بین المللی سازی دانشگاههای عضو بریکس

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار گروه ما
  4. chevron_right
  5. بین المللی سازی دانشگاههای عضو بریکس

brix

 

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: بین المللی شدن اساتید و دانشجویان بسیار مهم است و یکی از چالش های عمده دانشگاه ها در کشورهای عضو بریکس و نوظهور اقتصادی بشمار می رود.

جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انتشار نتایج رتبه بندی بریکس و اقتصادهای نوظهور (برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی) نشان می دهد هیچ یک از دانشگاه های هندوستان در گروه ۱۰ دانشگاه برتر قرار ندارند. اما، همین رتبه بندی نشان می دهد چین به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است.

وی افزود: چین در بین ۱۰۰ دانشگاه دارای ۲۷ موسسه و در بین ۱۰ دانشگاه دارای ۵ موسسه آموزش عالی برتر است. دانشگاه پکن در این رتبه بندی جایگاه نخست  و دانشگاه شینگهوا رتبه دوم را به خود اختصاص داده اند.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد: سیاستگذاران و مدیریت های کلان دانشگاه ها در بریکس و اقتصادهای نوظهور لازم است بر این امر واقف باشند که دانشگاه های این مناطق نباید در تمام جنبه هایی که شامل فعالیت های علمی و تحقیقاتی است ورود پیدا کنند.

مهراد تاکید کرد: حتی این دانشگاهها نباید تصور کنند که به دانشگاه های پژوهش محور مبدل شده و در رتبه بندی های بین المللی شرکت کنند، کاری که متاسفانه تعداد زیادی از موسسات آموزش عالی کشورمان بی توجه به زیر ساخت ها ورود می کنند.

وی عنوان کرد: اما اگر کشوری مانند هندوستان که برترین موسسه آن در رتبه بندی سال ۲۰۱۶ میلادی انستیتو علوم هند در بنگلور با رتبه ۱۶ بود، درخصوص ایجاد دانشگاه های معتبر بین المللی تاکید دارد، گام های جدی وجود دارد که باید برداشته شود.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: یکی از راه ها این است که باید میان دانشگاهها براساس کیفیت، عملکرد و مشارکت تفاوت گذاشت و به دانشگاههایی که به خوبی عمل می کنند قطع نظر از دولتی یا غیر دولتی بودن منابع مالی بیشتری تخصیص داد.

مهراد اظهار داشت: با الهام از ابتکار پروژه ۱۰۰-۵  روسیه که هدف آن قرار دادن ۵ دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی است، بریکس و سایر کشورهای در حال توسعه لازم است تعدادی از دانشگاههای ممتاز خود را با منابع مختلف تقویت کنند، درست مانند وزارت علوم ایران که اخیرا بعد از آخرین  نشست روسای دانشگاه های برتر روسیه به تعدادی از دانشگاه های برتر کشور اعلام کرد تا درصدد است از ۵ دانشگاه ممتاز و ۵ پژوهشگاه برجسته برای ورود به رتبه بندی های بین المللی حمایت و از آنها پشتیبانی کند.

وی تاکید کرد: چین نیز در دو دهه گذشته در این حوزه به ابتکاراتی دست زده است.

این چهره ماندگار علمی کشور افزود: موفقیت در دانشگاه های بریکس و سایر کشورهای در حال توسعه به افزایش قابل توجه بودجه بستگی دارد.

مهراد خاطرنشان کرد: بررسی مجدد چارچوب  سیاست ها پیرامون گرنت پژوهشی برای حصول اطمینان از اینکه پژوهانه ها به درستی مورد استفاده قرار می کیرند، ضروری است.

وی تاکید کرد: لازم است در  اعضای هیات علمی برای انجام تحقیقات و نشر آثار علمی انگیزه های لازم ایجاد شود.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: بین المللی کردن اعضای هیات علمی و دانشجویان بسیار مهم است و یکی از چالش های عمده دانشگاه ها در کشورهای عضو بریکس و نوظهور اقتصادی است.

مهراد گفت: دانشگاه های تراز اول همیشه دانشجویان و اعضای هیات علمی را از کشورهای مختلف جذب می کنند و دانشگاه های بریکس و در حال توسعه نیز که بخواهند در ردیف این کشورها قرار کیرند لازم است اینگونه عمل کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر ابتکاراتی مانند اعطای بورس و فلوشیپ به دانشجویان و سیاست های جذب و توسعه شغلی در مورد اعضای هیات علمی، کارهای بیشتری را می توان با شرکای بین المللی انجام داد.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: برای همکاری های بین المللی مولفه هایی وجود دارد که لازم است در کشورهای نوظهور علمی و اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.

مهراد اظهار داشت: ابتکارات تدریس مشترک، پروژه های پژوهشی مشترک، همایش های مشترک، برنامه های اعطای مدرک مشترک، فرصت های مدرسه های تابستانی و زمستانی، برنامه های تحصیل در خارج و برنامه های اجرایی مشترک آموزشی از مولفه های بین المللی سازی دانشگاه ها است.

وی گفت: این ابتکارات در اکثر کشورها به ویژه در کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند چین، سنگاپور، کره جنوبی، تایوان و ژاپن اساس رشد دانشگاه های تراز اول شده که در حال توسعه و شکوفایی است.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز افزود: تعداد دانشجویان این کشورها در سال ۲۰۱۲ میلادی در چین به ۳۳ هزار نفر رسیده است و آنچه باید مورد توجه کشورهای در حال توسعه باشد، آن است که چین در آغاز هزاره سوم میلادی از این بازار جهانی سهم چندانی در اختیار نداشت.

مهراد عنوان کرد: اکنون چین سومین سهم بازار را در جذب دانشجویان بین المللی دارد.

به گفته ویحتی مهمتر از بین المللی سازی، استقلال بیشتر دانشگاه ها از دولت ها و سازمان های رگلاتوری است. این امر مستلزم تغییرات مهم در سطوح مختلف سیاستگزاری و حاکمیتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ