راهنمای تحصیل در مالزی

چرا تحصیل در مالزی

چرا تحصیل در مالزی ، تحصیل در مالزی

ما جهت ادامه تحصیل کشور مالزیرا به شما پیشنهاد می دهیم چون:

تحصیل به زبان انگلیسی

شرایط جهانی و روند جهانی شدن و توسعه فراگیر و پیامد هایی نظیر گسترش فراگیر اینترنت به عنوان جامع ترین رسانه موجود و گسترش روز افزون رسانه های انگلیسی زبان و کاربرد های فراوان این زبان در دنیای امروز، وضعیتی را پدید آورده که در همه جنبه های زندگی از هنر و سرگرمی گرفته تا علم و صنعت و تجارت ، تسلط نسبی به زبان انگلیسی و توانایی استفاده از کامپیوتر در حد متوسط را اجتناب ناپذیر کرده است.

برای دانشجویانی که با  صرف هزینه و وقت قصد دارند آینده خود را بر مبنای تحصیل در یک دانشگاه خارجی بسازند ، اولویت نخست باید یافتن یک دانشگاه و محیط انگلیسی زبان باشد. چرا که همین زبان انگلیسی به تنهایی میتواند آینده شغلی فرد را تضمین کند و جز آن ، به نظر می رسد برای یک ایرانی ، یادگیری گویشی مانند ترکی – آذری کاربرد بیشتری از زبان هایی نظیر روسی یا بلغاری داشته باشد.

امنیت بالای اجتماعی

جوانانی که برای تحصیل از کشور خارج می شوند، قطعا از خانواده هایی سالم هستند که به ارزش های خانوادگی خود پایبند می باشند. اما محیط کشور مقصد نیز شرط است که می بایست از امنیت و سلامت لازم برخوردار باشد. بسیاری از کشور ها که برخی از آن ها نیز با جدیت مورد تبلیغ قرار می گیرند ، از حد اقل فاکتور های امنیتی و سلامت اجتماعی برخوردار نیستند. آمار جرایم و بزه کاری در برخی کشورها مثل کشورهای اروپای شرقی و تازه استقلال یافته ، به لحاظ مسائل تاریخی ، اقتصادی و فرهنگی همواره با اختلاف زیادی نسبت به سایر کشورها در سطح بالایی قرار داشته است و همه ما کم و بیش از مشکلاتی که دانشجویان در این کشورها با آن مواجه می شوند چیزهایی شنیده یا خوانده ایم. برای جذب دانشجو به یکی از این کشورها به عنوان یک امتیاز تبلیغاتی گفته می شود که برای دانشجویان بادی گارد استخدام کرده اند، باید از خود پرسید مگر در این کشور چه میگذرد که حتی دانشجویان نیاز به بادی گارد دارند؟ در انتخاب محیط تحصیل ، ضروری است که در زمینه امنیت اجتماعی مطالعه و دقت فراوانی صرف کنیم تا در حد امکان ، از دغدغه ها و نتایج نا مطلوب احتمالی یک فضای آلوده در امان بمانیم.

البته دانشجویان در هر محیطی خود می بایست حد اکثر احتیاط را در زمینه هایی مثل معاشرت ها و ارتباطات ، انتخاب مسکن و غیره انجام دهند و قطعا نقش بسیار مهمی در زمینه تامین امنیت یا بر هم نزدن امنیت موجود بر عهده خود دانشجو است. مثلاً به لحاظ فرهنگی ایرانی ها قرابت کمی با اتباع کشورهای آفریقایی و عربی دارند لذا بهتر است دانشجویان از ارتباط با اتباع این کشورها پرهیز کنند ، اما محیط و عوامل محیطی نیز به میزان زیادی در امنیت نقش دارند و در انتخاب مقصد باید محتاط بود.

اگر مدتی به اخباری که در جراید در مورد نا امنی برخی کشور ها درج میشود دقت کنید در می یابید که کدام کشور ها اصلاً مناسب نیستند.

امکانات عالی با کمترین هزینه

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو وخانواده وی با صرف هزینه های گوناگون مادی و معنوی تلاش خود را بر ساختن آینده ای بهترو روشن تر معطوف ساخته اند. پس عقلانی تر آن است که در این راه ، کشور ها و دانشگاههایی را انتخاب کنید که در مقابل میزان سرمایه گذاری شما امکانات بهتری ارائه می کنند. منظور از این امکانات صرفاً امکانات علمی نیست. برای مثال، دانشگاههای هند اساتید خوبی دارند اما از داشتن خوابگاههای خوب، کتابخانه روزآمد، امکانات ورزشی و بهداشتی محرومند. در مقابل ، دانشگاه های مالزی ضمن آنکه از نظر علمی در سطح کاملا مناسبی قرار دارند، سرمایه گذاری بی نظیری برای ایجاد اینترنت رایگان، سایتهای مجهز کامپیوتری، کتابخانه الکترونیکی و امکانات ورزشی انجام داده اند. مسلماً این امکانات در شرایطی به صرفه است که  به نسبت ارزان هم باشد. برای خیلی از رشته ها مالزی ارزانتر است و برای برخی رشته ها هم هند. در مقابل در کشورهایی نظیر قبرس و امارات  ، امکانات درجه دو و سه به واسطه ماهیت توریستی آنها با قیمت های گزاف عرضه می شود. پس قبل از انتخاب حتماً تحقیق کنید و از صحت اطلاعات دریافتی اطمینان حاصل کنید.

توجه کنیدحتی المقدور به دانشگاههایی نروید که برای پذیرش و ثبت نام در آن ها از دانشجویان به بهانه های مختلف وجوه غیر قانونی اخذ می شود. به عنوان مثال دانشگاه های شهر بنگلور هند و دلالان آنها در اخاذی از دانشجویان و خانواده های آن ها به بهانه های گوناگون و اغلب واهی نه تنها از حد خود خارج شده اند، بلکه به کلی منزلت دانشگاه و دانشجو و تحصیل دانشگاهی را زیر سوال برده اند. این مشکل در سایر شهر های هند هم تا حدی وجود دارد.

اعتبار بین المللی دانشگاه های مالزی

واقعیت این است که در اکثر رشته های دانشگاهی اگر هزار دانشگاه ممتاز وجود داشته باشد نهصد دانشگاه اول در آمریکا هستند. با توجه به شرایط نا عادلانه ای که از طرف دولت آمریکا علیه ایران تحمیل شده، امکان دسترسی به این دانشگاه ها برای دانشجویان ایرانی محتمل نمی باشد. دانشگاه های کشورهای پیشرفته غرب نیز آنقدر پر هزینه و گران است که برای اکثر خانواده ها مقرون به صرفه نیست. مانند تحصیل در انگلستان که سالانه حدود سی میلیون تومان هزینه دارد و تامین آن تنها برای بخش کوچکی از جامعه ما امکان پذیر است.

پس چاره چیست؟ این سوال را همه ما مرتباً از خود می پرسیم و به ناچار در حد امکانات و توانایی های خود باید به آن پاسخ دهیم.

یک مساله خیلی اساسی پیدا کردن دانشگاه انگلیسی زبان است چون به این صورت شما به آخرین مباحث روز دست می یابید و همیشه هم به روز می مانید. امکان کار و فعالیت وزندگی را نیز در یک محیط جهانی بدست می آورید.

نکته دیگر انجام تحصیل به صورت تمام وقت است، دنبال تحصیلات مکاتبه ای نباشید چون اکثراً از محتوای علمی لازم بی بهره اند و از همه بدتر اینکه با تحصیل مکاتبه ای از تجربه پربار دوران دانشجویی در یک کشور خارجی محروم می شوید.

اعتبار جهانی دانشگاه در دوره کارشناسی چندان مهم نیست .یک دانش آموز متوسط در آمریکا هم به یک دانشگاه درجه یک راه نمی یابد. دانش آموزان متوسط برای انتخاب یک دانشگاه خوب میتوانند با مقایسه امکانات دانشگاه های مختلف یکی را انتخاب کنند یا ببینند کدام دانشگاه در رشته مورد علاقه به آنان پذیرش میدهد. اما اعتبار بالای دانشگاه برای تحصیلات تکمیلی و خصوصا دوره دکتری حیاتی می باشد.

طبعاً دانشجویی که تا کارشناسی ارشد در ایران تحصیل کرده است شانس کمی برای تحصیل در کشور های غربی دارد. چون بدون رودربایستی دانشگاه های ایران از اعتبار بالایی برخوردار نیستند حتی اخیراً کشوری نظیر هند مدرک پزشکی عمومی ایران را برای تحصیل در دوره تخصص قبول نمی کند. اما برای دوره دکتری میتوان دانشگاه های مطرح در سطح آسیا را انتخاب کرد. مثلاً دانشگاه پونا در هند برای رشته فیزیک واقعآ معتبر است یا یو پی ام مالزی برای رشته های مهندسی، محیط زیست و کشاورزی سطح قابل قبولی دارد، همین طور دانشگاه یو ام مالزی برای علوم انسانی و هنر مناسب است.

یک استراتژی دیگر در انتخاب دانشگاه توجه به دانشگاههایی است که در یک یا دو رشته قوی هستند. مثلا برای دوره های کوتاه مدت زبان درهند بهترین انتخاب همان التیس یا سیمبایسز پوناست. یا برای رشته پرطرفدار   مدیریت اجرایی بازرگانی بهترین پیشنهاد ما در مالزی دانشگاه ام ام یو است. با یک بررسی اجمالی می توان تفاوت کیفیت این دانشگاه با برخی از دانشگاههای با اسم و رسم ایرانی که اخیراً اقدام به ارائه این رشته کرده اند را متوجه شد.

تحصیل در خارج و تجربه ای جدید

دوران دانشجویی آنهم در خارج از کشور متفاوت، پر ماجرا و سرشار از تجربه است. اگر در اطرافیان شما کسی قبلاً این تجربه را داشته می تواند شما را نسبت به تصمیمتان آگاه تر کند.

هم دانشجویان و هم خانواده ها توجه کنند که جوانی که به خارج از کشور می رود نیاز دارد دست به تصمیم گیری هایی بزند که می تواند تبعات خوب یا بدی برایش داشته باشد و  لزوما تا وقتی در ایران زندگی می کرده نیازی به این تصمیم گیری ها نداشته است. او با ماجراها و شرایطی کاملاً جدید مواجه می شود که همیشه خوشایند نیست. در روزها و ماههای اول مهاجرت دچار دلتنگی و حتی بهانه جویی می شود. دانشجو مجبور است برای دوام ، برنامه ریزی داشته باشد. مجبور است بودجه و هزینه هایش را بدقت هماهنگ کند. با افراد جدید مواجه می شود که از فرهنگ ها و کشورهای دیگری هستند و مجبور است خود را با محیط جدید هماهنگ کند تا بتواند با آن ارتباط برقرار کند و از مزایای آن استفاده کند و از بلایای آن آسیب نبیند. در همه این روزها و لحظات دانشجو باید به اهدافی که برای آینده خود ترسیم کرده توجه داشته باشد. اعتقاد به آینده و اعتماد به نفس از سختی ها خاطراتی شیرین می سازد و هر لحظه پردردسر تبدیل به خاطره ای به یاد ماندنی می شود.

خانواده های ما معمولاً در فراهم کردن امکانات رفاهی برای فرزندانشان از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند. ممکن است همین مهربانی ها ما را بد عادت کرده باشد . اما اگر آینده ای روشن را برای خود ترسیم نماییم، و تمام تلاش خود را بر رسیدن به اهدافمان معطوف بداریم، به سادگی می توانیم بر همه مسائل و مشکلات احتمالی فائق آییم  . ساده ترین شکل این مسائل می تواند چگونگی تغذیه یک دانشجو ،  بیماری در غربت یا نرسیدن به موقع پول از طرف خانواده باشد. همه اینها گذراست اما دانشجو یاد می گیرد و تجربه می کند که چگونه در مقابل مخاطراتِ جدی تر در کار و زندگی پس از دوران دانشجویی از خود واکنش صحیح را نشان دهد و همین تجارب ، بدون شک بهترین دست آورد دوران دانشجویی هستند.  دورانی که با همه سختی ها سرشار از مسئولیت پذیری، تفریح وپیشرفت است.

امیدواریم هر کشور یا دانشگاهی را که انتخاب می کنید از وقت خود حداکثراستفاده را ببرید و با موفقیت تحصیل خود را به اتمام برسانید.

شرایط ورود به دانشگاههای کشور مالزی

 

 

شرط ورود به دانشگاههای مالزی در مقطع زیر لیسانس:

 • داشتن مدرک دیپلم متوسطه یا دیپلم نظام قدیم
 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 5/6 یا تافل با نمره 570 و یا گذراندن دوره زبان انگلیسی در کالج های در مالزی
 • معدل پنج درس اصلی بالای 12
 • گواهی اعلام موجودی بانکی قیم حداقل 8 میلیون تومان در بانکهای ایران

 

شرط ورود به دانشگاههای مالزی در مقطع بالای لیسانس:

 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و ریزنمرات
 • داشتن دو یا سه توصیه نامه از سه استاد محل تحصیل
 • داشتن پروپوزال تحقیقاتی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 5/6 یا تافل با نمره 570 و یا گذراندن دوره زبان انگلیسی در کالج های در مالزی ( جهت اخذ پذیرش بعضی از دانشگاههای مالزی مانند یو پی ام و یو کی ام داشتن مدرک زبان انگلیسی در هنگام اقدام الزامی است)
 • معدل بالای 14 یا 70% و در مواردی مانند دانشگاه ام ام یو برای پذیرش کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی حداقل 13
 •  گواهی اعلام موجودی بانکی قیم حداقل 8 میلیون تومان در بانکهای ایران

شروط ورود به تخصصهای علوم پزشکی مالزی

شروط ورود به تخصصهای علوم پزشکی یو کا ام مالزی:

 •  معدل قابل قبول 70%  آخرین مدرک تحصیلی
 •  مدرک زبان انگلیسی شامل
 •  گذراندن موفقیت آمیز دوره اتچمنت یا دوره پیش تکمیلی پزشکی 6-8 ماه
 •  سن پایین تر از 37 سال

 

مدراک لازم جهت ورود به تخصصهای پزشکی مالزی :

 • ترجمه ریز نمرات و دانشنامه
 • کپی پاسپورت صفحات شناسایی و ویزا
 • تعهد پرداخت هزینه محضری توسط قیم مالی
 • گواهی اعلام موجودی بانکی حداقل هشت میلیون تومان
 • توصیه نامه از سه استاد محل تحصیل
 • گواهی عدم سوء پیشینه یا
 • مدرک زبان انگلیسی شامل
 • برای رشته های دکترا غیر بالینی پروپوزال یا طرح تحقیقاتی

Documet’s Translation

Copy of Passport

Letter of Support

Bank Statment

Recommendation Letter

Good Standing Letter

TOEFL = 550 , IELTS = 6/5 , TOLIMO

Proposal

دوره آشنایی با دانشگاه های کشور مالزی

پس از ورود و در هفته اول،  دانشگاه دوره ای را برای آشنایی با دانشگاه، امکانات، شرایط زندگی و… برای دانشجویان برگزار می کند و اطلاعات فراوان و مفیدی را به دانشجویان ارائه می کند.

بهتر است دانشجویان از این کلاسها و دوره ها استفاده کنند زیرا این دوره ها باعث می شود اطلاعات بسیار مفیدی به دست آورند که در آینده به آنها کمک خواهد نمود.

تست GMAT  در کشور مالزی

GMAT  که مخفف عبارت Graduate Management Admission Test است یک آزمون استاندار شده برای تعیین میزان استعداد تحصیل در مدیریت کسب و کار به شمار می رود. GMAT معمولاً به صورت جی-مَت jee-mat تلفظ می شود. بیشتر مراکز آموزش MBA در دنیا از GMAT به عنوان آزمون پذیرش دانشجو استفاده می کنند.

GMAT یک آزمون منطبق بر رایانه است که برای سنجش استعداد و توان انجام کاری های بزرگ در افراد استفاده می شود. به طور متداول شامل بخش های ساده ای است در ابعاد کمی و استنتاجی است.

این امتحان را می توانید در مالزی ثبت نام نموده و نتیجه مناسب اخذ نمایید.

امکان کار در کشور مالزی

دانشجویانی که فاقد اجازه کار هستند ، قانوناً نمی توانند مشغول به کار شوند. البته افرادی که به دلیل نوع تحصیلات نیاز به کار آموزی در شرکت ها و کارخانه ها دارند ، برای کار و دریافت حقوق مشکلی از این جهت ندارند.

اخیرا به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد اجازه کار در محیط های دانشگاهی و تحقیقاتی بطور محدود داده می شود که تبعا جوابگوی هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو نمی باشد.

رشته های پرطرفدار لیسانس در کشور مالزی جهت تحصیل در مالزی

 

فهرست رشته های پرطرفدار کارشناسیدر کشور مالزی که بشرح زیر است

پیش نیاز دیپلم و معدلدریافت مدرک از:نام دانشگاهشهریه کل دوره بطور تقریبینام رشته
همه دیپلم ها قابل قبول هستندانگلستانAPIIT11000فناوری اطلاعات IT
دیپلم ریاضی تجربی و کامپیوترانگلستانAPIIT11000مهندسی نرم افزار
همه دیپلم ها قابل قبول هستندانگلستانKBU14000معماری و طراحی داخلی
ریاضی تجربی معدل 16 یا بیشترمالزیMMU14000نانو تکنولوژی
ریاضی تجربی معدل 16 یا بیشترمالزیMMU14000رباتیک
همه دیپلم ها قابل قبول هستندانگلستانKBU13000سیستمهای اطلاعات بازرگانی
همه دیپلم ها قابل قبول هستندمالزیLIM11000مدیریت اجرایی BBA
همه دیپلم ها قابل قبول هستندمالزی – انگلستانUCTI11000تجارت الکترونیک E-Commerce
همه دیپلم ها قابل قبول هستندمالزیLIM11000مدیریت گردشگری
همه دیپلم ها قابل قبول هستنداسترالیاLIM21000معماری
دیپلم ریاضی تجربی و کامپیوترمالزی – انگلستانUCTI11000مهندسی کامپیوتر و شبکه
دیپلم ریاضی تجربی و برقانگلستانKBU13000مهندسی برق – الکترونیک
همه دیپلم ها قابل قبول هستنداسترالیاLIM19000طراحی صنعتی
همه دیپلم ها قابل قبول هستندمالزی – انگلستانUCTI11000تجارت بین الملل
همه دیپلم ها قابل قبول هستندمالزی – انگلستانUCTI11000بازاریابی Marketing
همه دیپلم ها قابل قبول هستندانگلستانKBU13000طراحی وگرافیک
همه دیپلم ها قابل قبول هستندمالزی – انگلستانUCTI11000طراحی بازی های کامپیوتری
همه دیپلم ها قابل قبول هستندانگلستانKBU12000مدیریت بازرگانی
ریاضی تجربی معدل 16 یا بیشترمالزیMMU14000مهندسی پزشکی Bio-Instrumentation

 

توضیحات:بجز رسته های رباتیک و نانوتکنولوژی و مهندسی پزشکی که 4 ساله هستند باقی رشته ها همگی 3 ساله میباشند.

هزینه ورودیه بعضی از دانشگاه ها جهت تحصیل در کشور مالزی

 • دانشگاه   KBU : 700 دلار یک بار هنگام اخذ پذیرش
 • دانشگاه های APIIT و UCTI : 250 دلار یک بار هنگام اخذ پذیرش
 • دانشگاه  LIM : حدود 2000 دلار یک بار هنگام اخذ پذیرش
 • دانشگاه   MMU : حدود 1400 دلار یک بار هنگام اخذ پذیرش

دارندگان دیپلم که فاقد مدرک پیش دانشگاهی هستند هیچ محدودیتی برای اخذ پذیرش ندارند، بدیهیست این افراد یا کسانی که از نظر دانشگاه نیاز به گذارندان دوره مقدماتی یا پیش دانشگاهی دارند در خود دانشگاه به مدت یکسال واحد های اضافه ای را در ارتباط با رشته مورد علاقه خود میگذرانند.

همه دانشگاههای معرفی شده پیش از شروع دوره اصلی دوره های آمادگی زبان انگلیسی را برای دانشجویان ارائه میکنند

منظور از “حدود” در هزینه کل دوره تقریب حد اکثر 500 دلار است.

امکان بورس و کمک هزینه تحصیلی در کشور مالزی

در بدو ورود دانشجویان، مؤسساتی که مایلند به منظور توسعه نیروی انسانی یا انجام کارهای تحقیقاتی ، از دانشجویان حمایت مالی کنند ، با دانشجویان دیدار خواهند کرد. البته شانس گرفتن بورس برای دانشجویان کارشناسی کم است اما در مقطع کارشناسی ارشد این شانس تا 60% و در مقطع دکترا یا PhD بیش از 80% شانس وجود دارد. توجه کنید که کلیه مراحل در مورد بورس و کمک هزینه تحصیلی، پس از ثبت نام و آغاز به تحصیل دانشجو انجام می شود و در هنگام اخذ پذیرش و ثبت نام و همچنین پس از آن ، این سایت هیچ مسئولیتی در این مورد به عهده ندارند.

 

استفاده از  راهنما در کشور مالزی

 

ورود به کشور مالزی

از ایران پروازهای مختلفی  به مالزی انجام می شود. دانشجویان برای ورود به مالزی نیازمند پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی معتبر می باشند. پس از اخذ ویزا و خرید بلیط می توانید کپی بلیط خود را به شماره ای که با پذیرش تحصیلی در اختیار شما قرار می دهیم، فکس کنید و مراتب سفر خود را به دانشگاه اطلاع دهید. به این صورت نماینده ما در فرودگاه برای انجام امور گمرکی، منتظر شما خواهد بود و شما را برای رسیدن به دانشگاه راهنمایی خواهد کرد. معمولاً با انجام هماهنگی های لازم خوابگاه از قبل برای شما آماده می باشد، در غیر این صورت لازم است یک یا دو شب را با راهنمایی دانشگاه درخوابگاه موقت یا یک هتل ارزان قیمت بگذرانید تا شرایط برای اسکان دائم شما فراهم شود.

– پس از پیاده شدن از هواپیما شما باید با ترن داخل فرودگاهی از ترمینال به باجه کنترل گذرنامه منتقل شوید.

– پس از گرفتن گذرنامه از افسر مربوطه حتما” مهر اقامت را چک کنید که 90 روزه باشد. و گرنه سریعا” به افسر مربوطه تذکر بدهید.

– پس از تحویل بار، بارهای شما باید از کنترل ماموران گمرک نیز عبور نماید. معمولا” بارهای دانشجویی دارای مشکل گمرکی نمی باشند.

استفاده از راهنما برای ورود به مالزی

ستفاده از راهنما در کشور مالزی بصورت کاملا اختیاری است و در صورت نیاز متقاضی به راهنما می تواند از راهنما استفاده نماید و هزینه آن مطابق عرف آژانسهای توریستی در هر روز 50 دلار و در طی 4 روز 200 دلار میباشد که متقاضی باید بصورت مستقیم و یا قبل از عزیمت برای راهنما حواله نماید.

 

هزینه حمل و نقل از فرودگاه به شهر و گردش در شهر به عهده دانشجو میباشد و وظایف راهنمای دانشجویان اعزامی شامل :

 • استقبال از فرودگاه کشور مورد قرارداد
 • راهنمائی و اقامت در خوابگاه و یا کمک در پیدا کردن و اجاره نمودن منزل و محل اقامت مناسب
 • انجام مراحل ثبت بیمه درمانی هزینه بیمه درمانی به عهده متقاضی میباشد
 • انجام مراحل ثبت نام در دانشگاه/کالج
 • مشاوره تحصیلی در طول دوران تحصیل سال اول (کالج پیش دانشگاهی)
 • ارائه سیم کارت موبایل رایگان جهت ارتباط متقاضی با خانواده
 • آشنائی با مراکز خرید و تبدیل ارز، متروها و شهر
 • افتتاح حساب بانکی

 

موقعیت جغرافیایی کالجها و دانشگاههای معروف مالزی

اکثر دانشگاهها و کالجهای مالزی در جنوب کوالالامپور و مناطق سایبر جایا و پتالینگ جایا حد فاصل کوالالامپور و فرودگاه واقع شده اند.

 • دانشگاه یوپی ام در سایبر جایا
 • دانشگاه یو کا ام در شمال سایبر جایا و جنوب شرقی و نزدیک کوالالامپور
 • دانشگاه یو ام در پتالینگ جایا
 • دانشگاه یو آی تی ام در شاه عالم
 • دانشگاه موناش در شهر سانوی
 • دانشگاه سانوی در شهر سانوی
 • کالج تایلورز در شهر سانوی
 • دانشگاه یو اس ام در جنوب مالزی در شهر پنانگ
 • دانشگاه یو تی ام در جوهور بارو نزدیکی شهر پنانگ
 • دانشگاه یو تی ام شعبه کوالالامپور در شمال شهر کوالالامپور
 • دانشگاه ام ام یو شعبه سایبرجایا در سایبرجایا (بیشتر مقطع کارشناسی ارشد)
 • دانشگاه ام ام یو شعبه ملاکا در شهر ملاکا (بیشتر مقطع کارشناسی)
 • دانشگاه اسلامـــی مالزی در کوالالامپور (شیعیان را ثبت نام نمی کند)
 • مدرسه ایرانی امام خمینی(ره) در محله آمپانگ در شرق شهر کوالالامپور
 • دانشگاه یو سی اس آی در نزدیکی پتالینگ جایا در جنوب غربی کوالالامپور
 • دانشگاه کا بی یو در بندر اوتاما در نزدیکی شاه عالم
 • دانشگاه اپیت در نزدیکی دانشگاه یو سی اس آی
 • دانشگاه لیم کوک وینگ در شمال سایبر جایا نزدیک کوالالامپور
 • کالج زبان ای ال اس در 4 شعبه در کوالالامپور(نزدیک آمپانگ) و پتالینگ جایا و …
 • کالج آی اچ در دانشگاه لیم کوک وینگ
 • کالج بریتیش کنسیل در شهر کوالالامپور نزدیکی برجهای دوقلو کی ال سی سی(منطقه گرانقیمت مالزی)

چه وسایلی باید با خود همراه در کشور مالزی داشته باشیم؟

 • یک دیکشنری فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی . معمولا” دانشجویان ازدیکشنری های قابل حمل الکترونیکی که در تهران قابل تهیه است استفاده می کنند.
 • چند بسته نان آماده برای روزهای اول
 • لباس خنک و کفش روباز
 • داروهای مورد نیاز
 • اصل و ترجمه رسمی گواهینامه های موتور و ماشین همراه باتایید وزارت امور خارجه
 • تعداد 24 قطعه عکس پرسنلی با زمینه آبی
 •  اصل ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی
 • مدارک تحصیلی فرزندان جهت ادامه تحصیل در مدرسه
 • اصل شناسنامه خود و افراد خانواده
 • اصل کارت ملی یا کارت موقت ملی
 • اصل کارت پایان خدمت
 • چرخ گوشت
 • کلیه نرم افزارهای مورد نیاز
 •  پلوپز و آرام پز

باید توجه داشته باشید که بار مجاز شما بازای هر نفر، 30 کیلو گرم خواهد بود و بازای هر کیلو بار اضافی در حال حاضر باید مبلغ 6400 تومان به عنوان اضافه بار بپردازید.

دانشگاههای دولتی مالزی در یک نگاه

دانشگاههای دولتی مالزی در یک نگاه ، تحصیل در مالزی

 

دانشگاه یو تی ام  UTM کشور مالزی

دانشگاه تکنولوژی مالزی در ناحیه جنوبی این کشور واقع شده است و مقصدی مناسب برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی در شاخه های فنی ، مهندسی و تکنولوژیکی می باشد. بیش از 20  مرکز پژوهشی در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. 9500 دانشجو در مقطع کارشناسی، 5000 دانشجوی غیر حضوری و 3000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی، بافت و ساختار جمعیتی دانشگاه فن آوری مالزی را تشکیل می دهند. نزدیک بودن دانشگاه به قطبهای صنعتی، فرصت خوبی را برای دانشجویان فنی مهندسی بوجود می آورد تا در دوران تحصیل بتوانند ارتباطی مفید و نزدیک با محیط حرفه ای آینده خود را تجربه نمایند.

تاریخچه: تاریخ تاسیس دانشگاه فناوری مالزی به سال 1930 بر میگردد ؛ زمانی که به عنوان یک مدرسه تکنیکی دایر شد و بعدها در نوع خود (آموزش تکنولوژیکی) ممتاز شناخته شد و در سال 1946 به رتبه دانشکده ترفیع یافت. پس از دو دهه تبدیل به یک آکادمی فناوری و سپس در سال 1957 موفق به اخذ رتبه دانشگاه گردید.  نخست وزیر پیشین این کشور دکتر مهاتیر محمد این دانشگاه را به عنوان دانشگاه کاشف لقب داده است . UTM در سال 2002 تندیس MSC دریافت نمود .

موقعیت و محل دانشگاه : کمپ اصلی UTM با مساحت 1/77 هکتار در SKUDAI و JOHOR  در قسمت جنوبی مالزی  به فاصله سه ساعت از کوالالامپور واقع شده است . کمپ دیگر آن در SEMARAK  و JALAN در قلب کوالالامپور واقع شده است و به عنوان دانشکده شهر کوالالامپور مشهور است که مساحت حدود 81 هکتار را در بر می گیرد.

ساختار دوره های کارشناسی ارشد : در این دانشگاه دوره های کارشناسی ارشد به صورت 1- فقط کلاس (By Course) و 2- کلاس و پایان نامه

(Course and Dessertation) و 3- فقط پایان نامه

(Thesis Only) ارائه می شود ؛

حالت اول (فقط کلاس): در این دوره دانشجو باید تعداد خاصی واحد درسی تئوری و عملی بگذراند و در پایان مدرک معتبر کارشناسی ارشد ارائه می شود.

حالت دوم (کلاس و پژوهش) : که کامل ترین شکل دوره کارشناسی ارشد است و دانشجو  بعد از گذراندن یک سری واحد درسی طرح پژوهشی نیز بگذراند.

حالت سوم (فقط پژوهش) : در این حالت دانشجو با ارائه طرح تحقیق ( پروپوزال ) و فراهم آوردن مدارک  مناسب برای دوره کارشناسی ارشد پژوهشی پذیرفته می شود و به محض ورود ، بدون نیاز به اخذ واحد درسی کار روی پایان نامه را آغاز می کند. توجه کنید که امکان پذیرش در این دوره ها ( کارشناسی ارشد پژوهشی ) به هیچ وجه آسان نبوده و نیازمند مدارکی ممتاز، عالی و متقن است که به دانشگاه اثبات نماید که دانشجو از گذراندن واحدهای درسی بی نیاز است.

دانشکده های موجود در یو تی ام:

 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی
 • دانشکده مهندسی برق
 • دانشکده مهندسی و علوم اطلاعات زمین
 • دانشکده علوم تربیتی
 • انستیتو بین المللی بازرگانی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده مدیریت و توسعه منابع انسانی
 • دانشکده مهندسی شیمی و منابع طبیعی
 • دانشکده مهندسی مکانیک

شهریه های دانشگاه در هر ترم(هر سال 3 ترم است):

دوره های کارشناسی ارشد بصورت کورس و کورس/ پایان نامه 923 دلار در هر ترم تحصیلی و بصورت پایان نامه 1028 دلار در هر ترم تحصیلی

 • دوره های دکترا بصورت کورس/پایان نامه و پایان نامه 1107 دلار در هر ترم تحصیلی
 • دوره زبان انگلیسی 1270 دلار در هر ترم تحصیلی

دانشگاه ام اس یو  MSU کشور مالزی

با وجود نسبت بالای تعداد مدرسین به محصلین در این دانشگاه ، فرصت بالائی درزمینه تحقیقات و همچنین پیشرفت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. در برنامه بین المللی تبادل دانشجویان ، هم اکنون دانشگاه MSU امکان تبادل دانشجو با 40 دانشگاه در ایالات متحده امریکا ، انگلستان ، استرالیا، هند و اندونزی رادارا میباشد.

دانشگاه پوترا UPM کشور مالزی

دانشگاه پوترا مالزی با قدمتی هفتاد ساله هم سن و سال دانشگاه تهران است. در سالهای اخیر به تبع رشد چشمگیر کشور مالزی پوترا سرمایه گزاری بالایی برای تحقیقات و تحصیلات تکمیلی و پژوهش های کاربردی انجام داده و با نگاهی به فهرست دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی و رشته های بسیار متنوع این دانشگاه متوجه گستردگی این دانشگاه خواهید شد.
پذیرش این دانشگاه تنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی است و دهها دانشکده و صدها رشته تحصیلی گوناگون در این دانشگاه موجود است و تدریس میشود.
دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در این دانشگاه حدود 1000 نفر می باشند.
دوره کارشناسی ارشد در پوترا به دو صورت فقط گذراندن واحد های درسیو حالت دوم واحدهای درسی و انجام پژوهش است .
دوره های دکتری در دانشگاه پوترا تنها به یک طریق و آن هم با برگزاری کلاس های درس و گذراندن پایان نامه انجام می پذیرد.

این دانشگاه در سال 1931 به عنوان دانشگاه پوترا مالشیا تاسیس شد. این دانشگاه در حوالی سردانگ واقع شده است که از مرکز شهر 35 کیلومتر فاصله دارد. دارای 15 دانشکده 12 انستیتو تحقیقاتی و دارای 5000 کارمند واستاد 30000 دانشجو و از این تعداد 6200 دانشجو برای فوق لیسانس و دکترا اشتغال به تحصیل هستند. این دانشگاه دارای دانشجویان خارجی از 50 کشور دنیا و  بیشتر در فوق لیسانس ودکترا مشغول به تحصیل هستند. برای فوق لیسانس و دکترا 400 رشته تحصیلی در 12 دانشکده ارائه می شود . دانشگاه پوترا مالزی با قدمتی هفتاد ساله هم سن و سال دانشگاه تهران است. در سالهای اخیر به تبع رشد چشمگیر کشور مالزی پوترا سرمایه گزاری بالایی برای تحقیقات و پژوهش های کاربردی انجام داده و با نگاهی به فهرست دانشکده ها و مراکزتحقیقاتی متوجه گستردگی این دانشگاه خواهید شد

شهریه های دانشگاه یو پی ام : هزینه های تحصیلی برای فوق لیسانس بین 2530 دلار تا 3100 دلار و برای فوق لیسانس بدون تز 3600 دلار به بالا و برای مقطع دکترا از 4640 دلار به بالا برای کل دوره سه ساله است .

هزینه های اقامتی بین 250 تا 350 دلار در ماه است و این دانشگاه 14 خوابگاه مختلف با 160 آپارتمان در داخل دانشگاه برای دانشجویان ارائه می دهد.

ویژگیهای دانشگاه یو پی ام : تنوع رشته ها، انگلیسی زبان بودن، شهریه های ارزان، شانس گرفتن بورس، اعتبار بالا از نظر وزارت خانه های علوم و بهداشت، اعتبار جهانی، امکانات بسیار خوب علمی و رفاهی خوابگاههای مجهز و …. را می توان بر شمرد.

در دانشگاه پوترا رشته های متنوع به 2 صورت در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود. دوره تحصیل کارشناسی ارشد حدود 2 سال و نیم به طول می انجامد.

حالت اول : فقط گذراندن واحد های درسی

(Course Work) این حالت شانس پذیرش بالایی دارد و در آن تز یا پایان نامه وجود ندارد و دانشجو فقط  باید تعداد خاصی واحد درسی تئوری یا عملی بگذراند و در پایان دانشجو موفق به اخذ مدرک معتبر کارشناسی ارشد میشود و می تواند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد.

حالت دوم : شامل واحد های درسی و انجام پژوهش

(Course Work And Dessertation) این حالت کامل ترین شکل اخذ مدرک کارشناسی ارشد است

دانشجو پس از گذراندن تعداد خاصی از واحد های درسی باید یک پروژه پژوهشی را نیز به انجام برساند.

ساختار تحصیل در دوره های دکتری در دانشگاه پوترا تنها به یک طریق و آن هم با برگزاری کلاس های درس  گذراندن پایان نامه (Research+Course Work) انجام

می پذیرد. دانشگاه پوترا برای کارشناسی ارشد و دکتری  دو بار در سال دانشجو می گیرد.

نیمسال اول : ترم نوامبر( آبان) که متقاضیان تا 15 جولای باید مدارک خود را بصورت کامل ارائه دهند.

نیمسال دوم : ترم می (اردیبهشت ) که متقاضیان باید قبل از 15 دسامبر سال قبل مدارک خود را تحویل دهند.

برای اقدام ورود به دکترا محدودیت زمانی وجود ندارد.

دانشکده های موجود در دانشگاه یو پی ام:

 • دانشکده زبانها و ارتباطات
 • انستیتو جامعه و مطالعات صلح
 • دانشکده محیط شناسی انسانی
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده علوم و فن آوری
 • انستیتو مطالعات ریاضی
 • دانشکده علوم کامپیوتر و فن آوری اطلاعات
 • انستیتو نرم افزار و سیستم های چند رسانه ای
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده طراحی و معماری
 • دانشکده بهداشت و درمان و پزشکی
 • انستیتو مطالعات سالخوردگی

دانشگاه یو آی تی ام UITM کشور مالزی

دانشگاه UITM در شهر شاه عالم، مرکز استان سلانگور با فاصله ای 45 دقیقه ای از کوالالامپور پایتخت مالزی واقع شده است. این دانشگاه با قدمتی پنجاه ساله دارای 8 کمپ دانشگاهی در سراسر مالزی، 12 شعبه و 19 کالج وابسته می باشد.

زمان پذیرش : دو بار در سال دانشجو می پذیرد :

1) تیر ماه : مهلت تکمیل و ارائه مدارک برای این دوره تا نیمه بهمن ماه می باشد. 2) آذر ماه : مهلت تکمیل و ارائه مدارک برای این دوره تا نیمه مرداد ماه می باشد.

دانشکده های موجود در دانشگاه یو آی تی ام:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده معماری ،پیمایش و برنامه ریزی
 • دانشکده هنر وطراحی
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده مهندسی برق ودانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده ارتباطات ومطالعات رسانه
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده مدیریت اطلاعات
 • دانشکده فناوری اطلاعات IT
 • دانشکده علوم ورزش
 • دانشکده حسابداری

دانشگاه یو کا ام  UKM کشور مالزی

این دانشگاه ، دانشگاه ملی مالزی محسوب می شود که در مقطع لیسانس به زبان مالایی و مقاطع بالاتر به زبان های انگلیسی و مالایی تدریس می کند. دانشگاه یو کا ام در حومه کوالالامپور در منطقه کبانگ سان قرار دارد که از مرکز حدود 30 کیلومتر فاصله دارد. این دانشگاه تمامی مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری را ارایه می دهد و مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشد و بیمارستان وابسته به این دانشگاه بسیار با امکانات است. این دانشگاه در رشته های علوم پزشکی و تخصصهای علوم پزشکی دارای شهرت فراوانی است. جهت ورود به تخصصهای علوم پزشکی دارا بودن مدرک زبان آیلتس با نمره 7 و سن زیر 37 سال و معدل بالای 16 الزامی است

دانشکده های موجود در دانشگاه یو کا ام:

 • دانشکده علوم پزشکی
 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم تربیتی و آموزشی
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده اقتصاد و تجارت
 • دانشکده علوم فناوری اطلاعات و فنی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم اجتماعی و ادبیات
 • انستیتو محیط زیست، تمدن و فرهنگ، مطالعات بین الملل، نانوالکترونیک، علوم مولکولی و سلولی و …

دانشگاه یو ام UM کشور مالزی

دانشگام مالایا نیز یکی از معتبر ترین دانشگاه های کشور مالزی بوده و مقاطع تحصیلات تکمیلی صاحب دهها دانشکده و صدها رشته تحصیلی گوناگون می باشد.

این دانشگاه در سال 1934 به عنوان یک انستیتو ملی فدراسیون سنگاپور و مالایا تاسیس شد و با چندین دانشگاه انگلیسی همکاری آغاز نمود ولی در حال حاضر  به عنوان یک دانشگاه مستقل مالزیایی فعالیت می نماید. این دانشگاه مابین دو شهر کوالامپور و سلانگور واقع شده است که تقریبا 15 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. دانشگاه یو ام تمامی دوره های لیسانس و فوق تخصص را ارائه می دهد و با توجه به ارزیابی رسمی تمامی دانشگاههای دنیا یک بار موفق به اخذ مقام 89 در جهان گردیده است. دانشگاه یو ام دارای امکانات خوابگاهی دانشجوئی مناسبی است که هزینه های آن 200-400 رینگت معادل 70-210 دلار در ماه می باشد.

اعتبار دانشگاه مالایا : این دانشگاه با اکثر دانشگاههای معتبر و طراز اول جهان در آمریکا و اروپا و اقیانوسیه تفاهم نامه علمی برای تبادل استاد و دانشجو و انجام پژوهش های مشترک امضا کرده است . لذا مدرک آن در هر نقطه دیگری از جهان کاملاً ارزشیابی می شود .

دوم آن که بسیاری از رهبران و متفکرین این کشور ، همچون ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق و شهیر مالزی و همین طور نخست وزیر فعال کنونی، آقای بداوی از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.

دانشکده ها و آکادمی های موجود در دانشگاه یو ام:

 • آکادمی مطالعات اسلامی
 • آکادمی مطالعات مالایی
 • مرکز فرهنگی ( گروه هنر ها )
 • دانشکده علوم اجتماعی و انسانی
 • دانشکده محیط مصنوع ( گروه معماری )
 • دانشکده بازرگانی و حسابداری
 • دانشکده علوم کامپیوتر و فن آوری اطلاعات
 • دانشکده علوم پایه
 •  دانشکده اقتصاد و مدیریت
 •  دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده زبان ها و زبان شناسی
 •  دانشکده حقوق

 

مقاطع تحصیلی در دانشگاه های مالزی

مقاطع تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، تحصیل در مالزی

 

Bachelor یا همان دوره کارشناسی: شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ است. این‌ مدرک‌ معمولاً‌ با گذراندن‌ 150 تا 180 واحد اخذ می‌شود. لازم‌ به‌ یادآوری‌ است‌ که‌ تعداد واحدها در دانشگاه‌های‌ گوناگون‌ یکسان‌ نیست. مدرک‌ دوره‌ Bachelor  به‌ دو نوع ‌Honours  و Ordinary   تقسیم‌ می‌شود و مدرک‌Honours  خود به‌ چهار نوع ‌ second (1 and 2), First وThird   تقسیم‌ می‌شود.

Master یا کارشناسی ارشد : برای ورود به‌ این‌ دوره، امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گیرد، بلکه‌ داشتن‌ مدرک‌Bachelor   الزامی‌ است.

‌این‌ دوره‌ به‌ سه صورت‌ ارائه‌ می‌شود:

الف‌ – درس‌ ‌Taught Course : این دوره شامل گذراندن 30 تا 33 واحد در دوره کارشناسی ارشد بوده و دانشجو پس از گذراندن واحدهای درسی موظف به ارائه یک پژوهش علمی در حد 3 تا 6 واحد بدون دفاع از آن به استاد راهنمای خود بوده و پس از انجام، موفق به دریافت مدرک Master می شود.

ب‌ – درس و  پژوهش ‌Taught Course and Research :دانشجو پس از گذراندن  36 واحد که 18 تا 24 واحد آن پژوهش است موفق به دریافت مدرک Master می شود.

ج- پژوهش By Research  :در این حالت‌ کلاسی وجود نداشته و تنها ارائه پایان نامه پژوهشی لازم است که تمامی 36 واحد مربوط به همین پایان نامه پژوهشی است.

در حالت‌ های ب و ج “درس و پژوهش” و “پژوهش”، دانشجو باید از رساله‌ تحقیقی‌ خود دفاع‌ کند و در صورت‌ موفقیت، موفق‌ به‌ دریافت‌ مدرک‌ می‌شود.

 

Ph.D. : برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ معدلی خوب در دوره‌ Master   الزامی‌ است. این‌ دوره‌ نیز به‌ دو صورتی‌ که‌ در مقطع‌ Master  آورده‌ شد برگزار می‌شود. دانشجو باید حدود 90 واحد بگذراند. در حالت Taught Course and Research شصت واحد متعلق‌ به‌ دروس‌ است‌ و 30 واحد به‌ پژوهش‌ و در حالت ‌By Research  همه‌ 90 واحد در قالب‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ است.

ضمناً‌ در بعضی‌ از دانشگاه‌های‌مالزی‌ دانشجوی‌بسیار ممتاز و با معدل‌First Class Honours  می‌تواند بعد از دوره ‌Bachelor در دوره‌ Ph.D.  تحصیل‌ کند. در این‌ دوره‌ نیز دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ است.

معرفی مقاطع و دانشگاههای مالزی

معرفی مقاطع و دانشگاههای مالزی ، تحصیل در مالزی

گستردگی دانشگاه های مالزی و تنوع رشته ها و از طرفی شرایط خاص هر دانشگاه برای صدور پذیرش در مقاطع مختلف دسته بندی های مختلفی را در مالزی بوجود آورده است که بشرح زیر تعدادی از دانشگاههای مالزی را معرفی می نماییم.

مقطع تحصیلینام دانشگاه
کارشناسیدانشگاه مالتی مدیا (MMU)دانشگاه علوم مالزی (USM)انستیتو تکنولوژی اطلاعات جنوب شرق آسیا (APIIT)دانشگاه تکنولوژی کرتین(Curtin) استرالیا (شعبه مالزی)دانشگاه موناش (Monash) استرالیا (شعبه مالزی)دانشگاه کالج بین المللی سدایا (UCSI)دانشگاه ملی مالزی (UKM)

 

کارشناسی ارشددانشگاه مالتی مدیا (MMU)دانشگاه پوترا (UPM)دانشگاه تکنولوژی مالزی (UTM)دانشگاه تکنولوژی مارا (UITM)دانشگاه مالایا (UM)دانشگاه علوم مالزی (USM)دانشگاه موناش (Monash) استرالیا (شعبه مالزی)

دانشگاه کالج بین المللی سدایا (UCSI)

دانشگاه ملی مالزی (UKM)

 

دکترادانشگاه مالتی مدیا (MMU)دانشگاه پوترا (UPM)دانشگاه تکنولوژی مالزی (UTM)دانشگاه مالایا (UM)دانشگاه علوم مالزی (USM)دانشگاه ملی مالزی (UKM)
تخصص های پزشکیالف) گرایشهای بالینیدانشگاه مالایا (UM)ب) گرایشهای غیر بالینیدانشگاه پوترا (UPM)
دوره های زبانمرکز زبان IMECمرکز زبان ELS

 

یادگیری زبان انگلیسی در مالزی

یادگیری زبان انگلیسی در مالزی ، تحصیل در مالزی

اهمیت آموزش زبان انگلیسی و جایگاه علمی آن به حدی است که به لحاظ کوچک شدن جهان از نظر بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی و دور نماندن از قافله تولید کنندگان علم چاره ای نیست جز اینکه زبان انگلیسی را به عنوان حداقل یک وسیله و ابزار بیاموزیم .

 

آموزش زبان انگلیسی مشکلاتی را همواره به همراه دارد از آن جمله ضعف مدرسین در روش تدریس مناسب و یا نارسایی منابع درسی و بی علاقگی زبان آموزان را می توان مطرح کرد. اگر زبان آموز برای یادگیری آماده باشد یعنی ذهن او آماده ی دریافت باشد و محیط یادگیری به شیوه ای آماده شود که با وضع او سازگار باشد به راحتی و در زمان کوتاهی زبان خارجی را می آموزد و با موفقیت به خواسته ی خود خواهد رسید

مهمترین عامل بر سر راه زبان آموزان عدم حضور در محیط انگلیسی زبان است و متاسفانه در ایران با محیطی کاملا فارسی زبان روبرو هستیم و به ندرت در اجتماع با جملات زبان انگلیسی روبرو میشویم.

آیا شما تاکنون از کلاس های آموزش زبان انگلیسی در ایران استفاده کرده اید و حتما متوجه شده اید که سرعت پیشرفت زبان آموزان چقدر کند است و در نهایت بعد از پنج تا شش سال تحصیل زبان با قرار گرفتن در محیطی انگلیسی زبان به ضعف شدید خود در گفتگو و شنیدن جملات انگلیسی با افراد انگلیسی زبان پی میبرند و از آن مهمتر انگلیسی را با لهجه ای نامانوس فرا گرفته اند .

راه حل چیست؟

حضور در محیط انگلیسی زبان و آموزش فشرده زبان انگلیسی را به شما پیشنهاد خواهیم کرد .

به همین دلیل ما دوره هایی فشرده و کوتاه با هزینه های کم و محیط مناسب را در مالزی و آموزش زبان انگلیسی را با سرعتی باور نکردنی در طی دو ماه و زندگی به مانند یک توریست در آن کشور زندگی را به شما توصیه می کنیم .

صدها مکان دیدنی در این کشور وجود دارد که نه تنها گذراندن دوره آموزشی را لذت بخش می کند بلکه  موجب حضور شما در محیط انگلیسی زبان شده و سرعت پیشرفت شما را چندین برابر می کند .

آیا نگران هزینه ها هستید !

وقتی هزینه چند ماه اقامت و تحصیل در کشوری دیگر را با مالزی مقایسه می کنید هزینه ای بالا را تصور می کنید و در اولین نگاه چنین تصوری دور از ذهن نیست چون هم اکنون و به شکل معمول یک تور یک هفته ای مالزی در حدود یک و نیم میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

مالزی شرایط را به گونه ای تغییر داده که شما هر ماه را با هزینه ای در حدود یک میلیون تومان سپری کنید. در شرایطی بسیار عالی از نظر اقامت و با در نظر گرفتن هزینه هایی همچون ویزا ، بیمه هزینه اخذ پذیرش؛ ثبت نام؛ شهریه ها؛ اقامت؛ تجهیزات آموزشی ، رفاهی و رفت و آمد و … .

فکر کنید که با این هزینه و در پایان دوره شما خواهید توانست با شرکت در آزمون های بین المللی زبان، صاحب مدارکی همچون آیلتس یا تافل شده و تجربه چند ماه زندگی در خارج از کشور را کسب نمایید.

ادامه تحصیل را انتخاب کنید؟

شما در زمانی توانایی تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان را خواهید داشت که تصمیم به آن بگیرید. میتوانید مالزی را انتخاب کرده و مقاطع تحصیلی را تا دکترا ادامه داده و یا در هر کشور انگلیسی زبان دیگر و در انگلستان به تحصیل مشغول شوید .

ورود به بازار کار را چگونه می بینید؟

توانایی های بسیار زیادی را دارید ولی تسلط به زبان انگلیسی و کامپیوتر و اینترنت از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در طول دوره زبان ناخواسته آنها را نیز به توانایی ها خود اضافه خواهید نمود و تجربه زندگی در خارج از کشور ، شما را در هر محیط جدیدی قرار خواهد داد .

در پایان به ایران برگشته و در مناسب ترین شرایط کاری می توانید مشغول به کار شوید یا با اخذ ویزای اقامت در مالزی کار تجاری جدیدی را آغاز کنید و فراموش نکنید که شما توانایی فعالیت در کشور های دیگر را هم اکنون کسب نموده اید.

 

اسکان و اقامت در کشور مالزی

راهنمای تحصیل در کشور مالزی ، تحصیل در مالزی

 

اسکان در مالزی

قیمت خوابگاه معمولاً بین 40 تا 50 دلار برای اتاق های مشترک می باشد و خانم ها هم دارای خوابگاه مجزا می باشند. خوابگاه، علاوه بر این امکانات ؛ خشکشویی لباس ، تخت ، اتاق استراحت ، میز ، تلویزیون ، امکانات ورزشی ، نمازخانه و غیره را ، در بر می گیرد و تمامی اتاق های خوابگاه  دارای اتصال پر سرعت خطوط اینترنت می باشند.

عده ای از دانشجویان هم مایلند در خارج از دانشگاه اقامت کند؛

قیمت آپارتمان یا خانه (معمولا سه اتاق خوابه) در محلات اطراف دانشگاه با فاصله کمتر از نیم ساعت تا دانشگاه ، ماهانه بین 1500-500 دلار بسته به امکانات خانه است که معمولاً دانشجویان به طور مشترک خانه میگیرند. این خانه ها دارای وسایل زندگی می باشند و سرویس هایی نیز از دانشگاه برای رفت و آمد دانشجویان در نظر گرفته شده است.

یکی از محاسن تحصیل در مالزی، این ا ست که دانشجو نیاز به تهیه وسایل خانه یا وسیله نقلیه ندارد و رفت و آمد درون شهری و برون شهری به صورت منظم و ارزان با اتوبوس، مترو و قطار در دسترس است.

اقامت در اقامتگاههای مالزی

پس از خروج از قسمت گمرک، اگر دوستان یا اقوام شما منتظر شما هستند و اقامتگاه موقتی را برای شما در نظر گرفته اند که می توانید همراه آنان به اقامتگاه بروید. در غیر این صورت، می توانید به باجه های رزرو هتل در فرودگاه مراجعه کرده و اتاق رزرو کنید. دقت کنید قیمتها بسیار متفاوت است. بستگی به محل دانشگاه خود هتل رزرو کنید.

قیمت مناسب برای هتل جهت اقامت موقت حدود شبی140 تا 200 رینگیت است و شما می توانید بر سر قیمت درخواست تخفیف کنید. البته هتل با قیمتهای بالاتر نیز وجود دارد.

برای رسیدن به هتل یا اقامتگاه به قسمت شیشه ای که بعد از گمرک از آن خارج شدید مراجعه و از تاکسی فرودگاه استفاده کنید. قیمت این تاکسی بسیار مناسب است. برای رسیدن به مناطق مختلف کوالالامپور حدود 76 تا 100 رینگیت باید پرداخت نمایید. توجه داشته باشید فاصله فرودگاه تا مرکزشهر کوالالامپور حدود 80 کیلومتر است.

اگر بار شما کم است می توانید با قطار ترانزیت به مبلغ 35 رینگیت یا اتوبوس به مبلغ 10 رینگیت به ایستگاه KLsentral آمده و از آنجا با تاکسی به مناطق مختلف شهر بروید. که مبلغ کمتری باید بپردازید.

 هتلهای مناسب دانشجویان مالزی

دانشجویان جهت اسکان موقت در مالزی می توانند به یکی از هتل های زیر مراجعه نمایید این هتل های دارای قیمت مناسب و به دانشجویان تخفیف ویژه ارائه می نمایند:

HOTEL
SINGLEPER NIGHT
LOCATION

Vistana Hotel Kuala Lumpur
RM120
PWTC

Hotel Concorde Inn Kuala Lumpur International Airport
RM130
KLIA

The Legend Hotel Kuala Lumpur
RM165
PWTC

Concorde Hotel KL
RM185
SULTAN ISMAIL

Crown Princess Hotel
RM180
KLCC

The Federal Hotel
RM165
BUKIT BINTANG

The Royal Bintang
RM175
BUKIT BINTANG

Su Casa Service Apartment
RM180
AMPANG

Hotel Grand Centrepoint Kuala Lumpur
RM90
CHINATOWN

The Hotel Capitol
RM130
BUKIT BINTANG

Hotel Dynasty Kuala Lumpur
RM120
PWTC

Shangri-La Hotel Kuala Lumpur
RM230
SULTAN ISMAIL

Regent Hotel KL
RM400
BUKIT BINTANG

Grand Plaza Parkroyal Kuala Lumpur Hotel
RM195
BUKIT BINTANG

Pan Pacific Glenmarie Kuala Lumpur
RM250
SUBANG

MiCasa All Suite Hotel (Formerly MiCasa Hotel Apartments)
RM225
AMPANG

Cyberview Lodge Resort & Spa Kuala Lumpur
RM258
CYBERJAYA

Putrajaya Shangri-La Hotel Putrajaya
RM280
PUTRAJAYA

Mines Beach Resort & Spa
RM280
MINES

Hotel Istana Kuala Lumpur
RM275
SULTAN ISMAIL

Concorde Hotel Shah Alam
RM173
SHAH ALAM

Renaissance Kuala Lumpur Hotel
RM185
AMPANG

Hotel Pan Pacific Kuala Lumpur International Airport
RM360
KLIA

Sunway Lagoon Resort Hotel
RM360
SUNWAY

Mandarin Oriental Hotel Kuala Lumpur
RM369
KLCC

Hotel Mabya Kuala Lumpur
RM88
CHINATOWN

 تلفن های ضروری مالزی

تلفن 999 در کشور مالزی برای اورژانس ، پلیس و آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد به این ترتیب که بعد از شماره گیری می توانید به هر کدام از مراکز فوق وصل شده و گرفتن این شماره تلفن برای تلفن ثابت و همراه نیازی به پیش شماره ندارد.

تلفن های ضروری  (با پیش شماره 00603 از خارج از مالزی و با پیش شماره 03 از شهرهای دیگر مالزی به جز کوالالامپور)

 • سفارت جمهوری اسلامی ایران                                 42514830
 • دفتر رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان                   42512840
 • دفتر ایران ایر در فرودگاه                                        87873711
 • دفتر ایران ایر در کوالالامپور                                               21611351
 • مجتمع آموزشی امام خمینی                          42562857
 • پلیس                                                                  999
 • اورژانس                                                             991
 • آتش نشانی                                                           994
 • مرکز اطلاعات                                                     103

 

 

مشخصات خوابگاههای دانشگاههای مالزی

مشخصات خوابگاههای دانشگاههای مالزی ، تحصیل در مالزی

 

مشخصات تعدادی از خوابگاههای دانشگاههای مالزی در زیر به عنوان نمونه آمده است:

دانشگاه تناگا :

خوابگاه :

خوابگاههای دانشگاه Uniten در داخل دانشگاه واقع هستند از آنجا که این دانشگاه از نظر وسعت دانشگاه بسیار بزرگی میباشد دو خوابگاه برای دختران ودو خوابگاه برای پسران و یک خوابگاه برای افراد متاهل وجود دارد خوابگاههای دختران در دو نقطه متفاوت دانشگاه واقع شده است یکی در نزدیکی ساختمان اصلی و دیگری در نزدیکی مسجد و دریا چه قرار دارد .

این خوابگاه چهار خوابه با یک حمام ودستشویی و آشپز خانه و بالکن برای سکونت چهار نفر میباشد اندازه تمام خوابگاهها یک اندازه میباشد در هر اتاق یک تخت یک پنکه سقفی کمد و کشو قرار دارد ودر پذیرایی این آپارتمان مبل و صندلی چهار نفره قرار دارد و میز مطالعه و چراغ مطالعه برای چهار نفر وجود دارد .

هزینه این خوابگاه برای هر نفر 250 رینگت در ماه میباشد تنها برای اینترنت ماهیانه 30 رینگت دریافت میشود که کار بران میتوانند از ساعت 5 بعد از ظهر تا 7 صبح از اینترنت استفاده کنند دیگر خوابگاه دختران در این دانشگاه در نزدیکی ساختمان اصلی دانشگاه و کالج مهندسی قرار دارد که به صورت 3 بلوک 10 طبقه است در هر طبقه 7 آپارتمان چهر خوابه وجود دارد شرایط آپارتمانها مطابق شرایط آپارتمانها واتاق خوابهای دیگر خوابگاهها میباشد با این تفاوت که این بلوکها هر کدام دو آسانسور دارند و در زیر هر بلوک یک اتاق مخصوص تماشای تلوزیون وجود دارد و شرایط خوابگاههای پسران مشابه خوابگاههای دختران میباشد با این تفاوت که در خوابگاه سه بلوکی پسران که هر بلوک ده طبقه دارد در زیر یکی از بلوکها بقالی و خشکشویی وجود دارد اما خوابگاه دیگر پسران بدون آسانسور میباشد .

هرکدام از آپارتمانهای این بلوک دو خوابه میباشد و مخصوص چهار نفر میباشد واین خانهای دو خوابه شامل یک حمام ویک دستشویی وآشپزخانه با لوازم زندگی مشابه خوابگاههای دیگر میباشد تفاوت این خوابگاه با خوابگاههای دیگر این است که قیمت این خوابگاه 170 رینگت برای هر نفر میباشد و هیچ دانشجوی ایرانی در این خوابگاه ساکن نیست و همه دانشجویان ایرانی در دیگر خوابگاهها ساکن هستند چنانچه دانشجویان مایل نباشند در این خوابگاهها زندگی کنند میتوانند از بلوکهای اطراف مجتمع استفاده کنند .

مجتمع مسکونی PlazaInda

این مجتمع مسکونی در منطقه Kagang واقع شده است که با دانشگاه Uniten 15 دقیقه با ماشین فاصله دارد آپارتمانهای این مجتمع سه خوابه هستند به همراه دو سرویس حمام و دستشویی و یک آشپزخانه این مجتمع نو ساز میباشد و هزینه هر آپارتمان 550 رینگت میباشد برای هر واحد این مجموعه میباشد زندگی در این مجتمع به دانشجویانی که وسیله نقلیه شخصی ندارند توصیه نمیشوند زیرا اتوبوسی برای حملو نقل دانشجویان وجود ندارد.

مجتمع مسکونی Sauth citg plaza

در این مجتمع تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی وعرب دانشگاههای (UPM ) (MMU ) (UNITEN )(LIMKOKWING ) زندگی میکنند درست در مقابل این مجتمع یک مجتمع تجاری بزرگ وجود دارد که دانشجویان میتوانند کلیه وسایل مورد نیاز خود را از آنجا تهیه نمایند در این مجتمع تجاری رستورانهای مختلفی وجود دارد از جمله یک رستوران ایرانی ویک سوپر مارکت ایرانی قیمت هر آپارتمان سه خوابه بدون وسایل زندگی 800 رینگت میباشد در مقابل این مجتمع نیز ایستگاههای اتوبوس ومترو وتاکسی وجود دارد . در مجموع این مکان یکی از مجموع مکانهای زندگی ایرانیان است .

دانشگاه مالتی مدیا مالزی   MULTIMEDIA UNIVERSITY, MMU

خوابگاه :

خوابگاه های دانشگاه در خود محیط دانشگاه واقع هستند واز آنجا که این دانشگاه دانشگاه بزرگی از نظر وسعت در میان دانشگاههای مالزی محسوب میشود رفت وآمد دانشجویان از خوابگاه به ساختمانهای مختلف دانشگاه به راحتی وبه سرعت انجام میشود.

خوابگاه دختران از پسران کاملا مجزا میباشد ساختمان خوابگاه حدودا 5 طبقه میباشد و از دو بلوک تشکیل شده است و به صورت مستطیلی میباشد که وسط آن خالی است و در وسط فضای سبز وجود دارد اتاقها در اضلاع چهارگانه ی این مستطیل واقع شده اند ودر انتهای هر ضلع دستشویها وحمامهای مشترک وجود دارد که برای استفاده ساکنان آن ضلع از هر طبقه میباشد .اتاقها دونفره میباشند که دو تخت و دو میز مطالعه در آن قرار دارد اینترنت پرسرعت به صورت شبانه روزی در اختیار دانشجویان ساکن خوابگاه قرار دارد هزینه خوابگاه برای هر نفر 150 رینگت مالزی میباشد که در مقایسه با دانشگاههای دیگر ارزان میباشد استفاده از گاز(اجاق گاز ‚گاز کپسولی ‚وسایر لوازم گاز سوز) در محیط خوابگاه ممنوع میباشد.

همچنین استفاده از ماشین لباسشویی وسایر وسایل برقی غیر ضروری پر مصرف ممنوع میباشد . دانشجویان در صورت تمایل برای استفاده از یخچال ویا گرم کننده غذای برقی باید مبلغ 30رینگت را به صورت جداگانه مضاف بر شهریه خوابگاه پرداخت نمایند . هرماه به صورت متوسط نیز مبلغی به عنوان هزینه برق از آنها دریافت میشود اما مبلغی به عنوان هزینه آب از انها دریافت نمیشود . سکونت در خوابگاه مقررات خواص خود را دارد از جمله: (ممنوع بودن استعمال دخانیات ،مشروبات الکلی،و………) با مراجعه به دفتر چه مقررات خوابگاه اطلاعات کاملترین حاصل میشود

Cyber Heights : Cyberia

از آنجا که خوابگاههای دانشگاه ممکن است با سلیقه برخی از دانشجویان همسان نباشد مجتمع های مسکونی دیگر در نزدیکی و اطراف دانشگاه قرار دارد کما اینکه بسیاری از دانشجویان ایرانی در همین مجتمع سکونت دارند . مجتمع مسکونی سایبریا (Cyberia) تقریبا چسبیده به دانشگاه

(MMU)میباشد ومجتمعی عظیم با امکانات رفاهی مناسبی می باشد در این مجتمع آپارتمانهای مختلفی از دو خوابه وسه خوابه و….گرفته تا آپارتمانهای دوبلکس وغیره وجود دارند . بیشتر یا شاید بتوان گفت تمام دانشجویان ایرانی ساکن در این مجتمع وآپارتمانها هستند . هزینه هر کدام از آپارتمانها 1200 رینگت در ماه بدون وسایل زندگی میباشد تنها وسیله ای که در این آپارتمانها البته بسته به صاحب آپارتمان کولر گازی هم وجود دارد هزینه آب و برق نیز به صورت ماهیانه بسته به میزان مصرف باید توسط ساکنین آپارتمان پرداخت شود نکته قابل توجه این است که در این آپارتمانها شبکه اینترنت بی سیم وجود دارد وهمه ساکنین به راحتی میتوانند از آن استفاده کنند اما ساکنین در صورت تمایل میتوانند برای استفاده از اینترنت پر سرعت خود به صورت جدا گانه واز طریق شرکت وبا پرداخت هزینههای لازم اقدام نمایند این آپارتمانهای سه خوابه شامل یک اتاق اصلی و دو اتاق متوسط و دو سرویس حمام و دستشویی ویک آشپز خانه ویک بالکن وانباری میباشد که از نظر مساحتی حدودا 120 متر میباشد امکانات جانبی مجموعه شامل زمینهای تنیس وبسکتبال و والیبال وسالن بدمینتون و اطاق مطالعه و رستورانهای مختلف میباشد که بین بلوکهای مختلف مجموعه مشترک است وساکنان تمام بلوکها مشترک است نماز خانه ای نیز در این مجموعه وجود دارد که ایرانیان به هنگام مراسم عذا وسوگواری میتوانند از آنجا استفاده کنند هر بلوک در این مجتمع برا خود یک استخر مجزا دارد فاصله این مجتمع تا دانشگاه از راه میان بر پیاده حدود 5 دقیقه میباشد واز راه اصلی حدود 10 دقیقه میباشد در جلوی این مجموعه ایستگاه اتوبوس وجود دارد و ماشین های سواری هم در جلوی این مجتمع همیشه حاضر هستند هر کدام از بلوکها این ساختمان حدودا 15 طبقه هستند ودر هر طبقه حدودا 8 آپارتمان وجود دارد

مجتمع مسکونی سایر هایتز

این مجتمع در منطقه ی سایر جایا یعنی همان منطقه ای که دانشگاه ها قرار دارند فاصله این مجتمع با دانشگاه ها با ماشین حدودا 5 دقیقه میباشد در این مجتمع بر خلاف سایبریا بلوکهای بلند وجود ندارد و آپارتمانهای آن نیز در بلوکهای سه طبقه هستند و ظاهر بسیار زیبا وبا صفایی دارد و از نظر فضایی بسیار با صفاست در مجتمع سایبر هایتز خانه های ویلایی نیز وجود دارد که البته تعداد کمی از دانشجویان ایرانی در آنها زندگی میکنند آپارتمانهای این مجموعه نیز اکثرا سه خوابه هستند وقیمت آن 1000تا800 رینگت میباشد دلیل ارزان بودن آن دور تر بودن آن از دانشگاه میباشد زندگی در این مجتمع به دانشجویانی که وسیله ی نقلیه ی شخصی دارند توصیه میشود

مجتمع سایبر جایا؛ در این مجتمع دانشکده   IT ، دانشکده مهندسی ، دانشکده خلاقیت های چند رسانه ای و دانشکده مدیریت واقع شده است. مجتمع سایبر جایا در بیست کیلومتری فرودگاه کوالالامپور واقع شده است.

روش ثبت نام در دانشگاه یا کالج های مالزی

روش ثبت نام در دانشگاه یا کالج های مالزی ، تحصیل در مالزی

 

 1. شب قبل زود و خوب بخوابید تا فردا برای رفتن به دانشگاه یا کالج زود از خواب بیدار شوید
 2. مدارک لازم ثبت نام را از راهنما سئوال کرده و از شب قبل آماده کنید
 3. صبح زود از خواب بیدار شوید و صبحانه بخورید زیرا ممکن است کار شما طولانی باشد
 4. هزینه عزیمت از هتل به دانشگاته یا کالج و یا هر جایی با شماست
 5. در سالن هتل منتظر راهنما باشید تا با هم به دانشگاه یا کالج بروید
 6. به همراه خود کاغذ و خودکار داشته باشید
 7. فرمهای ثبت نام را با دقت کامل کنید
 8. با توجه باینکه آزمایشات پزشکی انجام شده در ایران دیگر قابل قبول کشور مالزی نمی باشد دانشجو پس از ورود به مالزی باید آنها را انجام دهد.
 9. دانشجویان دانشگاه یو تی ام مالزی باید قبل از ثبت نام در دانشگاه امتحان آیلتس شرکت نموده و نتیجه امتحان آیلتس مشخص کننده وضعیت کالج زبان انگلیسی دانشجویان خواهد بود. در صورتیکه دانشجو آیلتس 6 و یا بالاتر داشته باشد دوره زبان انگلیسی نیاز ندارد و در صورتیکه امتیاز آیلتس 6-5 داشته باشد باید یک ترم زبان و در صورتیکه امتیاز ایلتس 5-4 داشته باشد 2 ترم زبان انگلیسی و در صورتیکه امتیاز ایلتس پایین تر از 4 داشته باشد 3 ترم زبان انگلیسی نیاز دارد.

10.دانشجویان می توانند جهت ثبت نام امتحان آیلتس متقاضیان می توانند یک ماه جلوتر با موسسه هماهنگ نمایند.

11.  تاریخ امتحانات تعیین سطح زبان انگلیسی در دانشگاه ام ام یو برای دانشجویان یک ماه قبل از شروع کلاس بعنوان مثال جهت ترم  JUNE 2009  به شرح زیر میباشد: 3RD JUNE 2009 – 10TH JUNE 2009

12. تاریخ ثبت نام دانشگاه ام ام یو : یک ماه قبل از ماههای جولای ، دسامبر و مارچ بعنوان مثال برای ترم جولای در  16TH JUNE

13. تاریخ شروع کلاس: در ماههای جولای ، دسامبر و مارچ و بعنوان مثال برای ترم جولای 13TH JULY

14. جهت ثبت نام امتحان آیلتس در مالزی توسط موسسه مدارک ذیل مورد نیاز است : دو قطعه عکس 4*6 ، کپی پاسپورت معتبر ، تکمیل فرم ثبت نام آیلتس و 000/700/2 ریال هزینه ثبت نام و حق العمل موسسه (در صورت کنسل کردن آزمون هیچ مبلغی قابل استرداد نمی باشد .)

سیستم آموزشی دانشگاههای مالزی

سیستم آموزشی دانشگاههای مالزی ، تحصیل در مالزی

کالج دانشگاه ها یک مرحله از دانشگاه های بالاتر بوده و اجازه ارائه مدارک کارشناسی ارشد را نیز دارا هستند اما اکثر موسسات خصوصیات کاملا شبیه گروه یک را دارا هستند.

 

دانشگاه های کشور مالزی

معتبر ترین و بالاترین سطح علمی مختص دانشگاه ها است که تمام مدارج علمی را ارائه کرده و در مالزی به صورت تعدادی محدود وجود دارند
اما دانشگاه ها در مالزی به 3 گروه تقسیم بندی میشوند.

الف) دانشگاه های دولتی
دانشگاه های دولتی مراکز علمی همچون دانشگاه های دولتی در ایران هستند که مقداری از خرج دانشگاه توسط دولت پرداخت میشود و عموما بهترین دانشگا ه های مالزیایی و نه مالزی این دانشگاه ها هستند.دانشگاه هایی همچون دانشگاه مالایا، دانشگاه پوترا و…. از این گروه دانشگاه های هستند.
دانشگاه های این گروه عموما ارزان ترین شکل تحصیل چه برای خارجی ها چه برای مالزیایی هاست.

ب) دانشگاه های خصوصی
این دانشگاه دانشگاه هایی هستند که عموما بسیار بزرگ و وسیع بوده و توسط ارگان های بسیار بزرگ و ثروتمند و در مالزی راه اندازی و اداره میشوند. و با توجه به این که اساس کار این دانشگاه ها ایجاد نیروی متخصص برای جذب در همان ارگان است کیفیت علمی در سطح بسیار خوبی قرار دارد ولی هزینه های آن کمی گران تر از دانشگاه های دولتی است. از این نمومه میتوان از دانشگاه مالتی مدیا(مربوط به مخابرات مالزی)،دانشگاه تنگا(شرکت ملی برق)،دانشگاه پتروناس(شرکت نفت مالزی نام)برد.

ج) شعبه دانشگاه های خارجی
این موسسات که شعبه اصلی دانشگاه مادر میباشند تا 95% عین دانشگاه مادر عمل میکنند.خاصیت اصلی  این موسسات این است که دروس،کتب،مفاد درسی وآزمون ها عینا در تمام شعب یکسان برگزار میشود.به طور مثال دانشجویی که در شعبه دانشگاه ناتینگهام مالزی و یا شعبه ناتینگهام در انگلستان تحصیل میکند دروس،جزوه ها و حتی اسلاید های یکسانی را در کلاس میبینند و در پایان یا نیمه سال امتحانات به صورت همزمان در تمام شعب انجام میشود و پاسخ سوالات به صورت چرخشی در تمام شعب پخش میشود تا به صورت ناشناس تصحیح شود.و مدرک پایانی تمام شعب به صورت یکسان از شعبه مادر صادر میشود.با توجه به سطح بالا کیفی دانشگاه های انگلیسی و استرالیایی به طبع کیفیت آموزشی از دانشگاه های مالزیایی بیشتر خواهد بود و در عین حال دانشجو هزینه ای معادل نصف یا یک سوم هزینه تحصیل در کشور مبدا را میپردازد.

مزایای کارت دانشجویی در مالزی

مزایای کارت دانشجویی در مالزی ، تحصیل در مالزی

مؤسسهISTC یک انجمن بین‌المللی غیرانتفاعی است که فعالیت خود را وقف فراهم نمودن شرایط برای بیشتر کردن فرصت مسافرت برای دانشجویان و بهبود قوانین بین‌المللی، توسعه، ارتقاء و پیشرفت ISIC نموده است. این مؤسسه همچنین با کنفدراسیون بین‌المللی مسافرت دانشجویی همکاری دارد که خود یک سازمان غیر پولی بین‌المللی است و اعضای آن در 50 سال گذشته بطور مداوم با خطوط هواپیمائی، دولتها و دیگر سرویس دهندگان در جهت منافع جامعه جهانی دانشجویان در حال مذاکره بوده‌اند.

 

ISTC و یونسکو

ISTC از سال 1967 همکاری خود را با UNESCO (سازمان بین‌المللی علمی، تحصیلی و فرهنگی) جهت بالا بردن سطح آگاهی و بینش دانشجویان نسبت به مسائل بین‌المللی و مسافرت آغاز نموده و تاکنون ادامه داده است. یونسکو حامی ISTC بوده و آنرا تنها مجموعه منحصر به فرد می‌داند که جوانان از طریق آن با مسافرت، تبادل فرهنگ و اکتشافات بین‌المللی آشنا شده و درگیر آن می‌شوند.

هدف این مؤسسه بالا بردن سطح آگاهی و بینش بین‌المللی از طریق فراهم نمودن شرایط بهتر برای سفر و تبادل فرهنگها در میان جوانان و دانشجویان و جامعه آکادمیک است. با داشتن این کارت شما عضوی از یک جامعه بین‌المللی بالغ بر4.5 میلیون دانشجو می‌شوید که مشتاق مسافرت، ماجراجویی و اکتشاف هستند. دانشجویان امروز نسبت به قبل با توجه به مقاصد و تجارب قدرت انتخاب بیشتری برای مسافرت دارند. مسافرت صرف نظر از اینکه برای ادامه تحصیل، یادگیری زبان، یا فقط برای ماجراجویی و سیاحت باشد یک بینش کلی نسبت به کشورها و فرهنگشان به شما می‌دهد و همینطور یک زاویه دید نو به زندگی.

مؤسسه ISTC به این دلیل تأسیس شد تا به این آرزوهای مسافرتی دانشجویی جامعه عمل بپوشاند. با کارت ISIC از طریق مؤسسه ISTC دانشجویان، جوانان و معلمین می‌توانند به شبکه جهانی متخصصین سفر دسترسی داشته باشند، از بلیط‌های هواپیما، قطار، اتوبوس، هتل با قیمتهای پائین استفاده کنند، در برنامه‌های آموزشی خارج از کشور شرکت کنند و از مزایای خرید و سیاحت در تمام کشورهای دنیا استفاده کنند.

شبکه ISTC با 5000 دفتر در 106 کشور دنیا پاسخگوی نیاز سالانه 10 میلیون دانشجو و مسافر جوان در سراسر دنیا می‌باشد. دارندگان این کارت می‌توانند با مراجعه به سایت www.isic.org و انتخاب کشور مورد نظر در صفحه مربوط (Destination) از نکات مختلف آن کشور از قبیل آب و هوا، تاریخ، فرهنگ، پول، تصاویر، اطلاعات مسافرت، نقشه و … مطلع شوند.

ضمناً این سایت به دارندگان کارت ISIC، سرویس email رایگان نیز اعطاء می‌کنند.

آژانسهای وابسته به ISTC در 106 کشور جهان آماده کمک به شما در برنامه‌ریزی سفر هستند. کارکنان آشنا به مسافرت و خوش برخورد این آژانسها می‌توانند اطلاعات مقصد مورد نظر را مشاوره و فرصتهای مسافرتی مناسب را در اختیار شما بگذارد. جهت اطلاعات بیشتر به سایت www.isic.org مراجعه نمائید. با انتخاب گزینه Travel Office از منوی بالا و سپس انتخاب کشور و شهر مورد نظر و زدن کلید Search اطلاعات مربوط به آژانسهای وابسته و فعال در محل مورد نظر نمایان می‌شود که شامل نام، آدرس پستی، آدرس اینترنتی و شماره تلفن آژانس و زمینه فعالیت می‌باشد.

مزایای کارت ISIC:

با داشتن این کارت می‌توانید بیشتر مسافرت کنید، مدت زمان مسافرت را بیشتر کنید و با تجارب خود بیفزایید و ضمناً از مزایای این کارت در سراسر دنیا استفاده نمائید:

 • کارت دانشجویی با اعتبار بین‌المللی
 • تخفیف پروازها، اتوبوس‌ها، قطارها و وسایل نقلیه در 1200 آژانس در سراسر دنیا.
 • تخفیف بازدید در 2800 موزه و مکان فرهنگی.
 • تخفیف در 2700 مکان تفریحی و جذاب.
 • تخفیف در مورد 2400 هتل و اقامتگاه
 • تخفیف خرید در 21000 رستوران و مرکز خرید
 • دسترسی به یک خط تماس 24 ساعته و چند زمانه اضطراری
 • دسترسی به ISIConnect و یک وسیله ارتباطی به صرفه شامل email, sms, voicemail, phone
 • دسترسی به یک شبکه جهانی (5000 سازمان مسافرتی) که متخصص در نیازهای دانشجوی و مسافران جوان در 106 کشور دنیا هستند.
 • دسترسی به راهنمای سفر و برنامه ریز شخصی مسافرت. شما می‌توانید تمامی اطلاعات مقاصد مورد نظر و پیشنهادات مسافرت را که در سایت موجود است به وب سایت شخصی خود منتقل نمایید و در هنگام سفر از آن استفاده نمایئد یا آنرا به دوستان خود email کنید.

با ISIConnect می‌توانید تا 75 درصد تخفیف تلفن از 60 کشور دنیا بهرمند شوید. پس می‌توانید طولانی تر صحبت کنید.

دوستانتان و فامیل شما می‌توانند بدون اینکه هزینه‌ای برای آنها داشته باشد پیغام صوتی بگذارند و هر زمانی که شما از این سرویس استفاده می‌کنید یا از طریق پیغام متنی روی موبایل از آنها آگاه می‌شویم.

Emergency Line یا خط تماس اضطراری

خط تماس اضطراری یک مرکز تلفن چند زبانه 24 ساعته می‌باشد که در مواقع ضروری به دارندگان کارت ISIC در زمینه‌های مختلف کمک می‌کند. اپراتورهای خط تماس اضطراری می‌توانند پیغامهای فوری به خانواده شما بفرستند، به شما در مورد جایگزینی اسناد و مدارک گمشده، یا دزدیده شده کمک کنند و شما را به نزدیک ترین اداره مسافرت دانشجویی برای سازماندهی تغییرات اضطراری در برنامه مسافرت معرفی ‌کنند.

اپراتورهای خط تماس اضطراری می‌توانند شما را به یک دکتر متخصص در کشوری که دیدن می‌کنید معرفی کنند. اگر داروی خاصی در دسترس نیست می‌توانند تسهیلاتی را قائل شوند که نسخه و دارو به شما ارسال شود. متخصصین مختلفی نیز آماده هستند تا از طریق تلفن دستورات پزشکی لازم را به شما انتقال دهند.

اپراتورهای خط تماس اضطراری می‌توانند نزدیکترین سفارت یا کنسولگری کشور شما را به شما معرفی کنند یا شما را به یک وکیل که به زبان شما آشنا باشد معرفی کنند. ارتباط با خط تماس اضطراری از طریق شماره تلفن درج شده در پشت کارت و کد 12 رقمی روی کارت و همچنین بدون هزینه برای شما امکان پذیر است.

کارت شناسایی بین‌المللی دانشجویی تنها کارت شناسائی است که دارای تأییدیه بین‌المللی برای دانشجویان تمام وقت است و به شما امکان دسترسی و استفاده از 32000 نقطه در سراسر جهان با تخفیف را می‌دهد.

جهت اطلاع بیشتر از مکانهای مختلف در شهرها و کشورهایی که با ارائه این کارت تخفیف تعیین شده برای دانشجویان قائل هستند، لطفاً مراحل زیر را انجام دهید:

به سایت اینترنتی www.isic.org که مختص دانشجویان، مدرسین و بطور کلی استفاده کنندگان از تسهیلات این مؤسسه می‌باشند مراجعه نمائید.

روی گزینه Discount از منوی بالای صفحه کلیک نمایئد.

ابتدا از قسمت مربوط به Card type، گزینه student card که مربوط به شما عزیزان می‌باشد را انتخاب نمائید.

سپس کشور مورد نظر از لیست Country انتخاب نمایئد.

شهر یا شهرهای مربوط به کشور مورد نظر از قسمت City انتخاب نمائید. (با نگهداشتن دکمه Ctrl و انتخاب Mouse می‌توانید چند شهر را انتخاب نمائید.

در آخر، در قسمتی که مربوط به Categories می‌باشد. گزینه یا گزینه‌های مورد نظر را انتخاب نموده و دکمه Search را کلیک نمائید.

کلیه مکانهایی که در قسمت Categories انتخاب نموده‌اید در شهر یا شهرهای کشور مورد نظر در صورتی که طرف قرارداد با مؤسسه ISIC باشند نمایان می‌شود اطلاعات مربوطه شامل اسم مکان، نوع فعالیت، شهر و درصد تخفیف با ارائه کارت می‌باشد.

دارندگان کارت بین المللی دانشجویی در مالزی

دانشجویان گرامی در مالزی می توانند جهت اطلاع از مراکز طرف قرارداد و مقدار تخفیف به سایت www.isic.org مراجعه نموده و در بخش Discount با انتخاب کشور مالزی از این تخفیفها مطلع شوند.

دریافت کارت بین المللی دانشجویی در مالزی

دانشجویان علاقمند به دریافت این کارت می توانند براساس دستورالعمل ذیل عمل کنند :

1- دانشجوی تمام وقت یکی از دانشگاههای کشورمالزی براساس نامه دانشگاه

2- فرم درخواست تکمیل شده (که میتوانید از سایت شرکت دریافت کنید ویا برای دریافت آن اینجا را کلیک نمایید) www.msltravel.com

3- فتوکپی پاسپورت و صفحه ویزای دانشجویی

4- یک قطعه عکس سه در چهار

5- واریز 20 رینگت به حساب شرکت MSL

6- یک عدد پاکت (24 در 11 سانتی متر) که آدرس شما روی آن نوشته شده باشد و یک رینگت تمبر روی آن چسبانده شده باشد

7- ارسال مدارک به آدرس شرکت MSL به شرح ذیل: (ضمنا درصورت وجود هرگونه مشکل می توانید با این شرکت تماس حاصل فرمایید. قابل ذکر است که این شرکت در پینانگ هم شعبه دارد)

MSL Building

66, Jalan Putra

Kuala Lumpur

Wilayah Perseketuan

50350

Malaysia

Phone: +60 3 4042 4722

Fax: +60 3 40433 707

Email: msl@po.jaring.my

Website: www.msltravel.com

 

ساختار آموزش عالی در کشور مالزی

ساختار آموزش عالی در کشور مالزی ، تحصیل در مالزی

دوره  هایی  که  منتهی  به  مدارکDiploma   سه  سال  و Certificate دو سال  تحصیل  در کالجها و پلی  تکنیکها می  گردد. همچنین  دوره  های  سه  ساله  دانشگاهی که  منتهی  به  مدرکDiploma   می  گردد. اینگونه  مدارک  معمولا با گذراندن90   تا 100 واحد (Crebit) اخذ می  گردد. افرادی  که  دارای  مدرکDiploma   و Certificate از کالجها و پلی  تکنیکها باشند می  توانند وارد دانشگاهها شوند.

Bachelor سه  یا چهار سال  تحصیل  تمام  وقت. این  مدرک  معمولا با گذراندن150   تا 180 واحد (Crebit) اخذ می  گردد. یادآوری  می  گردد که  تعداد واحدها در دانشگاههای  مختلف  یکسان  نیست.  مدرک  دورهBachelor   به  دو نوعHonours   و Orbinary تقسیم  می  گردد، و مدرکHonours  خود به  چهار نوعFirst  ، Seconb (2 anb) و Thirb تقسیم  می  شود. -3 اخذ مدرکDiploma Grabuate Post   (PGD) نیز پس از گذراندن  دوره  هایDiploma  در کشور مالزی  به  مدت  یکسال  میسر است  و در صورت  دارا بودنCertificate   ا ین  دوره2   ساله  می  باشد.
Master جهت  ورود به  این  دوره  امتحانی  صورت  نمی  گیرد بلکه  دارا بودن  مدرکBachelor   با حداقل معدلSecinb Honourse    (1) و معرفهای  علمی  الزامی  است.  دوره  فوق به  دو صورت  به شرح ذیل ارائه  می  گردد :الف-  درس  و تحقیق  (Research anb Course Taught)ب-  با تحقیق.  (Research By) در حالت  نخستین دانشجو پس  از گذراندن30   واحد(Crebit) مشتمل 10   واحد پروژه  تحقیقاتی  موفق  به  دریافت  مدرکMaster   می  گردند. در حالتResearch By  کلاس  درس  وجود نداشته  و تنها پروژه  تحقیقاتی  در قالب30 واحد درسی ارائه می گردد.در هر دو حالت  دانشجویان ملزم به دفاع از رساله  تحقیقاتی  خود و  دریافت  مدرک  می باشند.. D.Ph-5 جهت ورود به  این  دوره  برخوردار از معدل  بسیار بالای  دورهMaster   الزامی  است.  این  دوره  نیز به  دو صورت  که  در مشابه مقطعMaster   برگزار می گردد. دانشجویان ملزم به گذراندن حدود 90 واحد(Crebit) درسی می باشند. در حالت60 Research anb Course Taught   واحد متعلق  به  دروس  است  و 30 واحد به  پروژه  تحقیقاتی  و در حالتResearch By   کلیه90   واحد بصورت  پروژه  تحقیقاتی  به  مرحله  اجرا در می  آید.
با بین المللی تر شدن تحصیلات در جهان ، دانشگاههای مالزی نیز خود رابا این روند هماهنگ تر کرده اند. هر یک از دانشگاهها توان رقابتی خاصی را برای خود مهیا ساخته ودر نتیجه خود را در مرکز خاصی قرار داده اند. برنامه های درسی هماهنگ با نیروی فعال بازار شکل می گیرند. دروس و برنامه ها متناسب با نیاز وحساس به تغییرات محیط جهانی اند.سیستم آموزشی دانشگاههای مالزی متوجه چالشهای است که دنیای نوین می طلبد و همچنین متوجه نقشی است که آسیا در آن بازی می کند. نخستین دانشگاه مالزی بنام دانشگاه مالزی در سال1949 در سنگاپور تاسیس شد.درحال حاضر تعداد10 دانشگاه ملی و تعدادی دانشگاه خصوصی در کشور مالزی فعالیت دارند که جوابگوی % 6.16 گروه سنی دانشگاهی را کشور می باشد. هدف اصلی مراکز آموزش عالی مالزی دستیابی به افزایش قابل توجهی در نرخ فارغ التحصیلان(% 50 تا سال2003)در جهت پاسخگویی نیازهای اهداف توسعه آتی کشور می باشد.
جهت  ورود به  دانشگاههای  مالزی  دانش آموزان  ملزم به گذران دوره  یک  ساله  دیگری  وحضور موفقیت  آمیز در امتحانات  آخر سال  مدرکSTPM Certificate School Higher Malaysia  )) دیپلم  متوسطه مالزی  می  باشند. این  مدرک  مشابه  مدارکLevels A   در نظ ام  آموزشی  انگلستان  است.  دارندگان  مدرکSPM   می  توانند در کالجها و پلی  تکنیکها و دارندگان  مدرکSTPM   در دانشگاهها ادامه  تحصیل  دهند. همانگونه که قبلا نیز به آن اشاره گردید، جهت ورود به  دانشگاههای  مالزی  گذراندن  موفقیت  آمیز (STPM) حداقل  معدل در دو درس  با معدل  خوب  الزامی  می  باشد. دیپلم  متوسطه کشورهای مختلف  و یا حداقل  نمره  قبولی  در دو درس  از امتحاناتLevel-A   نظاام  آموزشی  انگلستان  جهت   ورود به  دانشگاهها مورد قبول  می  باشد. واحد مرکزیUnit Central   وزارت  اموزشEbucation of Ministry   بر اساس  معدل  امتحاناتSTPM   سوابق  کلیه  متقاضیان  ورود به  دانشگاهها را بررسی  نموده  و در خصوص پذیرش ، رشته  تحصیلی  و دانشگاه  تصمیم  گیری می نماید.به طور کلی می توان گفت که داوطلبان تحصیل در دانشگاه های مالزی ملزم به برخورداری از شرایط ذیل می باشند: الف- برخورداری از مدرک پیش دانشگاهیب- توانایی پرداخت هزینه های تحصیل در دانشگاه مالزی و اقامت در کشور مالزی حداقل به مدت3 سالج- برخورداری از پاسپورت معتبر با حداقل 5 سال اعتبار
موسسات آموزش عالی مالزی در پذیرش دانشجویان توانا به دانشگاه از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار می باشند. در واقع در این دانشگاهها هیچ گونه آزمون ورودی خاص جهت ارزیابی یا گزینش دانشجویان وجود نداشته و نمرات امتحانات نهایی برای ورود به دانشگاهها ملاک می باشد. در مقابل، دانش سراها و دانشگاههای غیر انتفاعی، به گزینش دانشجویان به واسطه برگزاری امتحانات گوناگون نیاز، SPM ، سطح ” 5 ” GCSE ، SAM (استرالیا ) CPU ( کانادا )، SMU3 اندونزی و مبادرت می نمایند. دانشجویان فوق ملزم به گذراندن دوره  پیش دانشگاهی ودیگر برنامه های ویژه رشته  تحصیلی  خود می باشند. در این سطح ، موسسات آموزش عالی ، گواهینامه یا دیپلم اعطا» می نمایند . گواهینامه های مذکور، عمدتا توسط مراکز آموزشی خصوصی و دولتی موسسات آموزش عالی با بودجه  دولتی دانشگاههای دولتی، دانشگاههای فنی، و کالج های دولتی و یا موسسات آموزش عالی با بودجه خصوصی کالج های خصوصی، دانشگاههای خصوصی، شعبات دانشگاههای خارجی مختضی دانشجویان خارجی و مالزیایی به فارغ التحصیلان اعطا می گردد.اصلی ترین نقش موسسات آموزش عالی، مهیا سازی نیروی کار ماهر و کاردان و برخوردار از مهارت ها، معلومات، و شایستگی های اخلاقی و رفتاری مناسب در جهت برآورده سازی نیازهای مختلف عصر تکنولوژی پیشرفته می باشد.علاوه بر این، موسسات آموزش عالی، به پرورش نیروی انسانی کارآمد جهت پیشبرد امور تحقیقاتی و توسعه به واسطه ارائه خدمات مشاوره ای مبادرت می نمایند .موسسات آموزش عالی خصوصی نیز،از نقشی کلیدی در جهت برآورده سازی نیازهای آموزش عالی دانشجویان بومی و دانشجویان خارجی برخوردار می باشد. در حال حاضر بالغ بر 15000 دانشجوی خارجی در موسسات آموزش عالی خصوصی کشور به تحصیل اشتغال دارند.آموزش عالی دولتی تحت نظارت وزارت آموزش عالیآموزش عالی دولتی از انواعی به شرح ذیل برخوردار می باشد :آموزش در کالجآموزش فنی و مهندسیآموزش علوم انسانی و نظری
1)کالج های دولتی
تحصیل در دانش سراهای عالی، بویژه آن دسته از دانش آموزانی است که به اتمام مقطع متوسطه نائل آمده و درصدد برخورداری از آموزشهای جامع تر و دریافت مدارج تحصیلی بالاتر، می باشند. مدرک ورود به این کالج ها، SPM یا مدرکی معادل آن می باشد. تحصیل در این نوع کالج ها به صورت تمام وقت بوده و دانشجویان پس از دو سال به اخذ مدرک دیپلم نائل می آیند.از جمله مهم ترین کالج های دولتی مالزی می توان به،کالج تانکو عبدل رحمان ( TARC ) اشاره نمود، که در 24 فوریه سال1969 تاسیس شد.
2)کالج های فنی و حرفه ای
کالج های فوق که از سال 2001 آ غاز به کار نمودند، علائق و حقوق ملی را سر منشا فعالیت خویش قرار داده و بدین ترتیب محیطی بسیار مناسب جهت پیشرفت شایستگی های فردی و مثمر ثمر برای جامعه و ملت مهیا نموده اند برنامه های آموزشی موسسات فوق بر اساس آماده سازی شرکت کنندگان جهت تحصیل در مقاطع بالاتر آموزشی طراحی شده و آنان را به مهارتهای گوناگون مجهز می نماید. گذراندن دوره های آموزشی در این قبیل موسسات به هر2 صورت تمام وقت و پاره وقت امکان پذیر می باشد. به طور کلی، مدرک مورد نیاز جهت گذراندن تمام وقت دوره آموزشی در این موسسات، SPM می باشد، و این در حالی است که دوره های پاره وقت منحصرا به پذیرش شهروندان مالزیایی می پردازد که قادرند به زبان ملی خود،” باهاسا ” بخوانند و بنویسند .
3)آموزش فنی و مهندسی
در حال حاضر بالغ بر13 دانشگاه فنی در کشور مالزی وجود دارد که تحت پوشش وزارت آموزش و عالی کشور فعالیت می نمایند. این دانشگاهها توسط سازمان مدیریت دانشگاههای فنی مدیریت و نظارت می گردند.
4)آموزش علوم انسانی و نظری
در کشور مالزی، بالغ بر 16 دانشگاه دولتی و یک دانشگاه بین المللی به آموزش دانشجویان دوره های کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری (PHD) مبادرت می نمایند. مدرک مورد نیاز جهت ورود به این دانشگاهها جهت گذراندن دوره  کارشناسی،مدرک STPM یا مدارک مشابه دیگر دانشگاهی است.بودجه کلیه 16 دانشگاه دولتی و دانش سراهای دولتی توسط دولت تامین می گردد . در تمامی دانشگاههای دولتی کشور مالزی، به جز دانشگاه اسلامی بین المللی، دوره های آموزشی کارشناسی برای تمامی دانشجویان بومی دایر می باشد این در حالی است که برای دانشجویان خارجی منحصرا دوره های کارشناسی ارشد دایر می باشد.آموزش سکویی استوار است که از طریق آن ملت مالزی توانسته اند یکی از سریعترین اقتصادهای رشد یابنده شرق آسیا را پایه ریزی نمایند. امروزه توجه ها معطوف به امر آموزش عالی شده تا این کشور به مرکز آموزشی برتر منطقه تبدیل گردیده از آموزش به عنوان محصول صادراتی این کشور بهره گیری نماید. کشور مالزی از جمعیتی جوان و پرشور برخوردار است که بالقوه ظرفیت بالایی برای کسب دانش و علوم دارند توانایی جوانان مالزیایی درکسب تکنولوژیهای جدید موجب گشته تا این کشور بتواند در توسعه تکنولوژی وعلوم جهانی در قرن آینده پیشگام باشد. کشور مالزی از بالاترین نرخهای باسوادی در جهان (%93 ) برخوردار است که این درصد نشانگر اهمیت زیاد آموزش در این کشور است که برکسب دانش و آموزش که یکی از اساسی ترین خصوصیات روح آسیایی است، معطوف گردیده است. با وجود اینکه تحصیلات اجباری نمی باشد. با این حال از %99 از کل کودکان رده سنی 6 سال در مدارس ابتدایی ثبت نام به عمل آمده و%92 از دانش آموزان نیزبه سطح بالاتر مقدماتی متوسطه (راهنمایی) راه می یابند.

نکات مهم دانشگاهها و کالجهای مالزی

نکات مهم دانشگاهها و کالجهای مالزی ، تحصیل در مالزی

با توجه باینکه داشتن مدرک زبان انگلیسی برای ورود الزامی است ، دانشجویـان می توانند در کالجهایی که بصورت اختصاصــی آموزش زبان دارند نظیر کالج ای ال اس و کالج ای ال ای و آیمک که امکانات خوب خوابگاهی نیز دارند ثبت نام بعمل بیاورند.

دوره آموزش زبان انگلیسی نه ماهه و با استاندارد کشور انگلستان است و هفته ای 20 ساعت و پنج روز در هفته و روزانه حداقل چهار ساعت آموزش زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است.

شهریه دوره زبان انگلیسی در دانشگاه سانوی   3000 دلار و در کالج ال ای ای LEA 3000 دلار برای یکسال تحصیلی یا نه ماه آموزش است .

داشتن مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم کامل نظام قدیم ایران الزامی است و عزیزانی که مدرک پیش دانشگاهی ایران را ندارند ، می توانند در یکی از دانشگاهها که معروفترین آنها برای این دوره سانوی و کا بی یو است ثبت نام نمایند. شهریـه دوره یکساله پیش دانشگاهی حداقل 3500 دلار میباشد.

جهت سهولت درجذب دانشجو، دانشجویان می توانند با ویزای سه ماهه توریستی وارد مالزی شوند و با هزینه ای معادل 500 رینگیت یا 170 دلار ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تبدیل نمایند و یا از سفارت مالزی در تهران ویزای مخصوص دو ماهه دریافت دارند.

در هنگام انتخاب رشته و ثبت نام به رعایت پیش نیاز رشته تحصیلـی دقت کنید تحصیلات تکمیلی شما باید با تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشــد همخوانی داشته باشد.

دانشگاه یوپی ام و یو تی ام و یوکا ام و یو ام معروفترین دانشگاههای مالزی درجذب دانشجویان در مقاطع تحصیلی بالای لیسانس میباشند و اکثر رشته ها را ارائه می دهند.

حداقل زمان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دیپلم دو ماه و در مقطع لیسانس به بالا 4-3 ماه میباشد.

دانشگاههای مالزی دانشجویان را باتوجه به سطح نمرات ومعدل انتخاب می کنند و امکان دارد پس از صرف وقت و هزینه بررسی مدارک ، دانشگاه دانشجو را مجاز به اخذ پذیرش تحصیلــــی تشخیص نداده و صدور پذیرش ننماید، که دراین صورت کارمزدهای بررسی مدارک حواله شده قبیل غیر قابل برگشت میباشد.

دانشجویان متقاضی مقاطع بالای لیسانس پس از ارائه مدارک به دانشگاه مــورد نظر و اخذ پذیرش مشروط می توانند در دوره زبان انگلیسی کالجها و دانشگاههای معرفی شده ثبت نام نمایند. ولی توصیه می گردد جهت بالا بردن شانس پذیرش در مقاطع بالای لیسانس دانشجو مدرک زبان داشته و به دانشگاه ارائه نماید.

برای تبدیل و تمدیـد اقامت ثبت نام دانشگاه و پرداخت شهریه و اجاره نامه محل سکونت و یا ثبت نام خوابگاه الزامی است و مسئولیت تمدید اقامت بعهده دانشجـو میباشد.

در صورتی که مدرک شما دیپلم نظام جدید باشد و پیش دانشگاهی نداشته باشید برای تحصیل در دوره های کارشناسی در مالزی ، حتما باید دوره یکساله پیش دانشگاهی را بگذرانید . اما در غیر اینصورت می توانید مستقیما برای اخذ پذیرش دوره های سه ساله کارشناسی دانشگاه های مالزی اقدام کنید .

پرداخت شهریه دانشگاه و کالج ها در مالزی

پرداخت شهریه دانشگاه و کالج ها در مالزی ، تحصیل در مالزی

 1. شهریه دانشگاه و کالج را از شب قبل آماده کنید
 2. برای پرداخت شهریه باید ارز خود را به رینگت مالزی تبدیل کنید که این کار را با راهنمایی راهنما انجام خواهید داد
 3. قبض و رسید تبدیل ارز را نگه دارید
 4. در هنگام تبدیل ارز حتما با راهنما مراجعه کنید و مراقب امنیت خود باشید
 5. پس از ثبت نام و امضاء فرمهای ثبت نام و پرداخت شهریه مبالغ پرداختی دیگر قابل برگشت نمی باشد و به همین دلیل تصمیم قطعی خود را برای ثبت نام بگیرید
 6. انصراف از تحصیل به شما ضررهای زیادی را وارد خواهد کرد
 7. استفاده از راهنما در کشور مالزی بصورت کاملا اختیاری است و هزینه آن 250-150دلار میباشد که متقاضی باید بصورت مستقیم به راهنما پرداخت نماید و یک هفته قبل از عزیمت باید تاریخ بلیط و عزیمت را با راهنما هماهنگ فرماید وخدمات راهنما شامل: استقبال از فرودگاه(هزینه حمل و نقل به عهده متقاضی است) و راهنمائی جهت اقامت در خوابگاه و معرفی آژانس مسکن جهت یافتن و اجاره آپارتمان ، مشاوره جهت ثبت بیمه درمانی (هزینه بیمه به عهده متقاضی است) ، انجام مراحل ثبت نام در دانشگاه یا کالج و مشاوره تحصیلی در سال اول ، ارائه سیم کارت موبایل رایگان جهت ارتباط متقاضی با خانواده ، آشنائی با مراکز خرید و تبدیل ارز ، متروها و شهر ، مشاوره افتتاح حساب بانکی و رزرو خوابگاه یا هتل جهت ورود دانشجو
 8. دانشجویانی که برای دوره کالج زبان انگلیسی ثبت نام نموده اند باید حداقل شهریه 4 ماه را به کالج زبان پرداخت نمایند تا اقامت 6 ماهه برایشان صادر گردد و صدور اقامت برای دانشجویان در مالزی حداقل 2 ماه زمان خواهد برد.
 9. دانشجو با توجه به اینکه 1500-1000 دلار هزینه های اولیه ازقبیل کتاب ، بیمه ، هزینه تغییر ویزا و … دارد باید 5000 دلار همراه داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

2 دیدگاه در “راهنمای تحصیل در مالزی

 • milad

  (فروردین 19, 1390 - 04:40)

  salam,kheyli kholase mikham begam.
  Man diplom daram va moadelam balaye 19.80,Tu malezi mishe reshtehaye tajrobi(dandan pezeshki,darusazi,pezeshki)khund ya na?

  • مهدی دارا

   (فروردین 30, 1390 - 15:18)

   در حال حاضر مالزی رشته های پزشکی برای خارجی ها ارائه نمی دهد
   بلاروس یا مجارستان می توانید اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 16 =