پیشتازی دانشگاه‌های چین بین اقتصادهای نوظهور

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار گروه ما
  4. chevron_right
  5. پیشتازی دانشگاه‌های چین بین اقتصادهای نوظهور

chinese%20students%20at%20uncp

در رتبه‌بندی‌های اعلام شده برای دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های چین گوی سبقت را از دیگر قدرت‌های اقتصادی جهان ربوده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، دانشگاه‌های چین توانسته‌اند در بین دانشگاههای کشورهای برزیل، روسیه، هند و آفریقای جنوبی(brics) و دیگر اقتصادهای نوظهور، بالاترین رتبه را کسب کنند.

بریکز نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌ است. هرچند اعضای گروه بریکز همگی به غیر از روسیه در ردهٔ کشورهای در حال توسعه یا اقتصادهای در حال ظهور هستند اما عموماً به واسطهٔ اقتصادهایی با رشد پرشتاب و فراگیر و نفوذ تأثیرگذار بر امور جهانی و منطقه‌ای از دیگر کشورها متمایز می‌شوند.

دانشگاه‌های چین در این رده‌بندی توانسته‌اند هفت جایگاه را از ۱۰ جایگاه برتر به خود اختصاص دهند که رتبه اول و دوم به ترتیب در اختیار دانشگاه‌های پکینگ و سینگهوا قرار دارد. در کل این رتبه‌بندی نام ۷۷ دانشگاه از چین به چشم می‌خورد که ۵۲ مرکز در چین و ۲۵ مرکز در تایوان واقع شده‌اند.

دانشگاه‌های کشورهای بریکز رقابت بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند چرا که می‌دانند برای موفقیت در زمینه اقتصادی باید بر آموزش عالی قدرتمند و سازمان‌یافته تمرکز کنند.

در بین این کشورها هند توانسته است بعد از چین موفق عمل کند و ۲۷ دانشگاه در جدول رده‌بندی داشته باشد و بعد از هند، برزیل ۲۵ دانشگاه در این رده‌بندی دارد اما روسیه و آفریقای جنوبی با افت نسبی مواجه بوده‌اند.

بهترین دانشگاه‌های روسیه دانشگاه لومونوسف و دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو بوده‌اند که به ترتیب در رتبه‌های سوم و دوازدهم قرار دارند.

دولت چین در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری گسترده‌ای بر روی آموزش عالی انجام داده است و با سیاست‌های حمایت مالی و برنامه‌ریزی سازمان‌یافته تلاش کرده است تا دانشگاه‌های در سطح کلاس جهانی داشته باشد که نتایج آن در رده‌بندی‌های مختلف که در ماه‌های اخیر اعلام شده به خوبی قابل مشاهده است.

در این رده‌بندی ۳۰۰ دانشگاه از ۴۱ کشور وجود دارند که تقریبا همگی به جز چین و روسیه جزو کشورهای درحال توسعه محسوب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ