تسهیلات به دانشجویان ایرانی مقیم خارج

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. ارزشیابی دانشگاههای خارجی
  4. chevron_right
  5. تسهیلات به دانشجویان ایرانی مقیم خارج

تسهیلات به دانشجویان ایرانی مقیم خارج

دستورالعمل ارائه تسهیلات به دانشجویان ایرانی مقیم خارج

لازم به ذکر است کلیه دانشگاهای ذکر شده در این سایت مورد تائید وزارت علوم و فناوری میباشند.

در راستای تحقق اهداف علمی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران و به منظور تسریع بخشیدن به روند تحصیل و رفع برخی از مشکلات دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، تسهیلات زیر به دانشجویان واجد شرایط اختصاص وطبق ضوابط مربوط به آنان ارائه میگردد.

الف ) تسهیلات دانشجویی عبارتند از:

۱٫      تائید مدارک تحصیلی

۲٫      انجام امور مربوط به معافیت تحصیلی

۳٫      انجام امورگذرنامه ای ( تمدید و تجدید گذرنامه بصورت رایگان )

۴٫      صدور مجوز خروج دانشجویی

۵٫      تائید اسناد پزشکی دانشجویان بورسیه ( بیمه درمانی )

۶٫      صدور معرفی نامه دانش آموختگان به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران جهت حمل بار شخصی آنان

۷٫      صدور معرفی نامه توسط نمایندگی به مبادی ورودی جمهوری اسلامی ایران ( اعم از زمینی، دریایی و هوایی ) جهت استفاده از تسهیلات گمرکی

ب) شرایط بهره مندی از تسهیلات دانشجویی :

۱٫      داشتن گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران

۲٫      خروج قانونی از کشور

۳٫      تحصیل حضوری در دانشگاه معتبر – حداقل در مقطع کارشناسی – بصورت تمام وقت در زمان متعارف مقطع تحصیلی بر حسب مقررات

۴٫      دارا بودن اقامت معتبر تحصیلی

۵٫      رعایت مقررات نظام وظیفه ( داشتن کارت پایان خدمت، معافیت دائم یا معافیت تحصیلی )

۶٫      ضرورت پیشرفت تحصیلی دانشجو با ارائه گواهی ثبت نام دانشگاه و ریز نمرات

ج) ضوابط و نحوه ارائه تسهیلات :

۱٫      تشکیل پرونده دانشجویی در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل

۲٫      تائید مدارک تحصیلی با مهر صحت صدور و تعلق، که شامل گواهی ثبت نام دانشگاه، ریزنمرات دانشگاهی، اقامت تحصیلی، گواهی اشتغال به تحصیل و تصویر گذرنامه میباشد.

۳٫      استفاره از تسهیلات مهر خروج دانشجویی در زمان تعطیلات دانشگاهی دو بار در سال و حداکثر برای مدت سه ماه امکانپذیر می باشد. فاصله زمانی بین درج دو مهر خروج نبایستی از سه ماه کمتر باشد. در موارد خاص با تشخیص وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری – بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، مهر خروج در زمان غیر از تعطیل دانشگاهی نیز صادر می گردد.

۴٫      دانشجویانی که بصورت غیر مجاز از کشور خارج شده اند، بشرط داشتن گذرنامه معتبر ایرانی و صدور مجوز مراجع ذیصلاح از تسهیلات این دستور العمل بهره مند می گردند.

۵٫      دانشجویان مشمول پس از تشکیل پرونده در وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ارسال مدارک لازم می توانند جهت اخذ معافیت تحصیلی اقدام نمایند.

۶٫      مدارک مذکور بایستی به تائیدنمایندگیهای جمهور اسلامی ایران در محل تحصیل رسیده و در مورد دانشجویان شاغل به تحصیل درآمریکا مضافا” بایستی دارای مهر برجسته دانشگاه محل تحصیل باشد.

۷٫      برای استفاده از تسهیلات دانشجویی ارائه گواهی ثبت نام سال اول دانشگاه کافی است و نیاز به ارائه ریز نمرات سال اول نمی باشد.

۸٫      اعتبار دانشگاههای خارجی توسط  وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر حسب نوع رشته تحصیلی قبلا” اعلام گردیده است.

۹٫      دانشجویان شاغل به تحصیل در رشته های غیر پزشکی در دانشگاههای غیر معتبر نیز می توانند از تسهیلات دانشجویی بهره مند گردند، بشرط اینکه دارای معافیت دائم باشند، لیکن این امر قهرا” به منزله ارزشیابی مدارک تحصیلی و دانشگاهی آنان توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نخواهد شد.

۱۰٫  دانشجویان رشته های غیرپزشکی که دارای اقامت دائم بوده و از لحاظ نظام وظیفه (داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم) منعی نداشته باشند، می توانند از تسهیلات دانشجویی بهره مند گردند.

۱۱٫  دانشجویان رشته های پزشکی که دارای اقامت دائم بوده و از لحاظ نظام وظیفه ( داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم ) منعی نداشته باشند، پس از هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.

۱۲٫  کلیه دانشجویان مشمول( رشته های پزشکی و غیرپزشکی ) که اقامت دائم دارند، جهت بهره مندی از تسهیلات دانشجویی بایستی با ارائه مدارک لازم به اداره کل بورس و  اموردانشجویان خارج از وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و اداره کل بورسها ، دانشجویان و دانش آموختگان خارج وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به سپردن تعهد لازم نمایند.

۱۳٫  دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های فوق دکتری،تخصص و فوق تخصص در رشته های پزشکی و با تائید مراتب اشتغال به تحصیل آنان توسط دفاتر سرپرستی دانشجویان و نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل و با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می توانند از تسهیلات دانشجویی استفاده نمایند.

۱۴٫  مدت اعطای تسهیلات دانشجویی به دانشجویان برحسب نوع سیستم آموزشی کشور محل تحصیل برای رشته های پزشکی حداکثر یک و نیم برابر زمان متعارف خواهد بود.

۱۵٫  مدت اعطای تسهیلات دانشجویی به دانشجویان برحسب نوع سیستم آموزشی کشور محل تحصیل برای رشته های غیرپزشکی حداکثر یک و نیم برابر زمان متعارف برای مشمولین و تا دو برابر برای غیر مشمولین خواهد بود.

۱۶٫  همسر و فرزندان دانشجویان در صورت دارا بودن کلیه شرایط و تطبیق وضعیت دانشجو با مقررات، از تسهیلات این دستورالعمل بهره مند می گردند.

۱۷٫  دانشجویان متقاضی بهره مندی از تسهیلات این دستورالعمل در صورت دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر قبلی باید در مقطع بالاتر به تحصیل اشتغال داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × پنج =

فهرست