پادشاهان مجارستان در قرن ۱۵

پادشاهان مجارستان در قرن 15
پادشاهان مجارستان در قرن ۱۵

پادشاهان مجارستان در قرن ۱۵

پادشاهان مجارستان در قرن ۱۵

یانوش یکم

(به مجاری: I. János) یا زاپولیا یانوش(به مجاری: Zápolya János)(زادهٔ ۲ فوریهٔ ۱۴۸۸- مرگ ۲۲ ژوئیهٔ ۱۵۴۰)

پادشاه مجارستان ۱۵۲۶ بود. وی بر سر عنوان پادشاهای مجارستان با فردیناند یکم، امپراتور مقدس روم – که او نیز خود را پادشاه مجارستان می‌دانست- در ستیز بود.

یانوش تا پیش از تاج‌گذاری وویوودای ترانسیلوانی بود. وی این سمت را از ۱۵۱۱ میلادی عهده‌دار بود.در کشاکش نبرد موهاچ میان لایوش دوم و سلیمان یکم سلطان عثمانی او با نیروهای قابل توجهی رهسپار میدان جنگ بود، ولی به دلیل نادانسته‌ای به جنگ نرسید و شاه جوان -لایوش- کشته‌شد. پس از شکست ارتش مجار عثمانی‌ها وارد مجارستان شدند و کشور دچار آشفتگی سیاسی گردید. در این زمان نامزدهای پادشاهی بازمانده بر مجارستان دو تن بودند، فردیناند برادر کارل پنجم امپراتور مقدس روم که خویشاوند شاه کشته‌شده بود، و یانوش که از اشراف مجارستان بود و نیرویی زیر فرمان داشت. بیشتر بزرگان کشور از پادشاهی یانوش دفاع کردند.

در ۱۰ نوامبر ۱۵۲۶ یانوش یکم در سیکشفهروار خود را شاه مجارستان خواند و تاج‌گذاری نمود. در این زمان میان فرانسه و امپراتوری مقدس روم جنگ درگرفته‌بود. نیروهای امپراتوری شهر رم را اشغال کردند و پاپ کلمنت هفتم را که پشتیبان فرانسه بود برانداختند. در ۱۵۲۷ ارتشی متشکل از آلمان‌های مزدور به مجارستان تاختند. نیروهای فردیناند برای درهم شکستن مقاومت یانوش رعایای اسلاونی را نیز بر او شوراندند. سرانجام در نبرد تارتسال یانوش یکم شکست خورد و به لهستان گریخت. یانوش سرانجام دست به دامان عثمانی شد، ولی این عمل وی در آن زمان وی را در چشم جهان مسیحی اروپا خوار داشت

یانوش دوم

(به مجاری: II. János) یا یانوش ژیگموند(به مجاری: János Zsigmond)(زادهٔ ۱۸ ژوئیهٔ ۱۵۴۰- مرگ ۱۴ مارس ۱۵۷۱)

پادشاه مجارستان و شاهزادهٔ ترانسیلوانی بود.

او پسر یانوش یکم بود. در خردسالی پدرش درگذشت او به پادشاهی رسید، ولی در این زمان ادارهٔ امور بر عهدهٔ مادرش ایزابلا یاگیولونکا بود و سلیمان یکم سلطان عثمانی نیز از وی پشتیبانی می‌نمود. در زمان پادشاهی او فرق گوناگون مسیحی زیر نظر او به مناظره پرداختند و آزادی‌های مذهبی توسعه یافت. او در ۱۵۷۰ از پادشاهی مجارستان کناره‌گیری نمود و کنترل این کشور را به دودمان هابسبورگ سپرد و خود از آن پس بر ترانسیلوانی فرمان‌راند

فردیناند یکم

(به آلمانی: Ferdinand I)(زادهٔ ۱۰ مارس ۱۵۰۳- مرگ ۲۵ ژوئیهٔ ۱۵۶۴)

پادشاه اروپای مرکزی از دودمان هاپسبورگ بود. او از ۱۵۵۸ میلادی امپراتور مقدس روم، از ۱۵۲۶ پادشاه بوهم و مجارستان و همچنین پادشاه کرواسی، دالماتیا، اسلاونی و به طور نمادین شاه صربستان، گالیسی و لودومریا بود.

امپراتوری هابزبورگ در زمان او بر بخش گسترده‌ای از اروپا فرمان می راند. وی بخشی از فرمانروایی‌اش را زیر نظر برادر بزرگترش کارل پنجم پادشاه اسپانیا گذراند. رویدادهای مهم دورهٔ پادشاهی او یکی جنگ‌هایی با امپراتوری عثمانی بود که در سال‌های آغازین سدهٔ شانزدهم میلادی به اروپای مرکزی تاخته‌بودند؛ و دیگری اصلاحات پروتستانی که سبب پدیدآمدن جنگ‌های چندی شد.

ماکسیمیلیان دوم

(به آلمانی: Maximilian II) یا میکشا(به مجاری: Miksa)(زادهٔ۳۱ ژوئیهٔ ۱۵۲۷- مرگ ۱۲ اکتبر ۱۵۷۶)

پادشاه بوهم، آلمان، مجارستان، کرواسی و امپراتور مقدس روم بود. او عضو دودمان هاپسبورگ بود.

او در وین زاده‌شد و پسر فردیناند یکم بود. در اسپانیا تحصیل‌نمود و در لشکرکشی عمویش کارل پنجم به فرانسه در ۱۵۴۴ میلادی همراه بود.

وی در روزگار پادشاهیش در برابر درگیری میان کلیسای کاتولیک و پروتستانیسم رویهٔ بی‌طرفانه‌ای پیش‌گرفت و کوشید در امپراتوری آشتی را برقرار سازد.

رودلف دوم

(به آلمانی: Rudolf II) (زادهٔ ۱۸ ژوئیهٔ ۱۵۵۲- مرگ ۲۰ ژانویهٔ ۱۶۱۲)

امپراتور مقدس روم، پادشاه مجارستان، کرواسی، بوهم و آرشیدوک اتریش بود. وی از دودمان هاپسبورگ بود.

گروهی رویداد جنگ سی‌ساله را که پس از پادشاهی وی رخ‌داد پیامد خطاهای سیاسی او می‌دانند. او پشتیبان هنر و انقلاب علمی بود.

رودلف در وین چشم به جهان گشود و بزرگترین پسر ماکسیمیلیان دوم بود. مادرش ماریای اسپانیایی دختر کارل پنجم بود. رودلف از نه تا یازده‌سالگی را در بارگاه عمویش فیلیپ دوم در اسپانیا به سر برد و سپس به وین بازگشت.

او از جوانی گرفتار مالیخولیا بود و خانه‌نشینی را به گشت و گذار ترجیح می‌داد. او همچون شهبانوی همروزگارش در انگلستان، الیزابت یکم هرگز تن به زناشویی نداد؛ این سبب شده تا برخی به همجنس‌گرایی او گمان‌برند. اگرچه زمزمه‌هایی از روابط پنهانی‌اش با زنان و حتی باردارشدن برخی از آنان به گوش می‌رسید.

گروهی تاریخ‌نگاران بر این باورند که توجه بسیار او به دانش‌های و هنر سبب لغزش‌های سیاسی او گردید. وی با اینکه بخش مهمی از زندگی‌اش را در دربار عموی کاتولیکش فیلیپ در اسپانیا گذراند، ولی تعصب مذهبی نداشت. او هواخواه آشتی و انسان‌گرایی بود.

از رخدادهای زمان او جنگ با عثمانی بود. در جریان این جنگ سرسختانه مجارها در ۱۶۰۴ میلادی از جنگ خارج‌شده و به رهبری بوچکائی ایشتوان بر رودلف شوریدند. خاندان او به وی فشار آوردند تا برادر کوچکترش ماتیاس – را برای دفع شورش گسیل دارد و امور آن سامان را بدو بسپارد. ماتیاس با مجارها در ۱۶۰۶ و سپس با ترکان صلح‌نمود. این اقدام رودلف را خشمگین نمود. در آینده برخوردهای میان دو برادر شدیدتر شد و سرانجام رودلف ناچار شد تا پادشاهی بوهم را به ماتیاس بسپارد. تا نُه ما پیش از مرگ او جز لقب امپراتوری چیزی را یدک نمی‌کشید و همهٔ قدرت خود را به برادر واگذار کرده‌بود.

ماتیاس

(به آلمانی: Matthias)(زادهٔ ۲۴ فوریهٔ ۱۵۵۷- مرگ ۲۰ مارس ۱۶۱۹)

امپراتور مقدس روم، پادشاه مجارستان(با عنوان ماتیاش دوم(به مجاری: II. Mátyás))، کرواسی و بوهم بود. او عضو دودمان هاپسبورگ بود.

ماتیاس در وین زاده‌شد. پدرش ماکسیمیلیان دوم و مادرش ماریای اسپانیایی بود. در زمان امپراتوری برادرش رودلف دوم در ۱۵۹۳ فرمانروایی بر اتریش بدو سپرده‌شد. در ۱۶۰۵ او برادر امپراتورش را ناچار ساخت تا با شورشیان پروتستان مجارستان پیمان آشتی ببندد. در همین سال و با بهره از بیماری رودلف او را به سرکردگی دودمان هابسبورگ و امپراتور آینده پذیرفتند. در ۱۶۰۸ او رودلف را ناچار ساخت تا کنترل مجارستان، اتریش و موراوی را به وی بسپارد. به زودی بر بوهم نیز دست یازید.

پس از رسیدن به امپراتوری او کشوید تا میان کلیسای کاتولیک و پروتستان‌ها تفاهمی پدید آورد.

فردیناند دوم

(به آلمانی: Ferdinand II)(زادهٔ ۹ ژوئیهٔ ۱۵۷۸- مرگ ۱۵ فوریهٔ ۱۶۳۸)

امپراتور مقدس روم و پادشاه مجارستان و بوهم از دودمان هاپسبورگ بود. رویداد جنگ سی‌ساله همزمان با پادشاهی او بود.

فردیناند دوم در گراتس زاده‌شد. وی پسر کارل دوم، آرشیدوک اتریش و نوهٔ فردیناند یکم، امپراتور مقدس روم بود. در ۱۵۱۷ پادشاهی بوهم و یک سال پس از آن مجارستان بدو سپرده‌شد. سرانجام در ۱۶۱۹ تاج امپراتوری مقدس روم را بر سر نهاد. از آنجا که ماتیاس فرزندی نداشت، فردیناند به جانشینی او پذیرفته شده‌بود.

او از آغاز امپراتوری‌اش با شورش‌های پروتستان‌ها در جنگ سی‌ساله رودررو گردید.

پادشاهان مجارستان در قرن ۱۵
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

نویسنده مطلب: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *