درباره اسلواک

بانک اطلاعات اسلواک
بانک اطلاعات اسلواک

بانک اطلاعات اسلواک

بانک اطلاعات اسلواک

درباره اسلواک 

شهرت این کشور کوچک در اروپای مرکزی با جمعیت 5 میلیون نفری بعنوان یک مرکزتفریحی است. با توجه به چند تا از تماشائی ترین چشم اندازها در اروپا، شهرها و شهرک های تاریخی، قصرهای افسانه ای و خانه های اربابی، کوه های بزرگ، دشت ها و رودخانه ها، غارهای زیبا، پاتوق های چشمه های آب معدنی با فرصت های تفریحی فوق العاده و مردم خوش برخورد و روشنفکر، مسافرت به اسلواک برای هر ذوق و سلیقه ای مناسب است.

اسلواک از ماه می سال 2004 یکی از اعضای دائم اتحادیه اروپا است.(بدین ترتیب شرکت اسلواک می تواند در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شعبه یا مغازه ویا تجارت خود را فعال کند)

طبق قرار داد امضا شده بین کشورهای عضو پیمان شینگن کشور اسلواکی از اول سال 2007 عضو این پیمان خواهد بود و بدین ترتیب کسانی که اقامت و یا ویزای اسلواک دارند آزادانه میتوانند بدون ویزای اضافی در سایر کشورهای شینگن رفت و آمد کنند.

توجه داشته باشید در اسلواکی خارجیان در رابطه با خرید املاک بدون هیچ محدودیتی امکان خرید و تملک املاک بنام خود را دارند

کشور اسلواکی در یک نگاه

نام رسمی: جمهوری اسلواک

حکومت: جمهوری

جمعیت:5,384,822   (دسامبر 2004)

مساحت: 49,305 کیلومتر مربع

پایتخت: براتیسلاو

واحد پول: کرونا اسلواک

سال مالی: اول ژانویه – سی و یکم دسامبر

زبان: اسلواک

مذهب: بیشترین گروه مذهبی شامل کاتولیک های رومی می باشد اما با این وجود گروههای پروتستان، کاتولیک های یونانی، ارتودکس، یهود و دیگر مذاهب نیز وجو دارند

اسلواکSLOVAKIA (SK)
نام رسمی:جمهوری اسلواک
پایتخت:براتیسلاوا
تاریخ استقلال:1991/1/1، از چکسلواکی
مساحت:49،036 کیلومتر مربع (صد و بیست و هفتمین کشور جهان)
نژاد :اسلواک 85/8%، مجار 9/7%، کولی 1/7%، چک 0/8%، بقیه 2%
دین :کاتولیک 68/9%، پروتستان 9/2%، کاتولیک یونانی 4/1%، بقیه 17/8%
زبان:اسلواکایی (زبان رسمی)
واحد پول:کرون اسلواک= 100 هالر، یک کرون= 272 ریال
شهرهای مهم :کوشیتسه، نیترا، ژیلینا

 

صادرات به جمهوری اسلواک

جمهوری اسلواک یکی از اعضا سازمان تجارت جهانی (WTO ) است و علائم اختصاری تعرفه گمرکی بروکسل را بکار می بندد.

هیچگونه عوارض گمرکی‌ برای کالاهایی که منشاء آنها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد، وجود ندارد.

عوارض گمرکی‌ برای کالاهای کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا EFTA) ) یا انجمن تجارت آزاد اروپای مرکزی ( (CEFTA تخفیف دارد.

توجه داشته باشید در اسلواکی خارجیان در رابطه با خرید املاک بدون هیچ محدودیتی امکان خرید و تملک املاک بنام خود را دارند و با توجه به افزایش قیمت و نرخ رشد املاک خرید ملک و زمین یکی از بهترین امکانات سرمایه گذاری می باشد.

توسعه سیاسی اسلواک

در سال 1918 اسلواک بعنوان بخشی از چکسلواکی مستقل تاسیس شد و این به معنی یک تفکیک قطعی بود. سپس کشور مجاری ها تا نوامبر  1989 یعنی دوره توسعه پیچیده ادامه داشت.

این موضوع با اولین موج بزرگ مهاجرت در پایان قرن نوزدهم شروع شد (امروزه بیش از 2.5 میلیون اسلواک در جهان وجود دارد که اکثر آنها (حدود 1.9 میلیون) در آمریکا هستند)  و تا وجود ایالت اسلواک جنجال برانگیز (1945-1939)، زندگی و کار اولین رئیس جمهور اسلواک بنام “ژوزف تیسو” (1887-1947 تا هنگامیکه به مرگ محکوم شد)، شورش ملی اسلواک(1944) تا شروع رژیم کمونیست(1948) که نوامبر 1989 پایان یافت.

در پی تاثیر فروپاشی رژیم های کمونیسم در اروپای شرقی در سال 1989 رژیم دیکتاتوری در چکسلوواکی نیز فروپاشید. در همین زمان ایجاد دولت دموکراتیک علاوه بر جستجوی راههای تقسیم مسالمت آمیز این اتحادیه به دو جمهوری مستقل شروع  شد. این بنیاد برای اساس یک جمهوری اسلواک مستقل به اعلامیه دولت مستقل توسط پارلمان ملی اسلواک در 17 جولای 1992 تن در داد و تصویب ثانویه قانون اساسی جمهوری اسلواک را در اول سپتامبر 1992 انجام داد. جمهوری اسلواکی در اول ژانویه 1993 پایه گذاری شد.

 گرایش سیاست خارجی اسلواک

قبل از پیوستن به اتحادیه اروپا، تصمیم گیرنده های اصلی سیاست خارجی اسلواک در تکمیل فرآیند مشارکت با اتحادیه اروپا و ناتو (NATO ) موفق بودند. اسلواک در مارس 2004 به ناتو و در می 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. اساسا”عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو رابطه اسلواک را با محیط خارجی تغییر داد. سیاست خارجی و امنیتی جمهوری اسلواک همانند سیاست خارجی و امنیتی یک کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو شده است که بر روابط دوجانبه جمهوری اسلواک اثر می گذارد.

 ویژگی های اقتصاد کلان جمهوری اسلواک

بیش از دوازده سال، اقتصاد اسلواک بصورت مستقل اداره شده است و با این روند اجرا تاکنون دچار بحران اقتصادی نشده است. علاوه بر این اسلواکی در زمینه تبدیل یک اقتصاد برنامه ریزی شده به گرایش بازاری نیز موفق بود. ورود اسلواک به اتحادیه اروپا شاید بعنوان تایید این مطلب تفسیر شود که اقتصاد اسلواکی بطور موفقیت آمیزی قسمت عمده بحرانی تغییرات لازم را جهت پذیرفته شدن به عنوان یک شریک برابر در کنار کشورهای پیشرفته دیده شود را قبول کرده است. هرچند فرآیند تبدیل اقتصاد اسلواک هنوز تکمیل نشده است.در ده سال اخیر، رشد اقتصاد اسلواک یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی در کشورهای اروپای شرقی و مرکزی بوده است.

تولید ناخالص داخلی GDP

سال 1993 نه تنها اولین سالی بود که اقتصاد اسلواک بر عهده خودش بود بلکه آخرین سال رکود اقتصادی که از سال 1991 شروع شده بود نیز بوده است. بعد از کاهش تولید ناخالص داخلی در سالهای 1991 و 1992 (به ترتیب 14.6% و 6.5%)، در سال 1993 تولید ناخالص داخلی 3.7% کاهش یافت. این بدین معنی است که حجم تولید ناخالص داخلی در سال 1993 تنها 76.9 درصد مقدار مشابه آن در سال 1990 را نشان می دهد. در طول سال های 1991 تا 1993 کاهش تولید ناخالص داخلی با تنزل تقاضای داخلی توسط تمامی موسسان اصلی اش ارائه می شد، رابطه مستقیم داشت. بطور نسبی، قویترین تاثیر با تنزل مصرف نهائی خانگی و رشد فاحش سرمایه ثابت بوجود آمده است.

به تدریج، تاثیر تدابیر بازدارنده از بین رفت و رشد متعاقب تقاضاهای داخلی، پویائی تولید ناخالص داخلی را تسریع کرد. در طی سالهای 2000 تا 2003 میانگین نرخ رشد سالانه 3.7 درصد بود. در سال 2004 تولید ناخالص داخلی اسلواک حدود 41.1 میلیارد دلار با نرخ رشد 5.5 درصد و تولید ناخالص داخلی سرانه 7.548 درصد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + ده =