پادشاهان مجارستان در قرن ۱۲

پادشاهان مجارستان در قرن 12
پادشاهان مجارستان در قرن ۱۲

پادشاهان مجارستان در قرن ۱۲

پادشاهان مجارستان در قرن ۱۲

بلای چهارم

(به مجاری: IV. Béla) (زادهٔ ۲۹ نوامبر ۱۲۰۶- مرگ ۳ مهٔ ۱۲۷۰)

پادشاه مجارستان، کرواسی و دوک اشتایرمارک بود.

بلای چهارم از پادشاهان نامی مجارستان است. وی پسر آندراش دوم بود. او با الگوبرداری از نیایش-بلای سوم- کوشید تا بر قدرت دستگاه پادشاهی بیفزاید. او پس از فاجعهٔ تازش مغول به اروپا در ۱۲۴۱ در بازسازی مجارستان کوشید، از این رو مجارها او را دومین بنیادگذار مجارستان می‌خوانند.

تازش مغول‌ها

بلای چهارم در ۱۲۴۱ در نبرد موهی از مغول‌ها شکست‌خورد. او به زاگرب گریخت و از پاپ گرگوری نهم و فریدریش دوم، امپراتور مقدس روم یاری‌خواست. ولی از سوی دولت‌های غربی کمکی بدو نرسید. در این زمان مغول‌ها از تاراج سرزمین‌های غرب دانوب فارغ شدند و از دانوب یخ‌زده گذشتند. با نزدیک‌شدن اردوی مغول بلا از برابر ایشان گریخت. مغول‌ها از پی او به سوی کرواسی روانه‌شدند ولی وی را نیافتند. سرانجام پس از تاراج شهرهای مجارستان و کرواسی و آنگاه که دربرابر نیروهای کروات با مقاومت رودرو شدند، اردوی مغول عقب‌نشینی نمود.

لاسلوی چهارم

(به مجاری: IV. László) یا لاسلوی کومان(به مجاری: Kun László)(زادهٔ ۵ اوت ۱۲۶۲- مرگ ۱۰ ژوئیهٔ ۱۲۹۰)

پادشاه مجارستان بود.

او بزرگترین پسر ایشتوان پنجم از بطن الیزابت کومان بود. مادر او ایلزابت دختر سرکردهٔ کومان‌ها بود که زیر فشار مغول‌ها به سوی غرب رانده و در مجارستان استقرار یافته‌بودند.

از رویدادهای زمان او اتحاد وی با رودلف یکم برای جنگ با پرمیسل اوتاکار دوم بود. این دو در نبرد دونکروت و یدنشپایگن در ۱۲۷۸ میلادی پرمیسل اوتاکار را شکست دادند.

لاسلوی سوم

(به مجاری: III. László)(زادهٔ پیرامون ۱۲۰۱- مرگ ۷ مهٔ ۱۲۰۵)

پادشاه مجارستان و کرواسی بود.

لاسلو تنها پسر ایمره بود. در ۱۲۰۴ میلادی ایمره که می‌خواست جانشینی پسرش تضمین شود بر سر او تاج‌نهاد و از برادرش آندارش دوم -که پیشتر با او بر سر تاج و تخت جنگیده بود- قول گرفت که تا زمانی که پسرش به بزرگ‌سالی برسد از پادشاهی او پشتیبانی کند. ولی با مرگ ایمره آندراش زیر قول خود زده و قدرت را در دست گرفت. مادر لاسلو -کنستانتسه آراگونی- کودک خردسال خویش را برداشته و به وین نزد لئوپولد ششم گریخت. لاسلوی سوم ولی اندکی پس از آن درگذشت. پیکر او را به سیکشفهروار برده بخ خاک سپردند.

پادشاهان مجارستان در قرن ۱۲
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

نویسنده مطلب: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *