درباره اوکراین

کشور اوکراین در یک نگاه

مساحت اوکراین که سرزمین پست و همواری است که که بیشتر قسمت های آن را جلگه در بر گرفته 603700 کیلو متر مربع می باشد.نام محلی آن اوکراین با تلفظ «اوکرائین» به معنای پایان قلمرو و یا «کرانه» می باشد.

پایتخت: شهر کیف

میادین معروف پایتخت : خرشاتیک – سیرک – استقلال

پارکهای معروف پایتخت : پارک شفچنکو – گیدروپارک

شهرهای معروف : کیف – خارکف – پولتاوا – ادسا – لوو

شهرهای توریستی و تاریخی : شبه جزیره کریمه – کیف – خارکف

موقعیت در اروپا : کاندیدای اتحادیه اروپا سال 2008

زبان تدریس دانشگاهها : روسی، اوکراینی، انگلیسی،آلمانی،فرانسوی

صنایع : کشتی سازی – هوا و فضا – صنایع نیروگاهی و دفاعی – فولاد

صنایع هنری : نقاشی – مجسمه سازی – موسیقی – تئاتر و سینما

علوم دانشگاهی معروف : هوا و فضا – ساخت و تولید موتورهای هواپیما – ساخت و تولید موشک وراکت – الکترومکانیک- فیزیک لیزر- مهندسی جوش – مهندسی مکانیک- مهندسی سینما – موسیقی- شاخه های هنر- علوم پزشکی – تخصص چشم پزشکی – رادیولوژی و بیوتکنولوژی،مهندسی ژنیک پیشرفته،بیوفییک،بیوشیمی و…

محدوده جغرافیایی: این کشور در شمال دریای سیاه قرار گرفته و طول سواحل سواحل آن 2782 کیلومتر می باشد. دریای آزوف در جنوب شرقی اوکراین جزئی از دریای سیاه به حساب می آید که به وسیله تنگه ی کرچ به آن متصل است و میان روسیه، شبه جزیره ی کریمه و خاک اصلی اوکرا ین قرار دارد. این کشور از شمال به بلاروس، از شمال شرق و شرق به روسیه، از جنوب و جنوب غربی به رومانی و ملداوی و از غرب به کشورهای لهستان، مجارستان و اسلواکی محدود می شود. همچنین از طریق دریای سیاه با ترکیه، بلغارستان، و گرجستان دارای مرز مشترک دریائی می باشد.

اوکراین بزرگترین  کشور بزرگ اروپا

اوکراین دومین کشور بزرگ اروپا به لحاظ وسعت پس از روسیه به حساب می آید که در قرون وسطی با عنوان روسیه (کیفسکی روس) هسته ی مرکزی اسلاو های شرقی محسوب می شد.
این سرزمین در پی جنگهای متعدد تجزیه شد و تحت کنترل سایر کشورها به ویژه لهستان و اواخر قرن هجدهم روسیه در آمد اوکراین پس از انقلاب اکتبر سال 1917 در روسیه به عنوان یکی از جماهیر سوسیالیستی محسوب می شد تا اینکه در تاریخ 24/8/91 پس از فروپاشی شوروی به استقلال رسید. شایان ذکر است اوکراین حتی در زمانیکه جز اتحاد شوروی به شمار می رفت واجد حق رای در سازمان ملل متحد بود و از 24 اکتبر 1945 عضو این سازمان محسوب می شود. این کشور یکی از ارکان چهارگانه اصلی تشکیل دهنده شوروی بود که در تاسیس و انحلال این امپراطوری سهم به سزایی داشته است.

نژاد مردم اوکراین

نژاد اوکراینی از گروه نژاد های اسلاو شرقی می باشد.اوکراینی ها 73 در صد جمعیت را تشکیل می دهند. روسها بزرگترین اقلیت نژادی در این کشور به حساب می آیند که بیش از یک پنجم جمعیت اوکراین را تشکیل می دهند. طبق آخرین آمار در حدود 500 هزار نفر یهودی در اوکراین زندگی می کنند که حدود یک درصد جمعیت اوکراین را شامل می شود. اقوام ساکن دیگر در اوکراین شامل بلاروسها 8 درصد، ملداویائی ها 6 درصد، لهستانیها 8/1 درصد و ما بقی مجار ها،یونانیها، رومانیائی ها و تاتارها می باشند.

تقسیمات کشور اروپایی اوکراین

از لحاظ تقسیمات کشوری اوکراین از یک جمهوری خود مختار کریمه و 24 استان تشکیل شده است.

شورا های شهری و روستاها نقش مهمی ایفا می کنند و در هر یک از بخش ها، شهر ها و استان ها نماینده رسمی رئیس جمهور اداره ی امور را بر عهده دارد.

جمعیت کشور اروپایی اوکراین

جمعیت اوکراین در بین سال های 92 تا 95 در حدود 52 میلیون نفر بود ولی با توجه به آنکه در سال های اخیر رشد جمعیت در این کشور منفی بوده است بر اساس آخرین سرشماری رسمی (22 آذر 1380) جمعیت اوکراین 415000/48 نفر اعلا م گردیده که شامل 54 درصد زن و 46 درصد مرد و 32 میلیون جمعیت شهر نشین و 16 میلیون روستائی می باشد.

در سال 2013 جمعیت اوکراین در حدود 45 میلون نفر بوده است.پایتخت آن کیف نیز 6/2 میلیون نفر جمعیت دارد.

آب وهوای کشور اروپایی اوکراین

آب و هوا در اوکراین در شمال سرد و در جنوب معتدل است. در شهر کیف 2 تا 3 ماه از سال یخبندان کامل است که دما تا 25 درجه زیر صفر هم میرسد.

میانگین دما در ماه ژانویه منفی 6 درجه و در جولای مثبت 20 درجه سانتیگراد است ولی در جنوب کشور حرارت در ژانویه 4 درجه و در جولای 28 درجه است.

آب وهوای کشور اوکراین در تابستان معتدل و در زمستان سرد است به نحوی که حتی تا 25 درجه زیر صفر نیز میرسد و شبیه به آب و هوای استان اردبیل میباشد.

اختلاف ساعت تهران با کیف اوکراین

زمان کیف ((GMT+2 ، 30 دقیقه عقب تر از ساعت تهران می باشد.

آب لوله کشی آشامیدنی اوکراین

آب: آب لوله کشی آشامیدنی نیست و باید آب معدنی تهیه نمایید.

برخورد با خارجیها در کشور اروپایی اوکراین

بر اساس قوانین کشور اوکراین خارجیانی که بصورت قانونی در این کشور اقامت دارند و فاقد ملیت اوکراینی هستند میتواننــد از حقوق افراد اوکراینی برخوردار شوند

زبان مردم کشور اروپایی اوکراین

زبان مردم اوکراین از گروه زبان های اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد.به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان این زمان به مانند زبان روسی می باشد.

زبان روسی بیشترین رواج را پس از زبان اوکراینی در این کشور دارد. اخیراً با هدف انسجام بخشیدن به زبان و فرهنگ اوکراینی اهمیت بیشتری به آن داده می شود و این امر باعث بروز اختلافاتی میانی اوکراینی ها و روسها از یکسو و دو کشور روسیه و اوکراین از سوی دیگر شده است. این امر در مناطق غربی اوکراین به ویژه لووف باعث تنشها حتی خونریزی هم شده است. ضمناً الفبای زبان اوکراینی نظیر زبان روسی سیریلیک می باشد و تفا وت میان این دو اندک است.

پرچم کشور اروپایی اوکراین

پرچم اوکراین متشکل از دو رنگ آبی در قسمت بالا و زرد در پائین می باشد.رنگ زرد سمبل مزارع گندم اوکراین می باشد. به روایت دیگر دو رنگ آبی و زرد این پرچم مظاهر آب و آتش نیز محسوب شده اند.

نشان ملی کشور اروپایی اوکراین

پس از استقلال اوکراین «سر نیزه سه شعبه» نشان رسمی اوکراین شناخته شد. «نیزه سه شاخه» در مناطق مرکزی اوکراین از قرن 6 میلادی به عنوان سمبل «قدرت» شناخته شده است.

این نشان در زمان دولت شهرهای روس کیف مورد استفاده قرار می گرفت. در برخی تعابیر این نشان مظهری از سرنیزه جنگی تلقی شده و در برخی تفاسیر دیگر مظهر شاهین در حال شکار، کمان خمیده با تیر و در نهایت تثلیث مقدس (پدر، پسر، روح القدس) معرفی شده است. به هر حال اکثریت بر این باورند «سرنیزه سه شعبه» مظهر قدرت برتر می باشد. نشان نیزه ی سه شعبه و پرچم اوکراین برای اولین بار به طور رسمی توسط اولین دولت مستقل اوکراین یعنی «جمهوری مردمی اوکراین» در سال 1918 به کار رفت.

واحد پول کشور اروپایی اوکراین

واحد پول اوکراین کوپک و 100 کوپک 1 گریونا است.

نرخ برابری ارز:

هر دلار آمریکا برابر 8 گریونا

در اغلب فروشگاههای عمومی و خصوصی، هتل ها، فرودگاهها و صرافیهای رسمی برای تبدیل ارز وجود دارند که به نرخ آزاد عمل می کنند.

مذهب کشور اروپایی اوکراین

نا سال 988 میلادی ساکنین اوکراینی فعلی نیز به مانند بسیاری از مردم اروپا بت پرست بودند ولی با پذیرش آئین مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر این کشور نیز مسیحی شد.

در سال 1054 به دنبال تکفیر متقابل پاپ روم و پاتریاک بیزانس مذهب ارتدوکس توسط پاتریاک بیزانس به وجود آمد و کشور های زیادی از جمله دولت شهر روس کیف (اوکراین، روسیه و بلاروس) ارتدوکس گردیدند و به همین دلیل بیشتر مردم اوکراین تابع کلیسای ارتدوکس بوده و اقلیتی تابع کلیسای کاتولیک می باشند که بیشتر ساکن نواحی غرب اوکراین نواحی غرب اوکراین هستند. علاوه بر ارتدوکسها و کاتولیک ها، پیروان مذهب پروتستان و برخی فرق مسیحی نیز در اوکراین وجود دارند. یهودیان هم دارای کنیسه های مختلف هستند (در کیف 2 کنیسه) که مراسم مذهبی خود را انجام می دهند.

مسلمانان اوکراین

اگرچه آمار رسمی از مسلمانان اوکراین موجود نیست ولی رقم تقریبی مسلمانان اوکراینی 2 میلیون برآورده شده است که عمدتاً در شبه ی جزیره کریمه ساکن میباشند ولی در سایر شهرهای اوکراین به مانند دانتسک، زاپاروژیه، لوگانسک و غیره زندگی می کنند و عمدتا از اقوام تاتار، داغستانی و آذربایجانی می باشند.

آذریها شیعه اثنی عشری بوده و مابقی اهل تسنن هستند. دین مبین اسلام توسط ترکهای عثمانی و بازرگانان کشورهای شرقی در اوکراین رواج پیدا نموده و گفتنی است در حال حاضر 327 تشکل اسلامی در اوکراین مشغول فعالیت می باشند. در شبه جزیره ی کریمه مساجد زیادی وجود دارد ولی در سایر شهرها مسلمانان به دلیل عدم وجود مسجد برای انجام تکالیف دینی مشکل دارند. در شهر کیف نیز مسجدی احداث شده که هنوز به اتمام نرسیده لکن روزهای جمعه از آنان برای اقامه فریضه جمعه بهره برداری می شود.

قبله: 17درجه و 35 دقیقه به سمت جنوب شرقی

رودخانه های مهم کشور اروپایی اوکراین

در اوکراین رود های فراوانی جریان دارند که عمدترین آنها دنیپر، دونتس و بوگ جنوبی می باشند.

دنیپر که سرچشمه آن کوههای روسیه و بلاروس هستند پس از ولگا و دانوب بزرگترین رود اروپا محسوب می شود و فقط سه ماه از سال آب آن منجمد می گردد. همچنین چندین سد ونیرو گاه برق آبی بر روی دنیپر احداث گردیده که دریاچه های مصنوعی بزرگی را تشکیل داده است.

دریا های کشور اروپایی اوکراین

دریای سیاه و دریای آزوف

بنادر معروف : اودسا، ایلیچفسکی، نیکلایف، سیواستاپل، یالتا و کرچ

انرژی کشور اروپایی اوکراین

حدود 45 درصد از برق مصرفی این کشور از 5 نیروگاه هسته ای این کشور تامین می گردد که با توقف کار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در 25 آر ماه 79، تعداد این نیرو گاهها به 4 نیروگاه رسید و بنا به ادعای مقامات اوکراینی 7 درصد از توان تولید الکتریسیته نیروگاه هسته ای این کشور کاسته شد.

مابقی برق مصرفی و مورد نیاز کشور از طریق 32 نیروگاه حرارتی و برق آبی این کشور تامین می شود. همچنین علیرغم اینکه اوکراین 65 در صد از منابع زغال سنگ شوروی سابق را در خود جای داده بود ولی از لحاظ داشتن منابع نفتی کشوری فقیر به حساب می آید. این کشور دارای 3 ناحیه ی فقیر نفت خیز در مناطق ناحیه ی کارپات (غرب کشور) دنیپرو پتروفسک و دونتسک (شرق کشور) و پیریچرنومورسک کریمه (جنوب کشور) می باشد. میزان تولید نفت در این 3 ناحیه بسیار محدود بوده و کمتر از 5 درصد مصرف کشور را تامین می کند لذا صرفاً در داخل کشور مصرف می شود. همچنین منابع فقیر گاز طبیعی اوکراین در دریای سیاه و ناحیه ی صومی واقع شده است. تولید گاز طبیعی در سال 1975 اگر چه بالغ بر 65 میلیارد متر مکعب بود ولی در حال حاضر به 18 میلیارد متر مکعب تقلیل یافته است و این میزان تولید کم سبب گردیده تا اوکراین به دلیل واردات گاز طبیعی از روسیه به این کشور وابستگی شدیدی داشته باشد. این میزان تولید پیش از این 20 درصد نیاز داخلی اوکراین را تامین می نمود ولی در حال حاضر این رقم کاهش داشته است.

تعطیلات رسمی در کشور اروپایی اوکراین

اول ژانویه ضآغاز سال میلادی

7 ژانویه کریسمس ارتدوکسها

8 مارس روز جهانی زن

16_15 آوریل عید پاک

28 ژوئن روز قانون اساسی

24 آگوست روز استقلال

2_1 می روز جهانی کارگر

9 می روز پیروزی

4_3 ژوئن روز تثلیث مقدس

اقتصاد و صنعت کشور اروپایی اوکراین

اوکراین از نظر صنعتی و اقتصادی دومین جمهوری مهم شوروی سابق پس از روسیه به شمار می‌رفت. اوکراین نه تنها تولید کننده غلات محسوب می شد بلکه مرکز تولید فولاد، استخراج زغال سنگ و آهن، صنایع شیمیائی و مواد غذایی نیز بود.

در سال های اولیه ی فرو پاشی شوروی فقدان ساختار های رسمی و قانونی جدید و نوپائی این کشور در عرصه ی اقتصاد بین الملل مانع از بهبود اقتصاد این جمهوری شده بود ولی اخیراً تحولاتی در بخش اقتصاد این کشور به چشم میخورد . هواپیما سازی، تانک سازی، کشتی سازی، تولید موشک، صنایع اپتیک، ساخت ماشین آلات سنگین، موتور سازی، لوله سازی، توربین، صنایع فولاد، ادوات کشاورزی، صنایع سبک، صنایع شیمیایی، مواد غذایی، الکترونیک، رایانه، پوشاک، سیمان، مواد غذایی، الکترو نیک، رایانه، پوشاک، سیمان، نساجی، و تولید الیاف مصنوعی در زمره ی محصولات صنعتی اوکراین به حساب می آیند.

کشاورزی در کشور اروپایی اوکراین

اوکراین که خاک سیاه یا چرنوزیوم بخش وسیعی از خاک آن را پوشانده است یکی از غنی ترین اراضی کشاورزی شوروی سابق و منطقه را داراست و انواع گندم، چغندر قند، سیب زمینی، گل آفتابگردان، پنبه، تنباکو، سویا، علوفه، کائوچو، سقز وانواع میوه و سبزی در آن کشت می شود هم چنین سالانه در حدود 9/8 میلیون متر مکعب چوب از جنگل های آن به دست می آید. اوکراین سابق بر این به دلیل تولید انبوه غلات به سیلوی اروپا معروف بود. امروزه نیز سالانه حدود 40 میلیون تن غلات در اوکزاین برداشت می شود.

رشد تولیدات بخش کشاورزی : 9/9 درصد

میزان تولید غلات:7/39 میلیون تن (7/25 درصد افزایش نسبت به سال قبل)
میزان تولید گندم: 3/21 میلیون تن

منابع طبیعی کشور اروپایی اوکراین

ذخائر غنی زغال سنگ در حوزه ی دونتسبک، ذخائر مهم سنگ آهن در منطقه ی هورلیکا وهمچنین سنگ منگنز، گرانیت، گچ، نمک، پتاسیم، کائولن، فسفر و سنگ مرمر از جمله ذخائر معدنی اوکراین می باشند.

مرزهای زمینی و هوایی اوکراین

این کشور از شمال با کشور روسیه سفید و از شرق با کشور روسیه و از غرب با کشورهای لهستان ، مجارستان ، مولداوی و رومانی و از جنوب با دریای سیاه هم مرز میباشد و آخرین مرز قاره های اروپای شرقی است که کاندیدای ورود و عضویت به اتحادیه اروپا میباشد.

مرزهای هوائی اوکراین :

شرکت هواپیمائی کاسپین و یو ام ایر هفته ای دو نوبت به این کشور پرواز دارند و قدیمیترین خطوط هوائی با کادر بسیار مجرب در این خط پروازی میباشند. نوع هواپیمای پروازی در این مسیر توپولوف 154 میباشد که با آب و هوای جمهوریهای سرد سیر شوروی سابق سازگاری خاصی دارد.

فروشگاهها و مراکز خرید مواد غذایی اوکراین

در اوکراین فروشگاههای فورشد ، مترو و کاروان و اسمچ و اوکراینا و سایر فروشگاههای زنجیره ای وجود دارند ولی بهترین انتخاب فروشگاههای زنجیره ای فورشد است که در سطح شهر یافت میشود.

در این فروشگاهها کالباس بره(بارانیاکالباسا) وکالباس مرغ(کوریتسا) یا کالباس پرنده(پیتیتس کالباسک) و گوشت گاو ومرغ وشیرو…با قیمت ارزان و کاملا بهداشتی یافت میشود.

بانکها و مراکز تبدیل ارز اوکراین

در سطح شهر باجه های تبدیل ارز وجود دارد که میتوانید برای تبدیل دلار به گریونا استفاده کنید ولی باید مراقب چند نکته باشید

یکی اینکه از باجه های داخل مغازها استفاده کنید و دوم اینکه اگر 100 دلاری به باجه دادید مراقب باشید به بهانه عدم امکان تبدیل 1 و یا10 دلاری به شما پس ندهند وسوم اینکه با یک نفر همراه یا دوست برای تبدیل ارز مراجعه نمائید.

شهر های اوکراین

شهر کیف پایتخت اوکراین

آشنایی با شهر کیف اوکراین

کی‌یف یا کییِف یا کیف ( Київ به اوکرائینی ، به روسی Киев ) پایتخت و بزرگترین شهر کشور اوکراین است. این شهر یکی از نقاط مهم صنعتی، فرهنگی و علمی در اروپای شرقی می‌باشد و زادگاه بسیاری از دانشمندان و محققان این کشور است. کی‌اف در زمینه حمل و نقل عمومی از امکانات پیشرفته‌ای برخودار است.

 

واژه کی‌اف اقتباس از نام یکی از چهار کاشف این شهر (سه برادر و یک خواهر) به نام «کی» گرفته شده است.

این شهر بوسیله رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم ، که در مجموع دارای ۱۰ منطقه شهرداری است.

بخش راست رودخانه که دارای ۷ منطقه می‌باشد، با جمعیتی در حدود۲.۶۴۲.۴۴۰ نفر و بخش چپ رودخانه با ۳ منطقه دارای جمعیتی در حدود۹۳۰.۰۰۰ نفر می‌باشد.

بر طبق آمارگیری سال ۲۰۰۷ در این شهر ۷۱۹ گروه و سازمان دینی وجود دارد که ۱۷۷ سازمان مربوط به مسیحیان پروتستان ، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده.در این آمار ۸ مرکز اسلامی نیز در این شهر به چشم می‌خورد.

شهر کی یف پایتخت اوکراین بوده و در کنار سواحل رود دنیپر واقع شده است و دارای قدمت 1500 ساله می باشد. کی یف را مادر شهر های روسی می نامند و این عنوان از این بابت می باشد که این شهر مرکز دولت کهن اسلاو یعنی کیفسکایا روس بوده است.

کی یف مرکز سیاسی، صنعتی، علمی و فرهنگی کشور می باشد.در شهر کی یف کارگاه ها و کارخانجات متعددی در زمینه های مختلفی همچون صنایع هوافضا، محصولات  الکتریکی و الکترونیکی، کشتی سازی و غیره مشغول به فعالیت می باشند. پایتخت کشور اوکراین مرکز بزرگ علمی این سرزمین نیز محسوب می شود که در آن آکادمی علوم، تعداد فراوانی انستیتو های علمی – تحقیقاتی، موسسات آموزش عالی و آزمایشگاه های مختلفی  وجود دارند. دانشمندان اوکراین در کنگره ها و کنفرانس های بین المللی در زمینه های مختلف علمی شرکت می نمایند. کی یف به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی نیز شناخته می شود که در آن تئاتر ها، سالن های کنسرت، سیرک، موزه ها، سینما ها و کتابخانه هایی وجود دارند که بازگو کننده تاریخ این شهر و ملت اوکراین می باشند. این شهر یکی از زیباترین شهر های دنیا بوده و آن را شهر باغ می نامند، ساکنین کی یف دلیل این نام را منظره شهر در فصل بهار خوانده و می گویند : اگر شما فصل بهار به کی یف بیائید خواهید فهمید که چرا این شهر را شهر باغ می خوانند.

ساختار شهر

در اکثر شهر‌های اوکراین مرکز شهر منطقهٔ لوکس و گران قیمت شهر محسوب میشود. در کیف میدان نزلژنستی و خیابان خرشاتیک که از آن عبور می‌کند مرکز شهر و منطقهٔ گران قیمت است.در روز‌های تعطیل عبور خودروها ممنوع شده و در سطح خیابان مکان‌های سرگرمی دایر میشود. همچنین انتهی این خیابان دا غرب به رود دنیپر می‌رسد.قابل ذکر است سفارت ایران نیز در نزدیکی‌ ابتدای این خیابان واقع است.

کیف پایتخت اوکراین شهری است با قدمت 1500 ساله و یکی از قدیمی ترین شهر های اروپای شرقی و مرکزی میباشد.

این شهر توسط رود دنیپر به بخش غربی و شرقی تقسیم شده است. کیف به دلیل سرسبزی و داشتن بنا های تاریخی زیاد به نامهای «شهری در باغ » و شهر موزه ها معروف است. مساحت این شهر 800 کیلومتر مربع می باشد که بالغ بر 500 کیلومتر مربع آن فضای سبز و مابقی را ساختمانها و اماکن عمومی تشکیل می دهد. کیف نه تنها پایتخت اوکراین است بلکه بسیاری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی کشور اوکراین را به تنهایی در خود جای داده است. این شهر با جمعیتی بالغ بر 5/2 میلیون نفر پر جمعیت ترین شهر اوکراین می باشد.

شهر لووف اوکراین عروس اروپا

شهر لووف کشور اوکراین

این شهر در سال 1256 میلادی بنیانگذاری شده و در غرب اوکراین در نزدیکی مرز لهستان(فاصله شهر تا مرز اوکراین-لهستان 90 کیلومتر است) قرار گرفته است. بنیانگذار شهر دانیل گالیتسکی می باشد که نام شهر لووف برگرفته از پسر وی یعنی لف می باشد.البته کلمه لووف در زبان روسی به معنی سلطلان جنگل شیر می باشد که در جای جای این شهر می توانید مجسمه های مختلفی از شیر را در خیابان های لووف ببینید.

 

دانشگاه های موجود در شهر اروپایی لووف دارای رنکینگ 3 رقمی در رتبه بندی جهانی می باشد، مخصوصا دانشگاه علوم پزشکی لووف اوکراین که همکاری های نزدیکی با نیوکسل انگلستان دارد و این دانشگاه به هراه دانشگاه علوم پزشکی بوگاموتلس و دانشگاه علوم پزشکی دانسک جزو سه دانشگاه مطرح در اروپا و کشور اوکراین می باشد.

شهر لووف کشور اروپایی اوکراین  جزو سه شهر مقلب به عروس اروپا می باشد.

بعد  از بوداپست مجارستان و پراگ کشور چک، شهر لووف اوکراین رتبه سوم را از نظر زیبایی و معماری در اروپا دارد.

در شهر لووف کشور اروپایی اوکراین

از ویژگی های خاص شهر سنگ فرش بودن اکثر خیابان ها است که قدمت بیش از 100 سال دارند. با توجه به اینکه لووف زمانل تحت امپراتوری اتریش –مجارستان بوده است معماری ساختمان های شهر مانند کشور اتریش و بیشتر شباهت به معماری اروپای شرقی دارد.

میدان اصلی شهر لووف بسیار زیبا و با قدمت و تحت حفاظت سازمان بین المللی یونسکو است در این میدان اولین پستخانه اوکراین که اکنون به موزه تبدیل شده است و همچنین نخستین داروخانه این سرزمین قرار گرفته اند.قابل ذکر است که دانشگاه پزشکی لووف با قدمت بیش از 200 سال اولین دانشگاه پزشکی در کشور اوکراین   می باشد.

در این شهر 13 کشور (چک، ایتالیا، اتریش، کانادا، هلند، لیتوانی، لتونی، لهستان، روسیه، برزیل، آلمان، روسیه سفید و قزاقستان)دارای کنسولگری هستند.

شهر ادسا کشور اوکراین

شهر ادسا کشور اوکراین

شهر ادسا یکی از شهرهای تاریخی است که از گذشته های دور با ایران اشتراک تاریخی داشته است و اکنون به عنوان یکی از بنادر مهم تجاری مشرف به دریای سیاه شناخته شده است.

این بندر تجاری با جاذبه های بسیار زیاد توریستی و همچنین بازارهای محلی مورد توجه توریستها و جهانگردان است.

 

در سال 252 میلادی شاپور ارمنستان را تسخیر کرد و این برای روم شکست بزرگی بود. با اینکه حملاتی به مرزهای شرقی ایران صورت گرفت.شاپور از جنگ در جبهه غربی منصرف نشد و نصیبین در در سال 254 و دورا اروپوس را در سال 256 به تصرف خود در آورد.در سال 260 شهر ادسا توسط سپاهیان شاپور به محاصره در آمد و امپراتور والرین تصمیم گرفت این شهر مهم را باز پس گیرد و در نتیجه جنگ در گرفت.

این تصمیم سرنوشت او را تعیین کرد.سپاه  روم با این که بیش از لشگر ایران بود،محاصره شد.امپراطور والرین دستگیر شد و صاحب منصبان لشگری و کشوری،حکام ایالات،سناتورها و همچنین عده زیادی از اشخاص عالی رتبه مملکت به اسارت شاپور در آمدند.ارتش روم از هم پاشید و سپاهیان دسته دسته تسلیم شدند.این حادثه یک فاجعه حقیقی برای رومیها بود.

دومین جنگ صلیبی:

در سال 1145 میلادی، مسلمانان اقدام به بازپس گیری شهر ادسا که دارای اهمیت فراوانی بود نمودند.

خبر بازپس گیری این شهر به رم رسید و پاپ را بر آن داشت تا دوباره برای تسخیر این شهر مردم را به جنگی دیگر فرا خواند.

به زودی قوای مسیحیان به سوی ادسا رهسپار شد. این بار لشکر به دو بخش تقسیم شد و از دو مسیر جداگانه به سوی این منطقه رهسپار شدند.

اما این بار، ترکهای سلجوقی از این فرصت سود جسته و در دو مرحله، هر دو بخش سپاه صلیبی را شکست دادند و نزدیک به دو سوم این لشکر را نابود کردند.

پس از این شکست، نیروهای صلیبی از پای ننشستند و پس از تجدید قوا تصمیم گرفتند تا به دمشق که شهری استراتژیک برای مسلمانان به شمار می‌آمد حمله کنند و آن را به تصرف خویش در آورند.

لشکر صلیبی علی‌رغم آنکه در اولین برخورد خویش توانست به پیروزیهایی دست یابد اما به دلایلی نامعلوم، فرماندهان سپاه دستور عقب نشینی را صادر کردند و پس از گذشت چند روز بدون آنکه به نتیجه‌ای برسند راه بازگشت به اورشلیم را در پیش گرفتند.( رانسیمان، استیون؛ تاریخ جنگهای صلیبی، ترجمه منوچهر کاشف، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، 1384 ه ش. چاپ اول، ج 2، ص 285-330)

برخی از تبانی فرماندهان لشکر با والی دمشق سخن به میان آوردند اما این نیز تنها در حد یک احتمال بود. علل این عقب نشینی هرگز فاش نشد و به رازهای سر به مهر تاریخ پیوست.

به مدت چند دهه، صلح تقریبی میان کشورهای اسلامی و مسیحیان برقرار بود تا اینکه رنو دوشاتیون ، شاهزاده‌ی انطاکیه در سال 1187 م در عملی ناجوانمردانه با حمله به کاروان تجاری مسلمانان که عازم زیارت مکه بود خشم آنان را برانگیخت. وی اموال کاروان را غارت نمود و به این نیز اکتفا نکرده و دستور قتل عام مردان کاروان و به اسارت گرفتن زنان و کودکان را صادر نمود.

در این زمان، صلاح الدین ایوبی، حکمران سوریه از رنو خواست تا اسیران را آزاد کند و دیه‌ی کشته شدگان را نیز بپردازد اما رنو با بی‌توجهی حتی از پذیرفتن نماینده‌های صلاح الدین نیز سرباز زد.

صلاح الدین با تشکیل لشکری بزرگ به سوی اورشلیم حرکت کرده و پس از دو هفته محاصره‌ی این شهر موفق به تسخیر این شهر گردید.( لوی بیئل، تیموتی؛ جنگهای صلیبی، ترجمه سهیل سمی، انتشارات ققنوس، 1385 ه ش. چاپ اول، ص 122- 125)

شهر خارکف کشور اوکراین

شهر خارکف کشور اوکراین

خارکوف با ۱،۴۶۱،۰۰۰ نفر جمعیت و مساحت ۴،۵۰۰km۲  دومین شهر بزرگ اوکراین محسوب میشود.

بزرگترین میدان اروپا(میدان لنین) در این شهر واقع شده است. این شهر پایتخت علمی‌ اوکراین نیز هست. از مکان‌های دیدنی‌ این شعر می‌توان به هامن میدان لنین، لیثا پارک، تئاتر ختاب، گرکوا پارک و تلکبینی که در این پارک قرار دارد اشاره کرد.

 

خارکف دومین شهربزرگ اوکراین با مساحتی بیش از 300 کیلومتر مربع  می باشد. این شهر در سال 1654 میلادی بنیانگذاری شده و جمعیت آن بیش از 1.5 میلیون نفر است. این شهر دارای ایستگاه راه آهن ، پایانه اتوبوسرانی و همچنین فرودگاه بین المللی بوده که همه ساله تعداد پرواز های آن افزای ش می یابد. خطوط پیشرفته راه آهن شهری( مترو) و وسائط دیگر حمل و نقل شهری ( اتوبوس، تاکسی، تراموای و اتوبوس برقی) رفت و آمد در شهر را تامین می کنند.

خارکف یک مرکز فرهنگی با ده ها موزه، تئاتر، سالن های برگزاری کنسرت و  گالری های نقاشی می باشد، همچنین در این شهر بیش از 80 کتابخانه،مجسمه های هنری، کلیسا، سیرک و غیره   وجود دارد.خارکف شهر دانشجو نیز نامیده می شود، با شمار بسیار موسسات آموزش عالی (31) این شهر یکی از رده های نخست کشور را به خود اختصاص داده است. 292 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی خارکف مشغول به تحصیل بوده که در این میان نزدیک به 9 هزار نفر آنان دانشجویان خارجی از 90 کشور مختلف دنیا می باشند. هر ساله از موسسات آموزش عالی خارکف بیش از 30 هزار متخصص جوان فارغ التحصیل می شوند.

شهر خارکف یکی از مراکز مهم صنعتی ،علمی و فرهنگی کشور اوکراین است. خارکف از نظر جغرافیایی در شمال شرقی اوکراین قرار دارد .در جایی که سه رودخانه لوپان و اودی و خارکف به هم می پیوندند و به رودخانه بزرگ دانیتس می ریزند. شهر خارکف مرکز استان خارکف است . این استان با کشور بزرگ روسیه هم مرز می باشد .فاصله شهر خارکف با مسکو 779 (ک.م) و فاصله اش با کیف پایتخت اوکراین 491 (ک.م) است. مساحت شهر خارکف 303 (ک.م.مربع) و جمعیت ان حدود 2 میلیون است ونام این شهر در سال 1627 از نام رودخانه خارکف گرفته شده. پیدایش شهر خارکف درارتباط با جنگ آزادی خواهانه مردم اوکراین در مقابل لهستان در سالهای 1648 تا 1654 داشت.

شهر خارکف در مسیر شاهراه تجاری مسکو، پتربورگ ، کریم و قفغاز قرار داشت و این ویژگی باعث ترقی اقتصادی و فرهنگی شهر خارکف می شد.
در سال 1761 اولین کتابخانه و در سال 1791 اولین تئاتر در شهر خارکف تاسیس شدند. اولین دانشگاه در سال 1805
تاسیس شد و تاثیر بسزای در فرهنگ و زندگی مردم داشت و و در این شهر اولین روزنامه در سال 1812 به نشر رسید.
شهر خارکف از سال 1917 تا سال 1934 پایتخت جمهوری(ایالت) اوکراین بود.
همزمان با جنگ جهانی دوم نیروی های آلمان نازی شهر خارکف را محاصره کردند .ساختمانهای زیادی را ویران نموده و هزاران نفر را کشتند (آثاری در این خصوص در موزه شهر خارکف موجود می باشد ) تا اینکه در 23 اگست 1943 ارتش اتحاد شوروی شهر خارکف را آزاد ساخت و در این روز هر ساله جشن بسیار بزرگی برگزار می شود.

این تاریخچه مختصری از گذشته شهر خارکف بود که خدمت شما عزیزان ارائه گردید .

شبه جزیره کریمه اوکراین

شبه جزیره کریمه

شبه جزیره کریمه بر کرانه های شمالی دریای سیاه قرار دارد و بخشی از کشور اوکراین  است. مساحت این شبه جزیره کریمه برابر با ۲۶٬۲۰۰ کیلومتر مربع، و جمعیت آن ۱٬۹۹۴٬۳۰۰ نفر (آمارگیری سال 2005) می باشد. این شبه جزیره محل زندگی تاتارهای کریمه بوده است، که امروزه ۱۳ درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهد.

 

 

آثار معتبر به جای مانده نشانگر آن است که ساکنان اولیه کیمریان بوده‌اند که توسط سکاها در سده هفتم پیش از میلاد از آنجا بیرون رانده شدند. باقیمانده این قوم که به کوه ها پناه برده بودند بعدها به نام قوم تاوری شناخته شدند. در همان سده، یونانیان مستعمرات خود را در آن سواحل مستقر ساختند.

در حال حاضر شهر سیمفروپول پایتخت این جمهوری خود مختار محسوب می شود. به 14 منطقه تقسیم می شود و از شهرهای بزرگ و معروف می توان به یالتا، سواستاپول، کرچ، یوپاتوریا و فئودوسیا اشاره نمود. زبان رسمی آن اوکراینی بوده و زبان های روسی و کریم تاتاری نیز بسیار رایج می باشد.

وضعیت سیاسی

ارگان های اصلی حکومتی در کریمه شامل پارلمان –  شورای عالی و دولت – هئیت وزرا    می باشد. جمهوری خود مختار کریمه فاقد مقام ریاست جمهوری است. سخنگوی هئیت وزرا(نخست وزیر) توسط پارلمان با صلاحدید ریاست جمهوری اوکراین انتخاب می شود. قانون اساسی این جمهوری خودمختار در 21 اکتبر سال 1998 توسط پارلمان آن به تصویب رسیده است.

وضعیت اقتصادی

شاخه های اصلی اقتصاد کریمه صنعت، توریسم ( کریمه غربی، کرانه جنوبی کریمه و کریمه شرقی)، بهداشت و کشاورزی می باشد.

حمل و نقل

هر یک از شهرهای کریمه توسط راه های اتومبیل رو با دیگر شهرها ارتباط دارد. خط های اتوبوس برقی بین شهری نیز وجود دارد( در جاده فرودگاه سیمفروپول – سیمفروپول – آلوشتا – یالتا). شهرهای یالتا، فئودوسیا، کرچ، سواستاپول، چرنومرسکای ویوپاتوریا نیز توسط راه های آبی به یکدیگر متصل می شوند. خطوط راه آهن آرمیانسک – کرچ و ملیتوپول – سواستاپول این شبه جزیره را با دیگر مناطق مرتبط می نمایند.

توریسم

در کریمه تفریح گاه ها و اردوگاه های بسیارمی توان یافت. مشهورترین مکان های استراحت یالتا، آلوشتا و دیگر شهرهای کناره جنوبی کریمه و همچنین شهرهایی چون سوداک و یوپاتوریا می باشند. از ژانویه تا دسامبر سال 2007 در منطقه کریمه نزدیک به 5.718 میلیون نفر گردشگری کرده اند که این آمار نسبت به آمار سال 2006، 11.7 درصد افزایش داشته است.

جمعیت

بر طبق داده های سال 2001 جمعیت کریمه 2024056 برآورد شده است که از این میان 58.3 درصد نژاد روس، 24.3درصد اوکراینی، 12.1درصد تاتارکریمه، 1.4درصد بلاروس، 0.5درصد تاتار، 0.4 درصد ارمنی و 0.2 درصد یهودی، لهستانی، بلغار، آذری، ازبک، یونانی و غیره  می باشند.

جغرافیای کریمه

شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین واقع شده است. مساحت سطحی آن نزدیک به 27 هزار متر مربع بوده که 72 درصد از آن هموار ، 20 درصد کوهستانی و 8 درصد دریاچه می باشد. از غرب و جنوب با آبهای دریای سیاه و در شرق دریای آزوف مجاور است. شبه جزیره کریمه با کشورهای روسیه، رومانی، بلغارستان، ترکیه و گرجستان مرز دریایی مشترک دارد.

معروفترین مناطق تفریحی کریمه عبارتند از:

کرانه جنوبی کریمه – حوزه های یالتا وآ لوشتا

کرانه های غربی – حوزه های یوپاتوریا و ساکس

کرانه های جنوب شرقی – حوزه های فئودوسیا و سوداک

تحصیل در اوکراین – شهرهای مهم کشور اوکراین

شهرهای مهم کشور اورپایی اوکراین

 

شهر یالتا اوکراین

یالتا (به اوکراینی: Ялта، به تاتاری کریمه: Yalta) یکی از شهرهای کریمه در جنوب اوکراین است که بر کرانهٔ دریای سیاه جای دارد. یالتا بر کنار خلیجی کوچک و کم‌عمق رو به دریای سیاه جای دارد و توسط کوه‌های پردرخت در برگرفته شده‌است. آب و هوای گرم مدیترانه‌ای و مجاورت با تاکستان‌ها و باغستان‌های زیاد، بستر مناسبی برای گذراندن تعطیلات به ویژه زمستانی پدید آورده‌است.

در دوره‌ای «یالتای بزرگ» به بخشی از کرانه کریمهٔ جنوبی میان فوروس در غرب به سوی گورزوف در شرق و شامل شهر یالتا و شهرهای چندگانه مهاجرنشین مجاور اطلاق می‌شد.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۱، جمعیت یالتا برابر با ۸۰٬۵۰۰ نفر بوده‌است. بر اساس همین آمار، ۶۸٫۳٪ جمعیت این شهر را روس‌ها، ۲۵٫۷٪ اوکراینی‌ها، ۲٫۱٪ بلاروسی‌ها، ۰٫۸٪ یهودیان، ۰٫۱٪ تاتارهای کریمه‌ای و بسیاری از اقلیت‌های نژادی دیگر تشکیل داده‌اند. این آمار شامل روستاها و شهرهای کوچک مجاور نیست. جمعیت یالتا با حومه در حدود ۱۲۵٬۰۰۰ نفر است.

این شهر بر محلی از یک مهاجرنشین یونان باستان که گفته می‌شود توسط دریانوردان یونانی که در جستجوی ساحلی امن بوده‌اند، بنا شده‌است.

در این شهر کنفرانس یالتا از ۴ تا ۱۱ نوامبر سال ۱۹۴۵ بین سه قدرت نیروهای متفقین یعنی شوروی، ایالات متحده و بریتانیا و با شرکت فرانکلین دلانو روزولت، ژوزف استالین و وینستون چرچیل در اواخر جنگ جهانی دوم برگزار و پیمان معروف یالتا بسته شد.

شهر زاپاروژیا اوکراین

زاپاروژیا (اوکراینی: Запоріжжя) شهری است در جنوب مرکزی کشور اوکراین و در کنارهٔ رود دنیپر.

این شهر مرکز شهرستان زاپروژیا و استان زاپروژیا است. شهر زاپروژیا در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر دنیپروپتروفسک واقع شده‌است.

این شهر در روزگار شوروی یک «شهر مهندسی» بود و این امر تأثیر بدی بر روی محیط زیست آن گذاشت. دگرگونی اوکراین به سوی اقتصاد بازاری از این نگرانی زیست‌محیطی کاسته‌است.

گرچه زاپروژیا شهر چندان جذابی به‌شمار نمی‌آید ولی کشتی‌های گردشی رودخانه دنیپر برای بازدید گردشگران از جزیره خورتیتسیا در این شهر نیز توقف می‌کنند.

شهر دنیپروپتروفسک اوکراین

دنیپروپتروفسک شهری است در جنوب شرقی اوکراین که در کنار رودخانه دنیپر واقع شده است و 1.2 میلیون جمعیت دارد. این شهر در سال 1776 میلادی در زمان امپراتوری  روسیه و به دستور کاترین دوم بنیانگذاری شد و در زمان خود یکاترینواسلاو نام گرفت.( 1776- 1926) این شهر از اوایل قرن بیستم تا به امروز  مرکز صنعت فولاد شناخته می شود، همچنین در صنایع هوا و فضا نیز تسلط دارد. امروزه دنیپروپتروفسک مرکز اصلی صنعتی و اقتصادی مرکز و شرق اوکراین بوده  و از لحاظ جمعیت سومین  شهر کشور به حساب می آید.  11 دانشگاه، آکادمی و انستیتو مشغول به فعالیت در این شهر می باشند.

متوسط  آب و هوای دنیپروپتروفسک در تابستان 27+ و در زمستان 0 درجه سانتی گراد بوده و بهترین زمان برای مسافرت و بازدید از شهر اواسط ماه آوریل و اوایل ماه مه ( طبیعت زیبا و هوای تازه) و یا اواخر ماه سپتامبر (پارک های شهر با برگ های زرد درختان) محسوب می شود. برای حمل و نقل داخل شهری، 16 خط تراموای، 22 اتوبوس برقی، 6 ایستگاه قطار زیر زمینی و بیش از 100 خط اتوبوس و  مینی بوس  وجود دارند که مناطق مختلف شهر را به همدیگر متصل می کنند. در شهر ساختمان ها و مراکز فرهنگی بسیاری موجود است که در آنها مراسم متفاوت از جمله اپرا، تئاتر، باله و غیره برپا می گردد. درب موزه های دنیپروپتروفسک نیز همیشه برای بازدید میهمانان شهر باز می باشد

دنیپروپتروفسک (به اوکراینی: Дніпропетровськ) با ۱.۱ میلیون تن جمعیت سومین شهر کشور اوکراین است.

این شهر در جنوب خاوری کیف پایتخت اوکراین واقع شده و در کرانه رود دنیپر جای گرفته‌است.

دنیپروپترووسک از کانون‌های پرجنب‌وجوش صنعتی اوکراین به‌شمار می‌رود و یکی از مراکز اصلی هسته‌ای، نظامی و صنایع هوافضا در شوروی پیشین بود. دنیپروپترووسک تا دهه ۱۹۹۰ یکی از شهرهای بسته شوروی بود.

شهر خرسون اوکراین

خِرسون (به روسی و اوکراینی: Херсон) نام شهری‌است در جنوب کشور کنونی اوکراین. این شهر مرکز استان خرسون اوبلاست می‌باشد. این شهر بندری مهم در کنار دریای سیاه و رود دنیپر و مرکز صنعت کشتی‌سازی در منطقه می‌باشد. جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۷ ۳۲۹هزارتن برآورد شده‌است.

خرسون تا ۱۷۷۸ بخشی از خان‌نشین کریمه بود. در ۱۷۷۸ به دستور کاترین بزرگ شهبانوی روسیه این شهر دوباره‌سازی‌شد و نام شهر باستانی خرسونس بدین نام خوانده شد.

شهر سواستوپول اوکراین

سواستوپول (به اوکراینی: Севастополь، به تاتاری کریمه: Aqyar) در گذشته با نام سباستوپول شناخته می‌شد. این شهر بندری،در جنوب غربی شبه جزیره کریمه جای دارد. شبه جزیره کریمه در جنوب اوکرائین و در کرانهٔ دریای سیاه قرار دارد.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۱ جمعیت این شهر برابر با ۳۴۲٬۴۵۱ نفر بوده است. این شهر در گذشته کانون ناوگان دریای سیاه شوروی بود. ناوگان، امروزه یک پایگاه دریایی اوکراینی است که به طور مشترک توسط نیروی دریایی اوکراین و نیروی دریایی روسیه به‌کار می‌رود.

اهمیت خرید و فروش و کشتی‌سازی بندر سواستوپول از زمان فروپاشی شوروی رو به فزونی نهاد. سواستوپول همچنین یک مرکز مهم پژوهش‌های زیست‌شناسی دریایی است. به طور خاص، مطالعه و آموزش در مورد دلفین‌ها در این شهر از زمان جنگ جهانی دوم به انجام می‌رسد، این مطالعات در ابتدا به عنوان یک برنامه سری نیروی دریایی در خصوص عملکرد این جانور در زیر دریا به شمار می‌رفت. بیشترین تعداد مسلمانان اوکرائین در شبه جزیره کریمه ساکن می‌باشند.

شهر سواستوپول در نزدیکی محل مهاجران باستانی یونانی خرسون بنا گردیده که در ۴۲۱ پیش از میلاد بنا شده بود. در جنگ کریمه به‌مدت ۳۴۹ روز (در سال‌های ۱۸۵۴ تا ۱۸۵۵) در برابر هجوم انگلستان، فرانسه، عثمانی‌ها و ساردنی مقاومت کرد اما سرانجم روس‌ها شکست خوردند و شهر سقوط کرد. در جریان جنگ جهانی دوم در محاصره نیروهای آلمانی قرار داشت و تقریبا به کلی ویران گشت و در سال ۱۹۴۲ سقوط کرد، اما در سال ۱۹۴۴ دوباره به دست روس‌ها افتاد و تجدید بنا گردید

لئو تولستوی که در جنگ‌های کریمه شرکت داشت، وقایع هولناک جنگ را در داستان‌های سواستوپول آورده است.

این شهر از لحاظ تقسیمات کشوری دارای وضعیت خاص بوده و مستقیما زیر نظر دولت مرکزی اوکراین اداره می‌شد.تا سال‌ها ورود خارجیان به این شهر ممنوع بود.

شهر سیمفروپول اوکراین

سیمفروپول (به اوکراینی: Сімферополь، به تاتاری کریمه: Aqmescit به معنی مسجد سفید) پایتخت جمهوری خودمختار کریمه در اوکراین جنوبی است. به عنوان پایتخت کریمه، این شهر یک مرکز مهم سیاسی، اقتصادی و ترابری شبه جزیره است. بر اساس آمار سال ۲۰۰۶ جمعیت این شهر برابر با ۳۴۰٬۶۰۰ نفر بوده است.

مدارک باستان‌شناسی در سیمفروپول نشانگر قدمت آن به‌عنوان یک شهر باستانی سکاها است که با نام ناپل سکائیه شناخته می‌شد. این منطقه همچنین با نام آقمسجد (Aqmescit) منزلگاه تاتارهای کریمه‌ای بوده است. پس از تصرف خانات کریمه به‌دست امپراتوری روسیه، نام این شهر به سیمفروپول (نام کنونی) تغییر یافت.

شهر پولتاوا اوکراین

این شهر نسبت به ۲ شهر خارکوف  و کیف کوچکتر بوده و دارای جمعیت به مراتب کمتریست به همین دلیل فاقد مترو می‌باشد. (خودم که اونجا رفتم فرقش با خارکوف مثل تهران و کرج است) از مرکز تفریحی کمتری برخوردار است این شهر و ابلست(استان) میان دو ابلست خارکوف و کیف نیز واقعه شده است. در ادامه عکس‌هایی‌ از این شهر به علاوهنقشه شهر آماده است.

شهر چرنوبیل اوکراین

چُرنوبیل (به اوکراینی: Чорнобиль)(تلفظ tʃɔrˈnɔbɪlʲ), یا معروفتر چِرنوبیل (به روسی: Чернобыль) (تلفظ tɕɪˈrnobɨlʲ) شهری در اکراین است که در استان کیف و در نزدیکی مرز بلاروس قرار دارد.

این شهر به علت حادثه چرنوبیل که در نیروگاهی هسته‌ای چرنوبیل که در ۱۴.۵ کیلومتری این شهر قرار داشت خالی از سکنه استاین حادثه در سال ۱۹۸۶ میلادی رخ داد.

شهر کرچ اوکراین

کِرچ (اوکراینی: Керч, روسی: Керчь, تاتار کریمه: Keriç, اسلاویک خاوری کهن: Кърчевъ) شهری است (۲۰۰۱ جم ۱۵۷٬۰۰۰ تَن) در شبه جزیره کرچ در خاور کریمه جای گرفته‌است.از کانون‌های مهم صنعتی ، صادراتی ، توریستی اوکراین است. نام آن از ریشه اسلاویک خاوری کهن و از واژه کِرک къркъ به معنی گَلو گرفته شده‌است که از روی تنگه آبی باریک روبروی شهرک گرفته شده‌است.

شهر کوکتبل اوکراین

کوکتبل (به اوکراینی: Коктебель، به تاتاری کریمه: Köktöbel)، که در گذشته با نام پلانرسکوی شناخته می‌شد، یک شهرک گردشگری در جنوب شرقی شبه جزیره کریمه در کشور اوکراین است. کوکتبل بر کرانهٔ دریای سیاه در نیمه راه بین فئودوسیا و سوداک قرار گرفته و از توابع تئودوسیا به شمار می‌رود.

سرشماری سال ۲۰۰۱ نشان می‌دهد که جمعیت این شهر برابر با ۲٬۸۴۱ نفر بوده که ۵۰٪ روس تبار، ۳۶٪ اوکراینی و بقیه تاتار کریمه‌ای، یونانی، بلغار و آلمانی هستند.

بیشترین شهرت این شهر به خاطر پیوندش با ادبیات است. ماکسیمیلیان وولوشین شاعر روسی، در اقامتگاه‌اش این شهر پذیرای بسیاری از میهمانان سرشناس خود بود، بسیاری از آنان برجسته‌ترین شعرهایشان را در کوکتبل سرودند.

نام اولیه این شهر یعنی کوکتوبل ریشه ترکی دارد: در زبان تاتار کریمه‌ای، به معنی «سرزمین تپه‌های آبی» است. (کوک به معنی سبز چمنی[۱]، توب به معنی تپه یا کوه در ترکیب با پسوند جمع اِل)

در زمان حکومت نظام شوروی، نام پلانرسکوی از واژه روسی planer یا گلایدر ریشه گرفته بود: تپه‌هایی که بر فراز خط ساحلی کشیده شده‌اند، مکان مناسبی برای آزمایش‌های اولیه پرواز با وسایل پروازی توسط خلبانان روسی بودند. فرودگاه کوچک محلی این شهر هنوز با نام پلانرسکوی شناخته می‌شود.

در سال ۲۰۰۳، فیلمی با نام راه‌های کوکتبل توسط بوریس خلبنیکوف و آلکسی پوپوگربسکی (دو کارگردان جوان اهل روسیه) ساخته شد. این فیلم در مورد یک پدر و پسر است که در پی رکود اقتصادی پس از فروپاشی شوروی در تلاش برای سفر با پای پیاده از مسکو به کوکتبل هستند. (این فیلم در شبکه چهارم تلویزیون ایران نیز نمایش داده شد.)

کوکتبل همچنین به عنوان استراحتگاهی برای نویسندگان در اتحاد شوروی، معروف بوده است. دیگر عوامل شهرت این شهر از این قرارند: کنیاک کوکتبل، ورزش گلایدر و دریاکنار برهنگان کوکتبل که در شوروی سوسیالیستی به‌عنوان بزرگترین ساحل برهنگان شناخته می‌شد.

مکان های توریستی اوکراین قسمت اول

مکان های توریستی کشور اوکراین قسمت اول

کتابخانه ملی اوکراین (واسیلی ورنادسکی)

این کتابخانه بزرگترین کتابخانه کشور اوکراین است که در سال 1918 ساخته شده و از سال 1988 به نام «ورنادسکی» نامگذاری شده است.
حجم مخزن این کتابخانه بالغ بر 15 میلیون شماره مشتمل بر منابع با ارزش کتب، مجلات، روزنامه ها، نقشه ها، نت های موسیقی، منابع تصویری، منابع خطی، منابع چاپی قدیمی، کتب دست نویس و اسناد می باشد به حدی که بالا ترین تعداد کتب و اسناد دست نویس خط اسلاو در کشور را داراست. این کتابخانه سالانه 140 تا 160 هزار نسخه (کتاب، مجله و روزنامه) دریافت می نماید ضمن آنکه آن چه در کشور اوکراین منتشر می شود به انضمام رساله های دوره دکترای در این مراکز آرشیو می گردد. این کتابخانه با بیش از1300 موسسه علمی و 70 کتابخانه در کشور های مختلف دنیا در ارتباط است.

منابع اطلاعاتی کتابخانه مورد استفاده 250 هزار مراجعه کننده قرار می گیرد که سالیانه 3 تا 5 میلیون مورد اطلاعات به صورت کتاب، نشریه و… دریافت می کنند و روزانه 1200 تا 1500 دانشمند، کارشناس، دانشجو ازاین کتابخانه بازدید می نمایند.

نیاز های تخصصی این افراد در16 سالن تخصصی واقع در ساختمان اصلی کتابخانه و 6 سالن شعبه که در آن مخزن نوشته های خطی، کتب نادر و چاپ قدیمی، مهر ها و رونوشتها، نت های منتشره و مجموعه و دست نویس های یهودی، مجموعه بزرگ روزنامه های کشور اوکراین و همچنین بخش بزرگ آرشیو مخزن آکادمی علوم اوکراین وجود دارد .
تشکیلات جست و جو گر کتابخانه دارای سیستم کاتولوگ و کارت می باشد و نیز مخزن اطلاعاتی و کتاب شناسی با حجم 160 هزار نسخه را داراست. در این مخزن اسنادی با جنبه های مقرراتی ( قوانین، فرمانها، مصوبه ها و غیره) دائره المعارف ها، راهنماها، لغت نامه ها و کتب شناسی های ویژه نگهداری می شود سیستم کاتولوگ کتابخانه بر اساس نام نویسنده و نیز بر اساس زمینه موضوعی کتاب شکل گرفته است و از سال 1944 سیستم کامپیوتری کتاب تکمیل می شود.
در کتابخانه بیش از 900 نفر با مسئولیتهای مختاف فعالیت دارند که از این تعداد 70 درصد کتابدار، 17 درصد مسئولین علمی و 13 درصد خدمات جانبی را به عهده دارند

بنای دوستی خلق ها

ساخت این بنا در سال 1979 آغاز و در نوامبر سال 1982 به مناسبت 325 مین سالگرد اتحاد دو ملت روسیه و اوکراین افتتاح گردید.همچنین ساخت این بنا مصادف با 1500مین سال تاسیس شهر کی یف بوده است.

موزه ملی تاریخ جنگ

موزه ملی تاریخ جنگ در تاریخ 7 اکتبر سال 1974 افتتاح گردیده است.این مکان یادبود که شامل چند مکان بزرگ است توسط معماری مشهور به نام «ویتچ» طراحی و در دامنه تپه های مشرف به دنیپر ساخته شده است. ساختمان مرکزی این بنا از موزه و مجسمه یادبود مادر میهن ( رودینا مات ) تشکیل می شود که 62 متر بلندی دارد و از برنز ریخته شده و 150 تن وزن دارد. در کنار ساختمان مرکزی، نمایشگاه هایی از مجسمه ها به افتخار فدا کاری های مردم در سال های جنگ ساخته شده که مهم ترین آن کاسه آتش با قطر 16 متری و میدان تجهیزات جنگی می باشد. ساختمان مرکزی شامل 14 تالار با مساحت 5 هزار متر مربع است و در آن بیش از 12 هزار قطعه وسیله جنگی در معرض دید عموم قرارداده شده است . این موزه که در زمان برژنف رهبر وقت شوروی که خود اوکراینی الاصل بود ساخته شده است بخشی از فداکاریهای مردم اوکراین در جنگ علیه آلمان هیتلری (1945_ 1941 ) را نشان می دهد. از آغاز افتتاح این موزه تا کنون متجاوز از 170 میلیون نفر از 170 کشور جهان از این مکان دیدن نموده اند.

تندیس اولین رئیس جمهور اوکراین

مجسمه میخائیل گورشوفسکی اولین رئیس جمهور مستقل اوکراین که در آوریل سال 1918 برای مدت کوتاهی ( حدوداً 9 ماه ) ریاست جمهوری را به عهده گرفت.وی دارای دکترای تاریخ بود ولی نداشتن تجربه کار سیاسی و فقدان نیروی نظامی سبب گردید تا دولت وی سقوط نموده و پس از مدتی اوکراین نیز به انضمام اتحاد جماهیر شوروی در آید.

بنای یاد بود شفچنکو

بنای یادبود تاراس شفچنکو بنا به یادبود تاراس شفچنکو شاعر نامدار اوکراینی( 1861_ 1814) بنا گردیده است.آثار و اشعار وی در میان مردم اوکراین طرفداران زیادی داشته و سرده های وی تأثیر بسزایی در تهییج روحیه وطن پرستی در میان مردم اوکراین داشته است.
این مجسمه به منظور تجلیل از مقام بوگدان§ خمیلنتیسکی یکی از فرماندهان ارتش اوکراین که در قرن 16 تلاش زیادی را برای استقلال و آزادی اوکراین از یوغ لهستانی انجام داد بنا شده است. تحت هدایت خمیلنسکی، سرزمین اوکراین از حکومت لهستان آزاد گردید، و نظم جدیدی در میان قزاق ها آغاز می شود و سیستم حکومتی جدیدی تشکیل می شود.
خمیلنسکی ایده دولت مستقل اوکراین در 1649 را شکل داد. وی به صورت ریشه ای با مشکلات اجتماعی به مبارزه پرداخت. در زمان جنگ خمیلنسکی خود را تنها به عنوان یک نظامی مبارز مطرح نساخت، بلکه به عنوان دیپلماتی خود را نشان داد که توانست اوکراین را در اروپا به عنوان یک دولت در حقوق بین الملل مطرح نماید. با توجه به وضعیت موجود در داخل و نیز سطح بین المللی خمیلنسکی به مذاکره با روسیه دست زد و در سال 1654 بود که میان اوکراین و روسیه به صورت کنفدراسیون متحد شدند. تا انتهای حیات خود بگدان خمیلسکی سیاست داخلی مستقلی را در پیش گرفت، جایگاه و موقعیت اوکراین را در صحنه بین الملی مستحکم ساخت. وی در شهر چیگرین در گذشت و در شهر سوبوتف مدفون می باشد.
وی اصلیتاً لهستانی بود ولی مخالف حاکمیت لهستان در بخش غربی اوکراین بود. همچنین نامبرده بنیانگذار «سیچ» یا قلعه های نظامی اوکراین می باشد.

بنای یاد بود ولادیمیر کبیر

این بنا به یادبود ولادیمیر اولین مؤسس مسیحیت در کشور اوکراین در خیابان ولادیمیر واقع گردیده است.هیچ یک از شخصیت های تاریخ قدیم اوکراین در میان نسل جدید معاصر از چنان محبوبیتی برخوردار نیست که ولادیمیر سویاتسلاویچ (1055_955 ) بر خور دار است.
«مهم ترین اقدام ولادیمیر این بود که در سرزمین خود مسیحیت را برقرار و رسمی نمود و از سال 988 میلادی، مذهب رسمی دولتی در روسیه قدیم، مسیحیت اعلام شد». به این ترتیب کی یف روس جایگاه خود را در اروپا تحکیم نمود و ارتباطات اقتصادی و فرهنگی خود را با بسیاری از کشور های اروپایی توسعه داد و در خود روسیه به طور فعالی ادبیات، نویسندگی، معماری پیشرفت نمود. مذهب جدید برای روس کی یف و یگانگی و اتحاد به همراه آورد.
به جز بیزانس، کی‌یف روس در دوره هدایت ولادیمیر سویاتلاویچ، رابطه با آلمان، روم، لهستان، چک، کشور های اسکاندیناوی رابطه برقرار نمود که باعث افزایش اعتبار این کشور شد. در کتاب « کلام در خصوص قانون و برکت خدا» به نقل از اسقف ایلاریون که اسقف اعظم کی یف بود، آمده است: «او نه در یک سرزمین خشک و دورافتاده حکومت می کرد، بلکه بر روسیه که تمام دنیا از آن اطلاع دارند حکومت کرد.»

بنای سرباز گمنام

بنای معروف سرباز گمنام یا «آتش فروزان » شهر کی یف از دیگر بنا های دیدنی در این شهر می باشد .این بنا در دهه ی 70 میلادی ساخته شده است مردم و مقامات اوکراین همه ساله در سالروز پیروزی بر ارتش نازی در این محل اجتماع نموده و شاخه گلی را به یاد قربانیان کشته های جنگ جهانی دوم اهدا می نمایند. شایان گفتن است با، آغاز جنگ در جبهه شوروی در تاریخ 22 ژوئن 1941 شهر کی یف و سایر نقاط کشور بمباران و به اشغال نیرو های آلمانی در آمد تا اینکه با مقاومت نیرو های ارتش سرخ و رشادت های دو فرمانده به نامهای ” کونیف” و “روکاسفسکی” در نوامبر سال 1944 از دست آلمانها آزاد شد. در فوریه سال 1944 یکی از بزرگترین نبرد ها میان تانک های آلمانی و ارتش شوروی در استان چرکاسی اوکراین انجام شد که نیرو های آلمانی تن به شکست دادند. اوکراین در جریان جنگ دوم جهانی حدود 5 میلیون جمعیت خود را از دست داد ضمن آنکه 2 میلیون اوکراینی به اردوگاههای کار اجباری آلمان منتقل شدند بسیاری از مجتمع های صنعتی کشور در جریان جنگ ویران و برخی نیز بنا به دستور استالین به خاک روسیه و آسیای میانه منتقل شد.

دروازه ی طلائی یا زولتی وارتا

دروازه شهرکی یف در سده های گذشته که کمتر دشمن خارجی قادر به فتح آن گردید.در برخی از اسناد و مدارک سال ساخت این دروازه به قرن 11 میلادی بر می گردد. این دروازه در جریان جنگ دوم جهانی آسیب دید ولی در سال 1948 مورد ترمیم و باز سازی قرار گرفت. این بنا در خیابان ولادیمیر سکایا شماره ی 408 واقع گردیده است.

مکان های توریستی اوکراین قسمت دوم

مکان های توریستی کشور اوکراین قسمت دوم

کاخ مارینسکی

یکی از زیبا ترین آثار معماری به سبک بارکو می باشد. طرح آن توسط ی. میچورین با الهام از قصری در روستای پروا در حومه ی مسکو به منظور استراحت تزار صورت می گرفت.

این کاخ به افتخار ورود امپراطور الکساندر دوم و همسرش «ماریا» به کی یف “مارینسکی” نام گذاری شد. در این کاخ علاوه بر خاندان سلطنتی در زمانهای مختلف مقامات عالی رتبه شهری زندگی می کزدند و در حال حاضر این کاخ محل پذیرائی مهمانیهای رسمی رئیس جمهور اوکراین می باشد.
احداث مجموعه ی کاخ فوق، در سال 1752 میلادی آغاز شد، بخش اصلی آن در سال 1755 میلادی خاتمه یافت ولی بخش های جداگانه آن تا سال های دهه ی 60 به درازا کشید. در سال 1819 میلادی آتش سوزی طبقه ی دوم قصر را که از چوب ساخته شده بود، از بین برد. بنای فوق سپس با طرح معمار ک_ ماشینسکی در سال 1870 میلادی مورد مرمت قرار گرفت که در همین زمان نقشه داخلی بنا مورد تغییر قرارگرفت. از سوی پارک نیز در بخش اصلی قصر، تجدید بنای بالکن ها و پلکان انجام گرفت. و در سال 1949_1945 در زمان مرمت ها توسط معمار پ_ آلشین طرح داخلی بخشی از قصر صورت گرفت، اما نمای اصلی قصر مطابق طرح مایفسکی باقی می ماند.
معماری نمای قصر با غنای تصویری، همراه با ظریف کاری های به کار برده شده در گلچین ها، کنده کاری ها، نرده های بالکن ها و نیز پلکان و چارچوب های پنجره ها بسیار چشمگیر می باشد. هماهنگی میان رنگ سفید دکورها در زمینه فیروزه ای دیوار ها این عناصر را بیش از پیش جلوه گر می کند. مجموعه قصر از یک بنای مرکزی و دو بنا از طرفین تشکیل شده است. طول بنای اصلی 3/65 متر می باشد و از سوی پارک دو بنای پهلویی 1/9 متر دارند، عرض بنای میانی 20 متر است و عرض بناهای پهلویی 1/9 متر میباشد. ارتفاع بنای فوق 16 متر می باشد. ضخامت دیوار در طبقه ی اول یک متر و در طبقه ی دوم به 80 سانتی متر می رسد.

تندیس اولین مبلغین مسیحی در اوکراین

تندیس کریل و میفادو دو برادر بلغاری که در قرن 10 میلادی مذهب مسیحیت را به مردم عرضه نمودند به همراه پرنس اولگا که جذابیت خاصی را به میدان میخائیلوفسکی بخشیده است.

از آنجائی که اولین انجیل عرضه شده به مردم اوکراین توسط این مبلغان به خط «کریل» نوشته شده بود، مردم اوکراین علاوه بر پذیرش مسیحیت خط این انجیل را که امروزه به آن خط «سیریلیک» یا «کریل» گفته می شود و بر گرفته از نام این دو برادر می باشند را نیز نپذیرفتد. این تندیس در سال 1920 ساخته شد ولی در زمان استالین مفقود گردید تا اینکه در سال 1995 در حفاریهای خیابانهای اطراف کلیسای میخائیلو فسکی از زیر زمین کشف شد.

مجموعه کلیسای پیچرسکی

مجموعه کلیسا و زیارتگاه قدیمی «لاورا» که در سال 1051 توسط راهبان آنتونی و فئودوسی پیچرسکی برای ترویج و تحکیم مبانی مسیحیت بنا گردید.

این مجموعه در زمینی به مساحت 28 هکتار واقع است و شامل 80 بنا در ارتفاعات مشرف به رودخانه ی دنیپر می باشد. این مجموعه شامل کلیساها، موزه ها، بقایای دیوار های دفاعی و برج و باروها، دخمه هائی که اجساد راهبان در آن قرار دارد، کلیسا، صومعه، مدرسه علوم دینی می باشد که محل زیارت مسیحیان ارتدوکس، اوکراین و سایر کشورها می باشد. این مرکز همچنین محلی برای فراگیری علوم مختلف از جمله پزشکی، تاریخ و هنر بوده است. در این مجموعه آثار دیدنی از جمله موزه اشیای میکروسکوپی و نقاشی های مختلف و اشیای ساخته شده از طلا نگهداری می شود. این مجموعه در خیابان سچنواهوا پروستانیا شماره ی 21 واقع شده است.

مجموعه کلیسای صافیتسکی

این کلیسا قدیمی ترین کلیسای شهر محسوب می شود و قدمت آن به قرن 11 میلادی بر می گردد و در برخی روایات آمده است

که در زمان یورسلاو حکیم (فرمانروای آن زمان ) در سال 1306 میلادی به مناسبت غلبه بر قوم بیجینگ یکی از اقوام آسیایی آن زمان ساخته شده و به روایت دیگر این بنا در زمان پادشاه ولادیمیر در سال 1017 بنا نهاده شده است. در این کلیسا نقاشی های مختلف و اشیا ساخته شده از طلا نگهداری می شود.

کلیسای جامع کیف

کلیسای جامع کیف که کلیسای جامع صوفیا نامیده شده است متعلق به قرن 11 میلادی بوده و

در مرکز شهر کیف واقع است .این کلیسا با معماری بیزانسی ( روم شرقی ) و تصاویر بی نظیرش یکی از بهترین ها در نوع خود می باشد و باستان شناسان آن را یک گنجینه باستانی می دانند زیرا در آن از هر دوره یعنی از قرن 11 تا 19 آثار هنری و نقاشیهای نفیسی به جای مانده است. در معماری داخل بنا از اجرائی مانند ستونها و طاق ها استفاده شده است.
این کلیسا شامل 260 متر مکعب طرح های موزائیکی و 300 متر مکعب طرح های  نقاشی با تنوع رنگی بسیار زیاد یعنی 177 نوع رنگ می باشد که در نوع خود بی همتا و منحصر به فرد هستند. اکثر تصاویر نقشهائی مرتبط  با مضامین مقدسات مسیحیان می باشد اما  در این میان یکی از تصاویر مربوط به قرن 11متعلق به پادشاه محبوب روسیه بهمراه خانواده اش می باشد .این پادشاه که  Yaroslaw Mudriy نام داشته به علت وضع قانون عادلانه و گسترش روابط  کشورش با کشورهای اروپائی در نزد مردم آن زمان محبوبیت یافته است. تصاویر قرن 17 تا 19 همه تصاویر مذهبی و آئینی می باشد .
ناقوس کلیسای صوفیا نیز به علت داشتن تصاویرزیبا و باشکوه تاریخی دارای اهمیت است . تصاویر نقش شده بر ناقوس یاد آور جشنی بزرگ است که توسط پادشاه قسطنطنیه (  Konstantin Porfirogenet) برای احترام و بزگداشت پرنسس روسی , دختر پادشاه Yaroslaw  برگزارشده بوده است. تصاویر صحنه هائی از جشن را مثل نمایش خنده دار , تردستی , نوازندگان , رقاصان و مسابقات ارابه رانی نشان می دهد .

قلعه آشیانه پرستو

این قلعه در حدود 2000 سال قدمت دارد و به دست رومی ها در ساحل دریای سیاه در بندر یالتا  (Yalta) , در شهرکریما(کریمه) (Crimea)

, در کشور اکراین (Ukraine) ساخته شده است. این قلعه در حقیقت نماد شهر کریما است و همانطور که در تصویر می بینید بر فراز صخره مرتفع سنگی بنام آیتودور (Ai-Todor) قرار گرفته و در همان زمان جاده ای نیز از سمت ساحل تا بالای صخره و قلعه  احداث شده است.

تاریخ اوکراین

تاریخ اوکراین

 تاریخ شهر کیف اوکراین

آثار به دست آمده از قرون مفرغ و قرون دوم و سوم، نشان از قدمت و با اهمیت بودن شهر کیف دارد.

طبق برخی از روایات سه برادر و یک خواهر به نامهای «کی»، «شیک»، «خوریف»، و خواهرشان لبید که از اقوام مشهور ایلو بودند از مناطق شمالی و از طریق رودخانه وارد این سرزمین (کیف کنونی ) گردیدند.و به احترام برادر بزرگتر این سرزمین کیف نامیده شد.

بنا به عقاید مختلف کیف در نیمه ی دوم قرن چهارم و یا پنجم بنا نهاده شده است چنانچه مردم شوروی سابق در سال 1982 میلادی به صورت رسمی هزار و پانصدمین سال تاسیس این شهر را جشن گرفتند.
در سال 1838 اولین دانشگاه دانشگاه در شهر کیف تاسیس گردید.

در همین سال همچنین اولین ایستگاه قطار در مسیر کیف _مسکو افتتاح گردید که علاوه بر حمل مسافر برای حمل بار نیز مورد استفاده قرار می گرفت. اگر چه برای مدتی شهر خارکف به عنوان مرکز جمهوری اوکراین انتخاب گردید ولی ذر سال 1934 کیف مجدداً به عنوان پایتخت اوکراین برگزیده شد.

کشور اوکراین در قرن هشتم و نهم

تاسیس دولت شهر کی یف در اواسط قرن هشتم میلادی با ورود برادران «یورلیک» که از اهالی اسکاندینا ویا بودند صورت می گرفت.

بر اساس اسناد تاریخی به دست آمده این برادران با هدف خاتمه بخشیدن به مناقشات قومی و نژادی در میان قبایل اسلاو مقیم اوکراین فعلی وارد این سرزمین شدند و تا قرن 12 میلادی حکمفرمائی در اوکراین، بلاروس و بخش هائی از سرزمین روسیه را به عهده داشتند.

کشور اوکراین در قرن دهم

در تاریخ 988 میلادی مذهب مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر یکی از نوادگان برادران «یورلیک» پذیرفته شد. تا قبل از این تاریخ اسلاو های مقیم در اوکراین به مانند بسیاری از مردم اروپا بت پرست بودند.

کشور اوکراین در قرن یازدهم

1130 میلادی
در این تاریخ فئودالیزم در اوکراین ظهور یافت. لازم به ذکر است بر اساس اظهارات تاریخ نویسان شوروی تا این تاریخ زمین در اوکراین به صورت اشتراکی در اختیار مردم بود ولی رفته رفته فئودال ظهور نموده و بخشی از مردم نیز به عنوان کارگر تبدیل شدند.

همچنین فئودالیزم 300 سال دیرتر از سایر نقاط اروپا در اوکراین به وجود آمد و در حقیقت در زمان ظهور فئودالیزم در اوکراین، کشورهای روسیه، بلاروس و سایر بخشهای اروپا شاهد اوج فئودالیزم بودند.

1178 میلادی:
در این تاریخ برای اولین بار از کلمه ی اوکراین به جای کلمه کی یف در تاریخ هپاتی ها استفاده شده است. لازم به ذکر است «اوکراین» یک کلمه روسی به معنای پایان قلمرو و یا سرحد می‌باشد.

کشور اوکراین در قرن دوازدهم

1241_1237 میلادی
هجوم مغولها به کی یف و ویرانی این دولت شهر در این سالها صورت می گرفت.

لازم به ذکر است مغولان پس از اقوام چنگیز وارد اوکراین شدند ولی در قرن 14 اوکراین و در قرن 15 روسیه را به دلیل سرمای زیاد این مناطق ترک نمودند.

کشور اوکراین در قرن سیزدهم

طی این سالها تاسیس امیر نشین گالیچ و والین صورت گرفت. این امر نشین کنترل بخش های زیادی از امیر نشین کی یف روس و اوکراین را در بخش های غربی اوکراین به عهده داشت و قصد اتحاد با کشورهای غرب اوکراین به مانند لهستان و مجارستان را به عهده داشت.

هدف این امیر نشین مبارزه با هجوم تاتارها (مغولان) به این مناطق بود. این امر نشین به دلیل اختلافات داخلی از بین رفت.

کشور اوکراین در قرن پانزدهم

1569 میلادی

امضای قرارداد بیرتیستیا میان شماری از ارتدوکس ها و طرفداران کلیسای کاتولیک رومان، براساس این قرار داد ارتدوکس های اوکراین و بلاروس از نظر سیاسی تحت فرمان و لوای کلیسای کاتولیک قرار می گرفتند ولی از نظر انجام آداب و سنن مسیحی به مانند ارتدوکس ها عمل می‌کردند.

در برابر امضای این قرارداد عده ای از مسیحیان اوکراین و بلاروس مقاومت نشان دادند و تنها مناطق غرب اوکراین از جمله افرادی هستند که 400 سال پیش براساس این قرارداد کاتولیک شدند.

کشور اوکراین در قرن شانزدهم

اوایل قرن 16 میلادی

تاسیس «سیچ ها» و یا دژهایی که توسط قزاقهای مقیم اوکراین علیه سلطه لهستانی ها در زاپاروژیه به وجود آمده بود.

در این دژها قوانینی که توسط فرماندهان این قلاع تهیه و تنظیم گردیده بود حکمفرما بود.

فرماندهان این قلعه ها در صدد آزاد نمودن اوکراین از یوغ لهستانی ها بودند چرا که لهستانی ها در صدد کاتولیک نمودن اوکراینی ها بودند. کارل مارکس در یکی از نوشته های خود از سیچ ها به عنوان قزاقهای مسیحی جمهوری خواه یاد نموده است.

1648 میلادی:
آغاز جنگ های آزادیخواهانه علیه ظلم لهستانی ها از سوی مردم اوکراین.

1654 میلادی:
امضای قرار داد «پریسلاو» میان روسیه و اوکراین.

این قرارداد با هدف توسعه همکاریها میان تزار روسیه و «گتمان بوگدان خمیلنیتسکی» یکی از فرماندهان لهستانی که ارتدوکس مذهب شده بود و نقش مهمی را در مبارزه با ستم لهستانی ها داشت در خصوص حفاظت از مرزهای روسیه و اوکراین به امضا رسید.

کشور اوکراین در قرن هفدهم و هجدهم

1775_1764 میلادی

آغاز سرکوب های قزاقی موسوم به «سیچ» از سوی کاترین دوم ملکه روسیه و کوچاندن این نیرو ها به ناحیه ی «کوبان» واقع در شمال قفقاز و روسیه فعلی.

1792 میلادی:
آغاز سکونت اوکرینی ها در کوبان واقع در شمال قفقاز. کاترین دوم از ترس تعرض این نیروها به خاک روسیه این نیروها را به منتهی الیه خاک روسیه یعنی قفقاز منتقل نمود تا از مرزهای این کشور در برابر تهاجمات عثمانیها استفاده نماید.

کشور اوکراین در قرن نوزدهم

1906_1905 میلادی

آغاز انقلاب در روسیه. در آن سالها جنبش آزادیخواه اوکراین به هیجان آمده و اجازه استفاده از زبان اوکراینی به مردم این سرزمین داده شد. همچنین به اوکراین اجازه داده می شود تا سازمانهایی را برای خود تاسیس کند.

مارس 1917
سقوط رژیم سلطنتی در روسیه و تشکیل مجلس عالی در اوکراین.

نوامبر 1917
ظهور بلشویک ها در پترو گراد. در این سال مجلس عالی اوکراین در 9 استان اعلام موجودیت نمود و اقداماتی جهت تاسیس دولت مستقل اوکراین انجام پذیرفت.

22 ژانویه ی 1918
اعلام استقلال اوکراین و موجودیت کشوری به نام اوکراین برای مدتی کوتاه در نقشه جهانی.

29 آوریل 1918
میخائیل گریشوسکی به عنوان رئیس جمهور اوکراین انتخاب گردید.

گریشوسکی از اساتید رشته تاریخ در دانشگاه اوکراین بود و کتاب تاریخ 10 جلدی تاریخ اوکراین از آثار وی می باشد. نبود نیروی نظامی، نداشتن تجربه ی کارسیاسی و نداشتن استراتژی لازم برای حکومت از علل سقوط وی در چند ماه آتی بود.

آوریل 1918
تاسیس جمهوری اوکراین غربی و آغاز جنگ میان اوکراین غربی و لهستان. این جمهوری تا سال 1919 دوام داشت.

22 ژانویه ی 1919
اتحاد میان اوکراین غربی و اوکراین.

دسامبر 1919
بلشویک ها سومین اتحاد مردمی در اوکراین را تشکیل دادند.

1920 میلادی:
«سیمون پتلورا» قرارداد اتحاد نیرو های نظامی اوکراین و لهستان علیه بلشویک ها را به امضا رساند.

وی یکی از فرماندهان تندرو اوکراین بود که سعی زیادی بر تشکیل دولت مستقل اوکراین داشت ولی سرانجام ر برابر ارتش سرخ تسلیم شد.

نوامبر 1921
آغاز حکومت بلشویک ها در اوکراین.

دسامبر 1922
تشکیل اتحاد جماهیر شوروی به انضمام اوکراین.

1929 میلادی:
آغاز عملیات سرکوب نخبگان و فعالان سیاسی اوکراین از سوی از سوی استالین.

در این سال 45 نخبه اوکراینی دستگیر و به سیبری تبعید شدند.

1933-1932 میلادی:

آغاز قحطی در اوکراین و کشته شدن 8 میلیون اوکراینی.

بر اساس برخی اسناد افشا شده از سوی سازمان امنیت روسیه این قحطی به دستور استالین به صورت مصنوعی و به دلیل هر چه وایسته نمودن اوکراین به روسیه انجام شد.

بسیاری از اسناد و مدارک نشان از این دارد که در این سال محصول زیادی از سوی کشاورزان اوکراین برداشت گردید ولی این محصولات به عمد از سوی روسیه در اختیار مردم اوکراین قرار نگرفت.

1937ـ1936 میلادی:
آغاز موج جدید دستگیری نخبگان سیاسی از سوی روسیه

1938میلادی:
تشکیل جمهوری خود مختار در ناحیه ی کارپات واقع در غرب اوکراین با جمهوری چک و اسلواکی و تاسیس یک اتحادیه نظامی به نام «کارپاتین سیچ» .

15 مارس 1939
آ. ولوسین در ناحیه ی کارپات جمهوری خود مختار کارپات را تاسیس نمود.

وی یکی از روشنفکران اوکراین بود که قصد جدائی اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل اوکراین مستقل را داشت. این جمهوری خود مختار در پی یک معاهده پنهانی میان آلمان و لهستان تشکیل یافت ولی این بخش مجدداً به اوکراین منضم گردید.

1941-1944 میلادی:

اشغال اوکراین توسط نیروهای نظامی آلمان در اولین روز حمله آلمان به شوروی.

کی یف مرکز جمهوری اوکراین توسط هواپیما های آلمانی بمباران شد.

1945 میلادی:
اوکراین به همراه 50 کشور دیگر در فرآیند تشکیل سازمان ملل شرکت نمود.

لازم به ذکر است اوکراین در زمان شوروی سابق دارای رأی مستقل در سازمان ملل بود.

1946 میلادی:
توقف فعالیت کلیسای کاتولیک در اوکراین و اعمال فشار علیه رهبران و پیروان این مذهب.

1972 میلادی:
دستگیری تعدادی از افراد آزادیخوه در اوکراین.

1989 میلادی:
تشکیل جنبش آزادیخواه «روخ» در اوکراین. این حزب در حقیقت اولین حزب رسمی در زمان شوروی پس از حزب کمونیست به شمار می آید.

این قبیل احزاب در زمان گورباچف در سایر جماهیر شوروی سابق نیز به وجود آمد.

1991 میلادی

استقلال اوکراین و انتخاب لئونید کرافچوک دبیر حزب کمونیست به عنوان رئیس جمهور اوکراین.

1994 میلادی:
شکست کرافچوک در انتخابات ریاست جمهوری و انخاب لئونید کوچما به عنوان رئیس جمهور اوکراین.

دسامبر 1999:
پیروزی کوچما بر پتروسیمننکو رهبر کمونیست های اوکراین در انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب مجدد وی به عنوان رئیس جمهور این کشور.

اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 میلادی:
آغاز فرآیند «ذوب یخ» از سوی نیکتا خروشچف و ظهور تحولات تازه در شوروی و به ویژه اوکراین.

لازم به ذکر است از آنجائی که خروشچف اوکراینی تبار بود در دوره زمامداری خود امتیازات زیادی را به این جمهوری اعطا نمود که از جمله در دویست و پنجاهمین سالگرد اتحاد اوکراین و روسیه، مالکیت شبه جزیره کریمه را که تا آن زمان در اختیار روسیه بود به جمهوری اوکراین واگذار نمود.

این موضوع همیشه مورد اعتراض مقامات روسی، ملی گرایی روسیه و حتی کریمه بوده است.

کشور اوکراین در قرن بیستم

ژانویه ی2000
تشکیل اکثریت پارلمانی طرفدار رئیس جمهور در شورای عالی اوکراین با هدف حمایت از اصلاحات مورد نظر رئیس جمهور.

آوریل 2000

برگزاری همه پرسی قانون اساسی با هدف ایجاد برخی اصلاحات در قانون اساسی اوکراین با هدف افزایش اختیارات رئیس جمهور در برابر شورای عالی اوکراین.

31 مارس 2002
برگزاری دور چهارم انتخابات شورای عالی اوکراین.

کیف در جنگ دوم جهانی

در اولین روزنامه های اعلام جنگ میان شوروی و آلمان نازی شهر کیف از سوی هواپیماهای آلمان نازی بمباران گردید.

این شهر در سال 1941 به تصرف نیرو های آلمانی در آمد و بیش از 195 هزار سکنه این شهر از سوی سربازان نازی قتل عام شده و حدود 2000 کارخانه و مؤسسه این شهر ویران گردید.

این شهر در سال 1943 از اشغال نیرو های اشغالگر نازی خارج شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =