اوضاع کلی کشور مجارستان

اوضاع کلی کشور مجارستان

اوضاع جمعیتی کشور مجارستان

کل جمعیت مجارستان بالغ بر ۱۰٬۳۱۳٬۸۸۳ نفر (سازمان ملل متحد ۱۹۹۵) است. ۸۸٪ جمعیت کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر تیره‌های ساکن این کشور رومانیایی‌ها، صربها، کرواسی‌ها، آلمان‌ها، و شمار نسبتاً زیادی از کولی‌ها هستند.

مطالعات ژنتیکی نشان داده است که مجارها فقط ۱۳ درصد از ژن‌های اقوام اورالی را دارا هستند.  زبان رسمی مجارستان مجاری است. ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ پروتستان میاشند.این کشور زمستانهای سردی داشته و تابستانها، درجه حرارت دشتهای مرکزی، افزایش شدیدی دارد. معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهربرداری رسیده است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشکیل می‌دهند.

 

 اوضاع جغرافیایی مجارستان

مجارستان (به مجاری: Magyarország)کشوری است در اروپای مرکزی. پایتخت آن بوداپست است.مساحت آن ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع است.مجارستان از ۱۹ شهرستان تشکیل شده‌است به علاوه بوداپست که متعلق به هیچ شهرستانی نیست و مستقل است.

شهرهای مهم مجارستان شامل دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.مرزهای مجارستان کنونی پس از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری اتریش-مجارستان تثبیت شد. در شمال هم‌مرز است با جمهوری اسلواکی با مرز مشترک ۵۱۵ کیلومتر.

در شرق آن کشور رومانی با مرز مشترک ۴۴۳ کیلومتر قرار دارد.

در شمال‌شرقی مجارستان جممهوری اوکراین با مرز ۱۰۳ کیلومتری قرار دارد.

در جنوب هم‌مرز است با جمهوریهای پیشین یوگوسلاوی (صربستان ۱۵۱کیلومتر، کرواسی ۳۲۹ کیلومتر، اسلوونی ۸۲ کیلومتر).

در غرب مجارستان کشور اتریش با مرز ۳۶۶ کیلومتری جای گرفته‌است.

اوضاع سیاسی مجارستان

رئیس جمهوری از بین اعضای مجمع ملی برای یک دوره پنج ساله برگزیده می‌شود. مقام او تا حدود زیادی تشریفاتی است و

اما بصورت اسمی وی فرمانده رئیس نیروهای مسلح و دارای قدرت‌های از جمله نامزدی برای نخست وزیری است که که باید توسط اکثریت آرای اعضای پارلمان، بر پایه پیشنهاد ارائه شده توسط خود رئیس جمهوری انتخاب شود.

اوضاع اقتصاد مجارستان

همسایگان این کشور در شمال، چکسلواکی در شرق، رومانی و اوکراین در غرب، اتریش و اسلوونی و در جنوب، کراوسی و صربستان می باشند. دشتهای حاصلخیز مجارستان توسط رود دانوب آبیاری می شوند.

معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهربرداری رسیده است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی ، ابزار مهندسی، غلات و بذر اصلاح شده و ماشینهای صنعتی تشکیل می دهند.

از محصولات الکترونیکی این کشور لامپهای تنگسرام را می توان نام برد و همچنین مزارع و باغات میوه کشور مجارستان زبان زد میباشد. تقریبا نیمی از میوه اروپا از کشور مجارستان تامین می شود.

مجارهای اسلواکی

مجارهای اسلواکی بزرگترین اقلیت قومی این کشور هستند که تعدادشان به ۵۲۰,۵۲۸ نفر می‌رسد و %۹٫۷ جمعیت کل هستند. (سرشماری ۲۰۰۱).

آنها بیشتر در قسمت جنوبی کشور، نزدیک مرز مجارستان متمرکز هستند. آنها در دو ناحیه اسلواکی اکثریت هستند: کومارنو و دونایسکا استردا.

 

اوضاع کلی کشور مجارستان
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

نویسنده مطلب: admin

3 دیدگاه در “اوضاع کلی کشور مجارستان

 • یاسمن

  (خرداد 12, 1391 - 5:47 ق.ظ)

  سلام .من کارشناس رادیولوژی هستم واسه طرح ثبتنام کردم اسمم دراومده ولی هنوز شروع بطرح نکردم میتونم استخدامی شرکت کنم؟؟؟؟؟؟؟
  اگه میشه یکی دوروز مهلت ثبتنام را بیشتر کنید که بتونم کارای طرحمو انجام بدم و شروع بطرح کنم آخه اولین باریه که اصفهان اینقدر کارشناس رادیولوژی میخواد حیفه از دست بدم اگه میشه این کارو بکنید متشکرم

  • admin

   (تیر 6, 1391 - 10:41 ق.ظ)

   سلام
   من فکر می کنم شما باید با وزارت بهداشت تماس بگیرید. ممنون

 • هوشمند

  (تیر 15, 1391 - 7:44 ق.ظ)

  سلامتورو خا ما داروی carvadilol 25کانادا رو ازکجا پیدا کنیم واس قلب بابام باتری گذاشتن دکتر گفته فقط باید همین دارو رو مصرف کنی. تورو خدا کمکم کنید .ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *